Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Cena

Cena

  • 0,00 zł - 3 199,00 zł

Producent

Producent

Rozmiar Kół

Rozmiar Kół

Dla kogo

Dla kogo

Jaki

Jaki

Kolekcja

Kolekcja

Ilość biegów

Ilość biegów

Rowery młodzieżowe

Aktywne filtry

Jak wybrać najlepszy rower młodzieżowy?

Okres, w którym dziecko wyrasta z modeli typowo dziecięcych i zaczyna szukać roweru bardziej dostosowanego do swojego stylu jazdy, to dobry moment na zakup roweru młodzieżowego. Odpowiedni wybór zapewni komfort, bezpieczeństwo i radość z użytkowania. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy zakupie!

Czym charakteryzują się rowery młodzieżowe?

Młodzieżowe rowery stanowią swego rodzaju etap, kiedy rowery dla dzieci odchodzą w zapomnienie, a te dla dorosłych są jeszcze zbyt toporne. Rowery młodzieżowe mają konstrukcję dostosowaną do potrzeb nastolatków. W nastoletnim wieku zazwyczaj umiejętności jazdy i panowania nad rowerem są dobrze rozwinięte. 

Rowery mają bardziej wytrzymałą niż w modelach dziecięcych ramę, a jej geometria jest dostosowana do dynamicznej jazdy. Koła w rozmiarze 24 lub 26 cali zapewniają stabilność i płynność jazdy. Większość rowerów młodzieżowych wyposażona jest w przerzutki, co umożliwia łatwiejsze pokonywanie różnych tras.

Jak dobrać odpowiedni młodzieżowy rower?

Najważniejszym czynnikiem przy wyborze jest dopasowanie roweru do wzrostu i stylu jazdy nastolatka. Weź pod uwagę typ roweru, aby dopasować go do najczęściej uczęszczanych tras przez nastolatka.

Rodzaj roweru a styl jazdy

Młodzieżowe rowery występują w różnych wersjach. A ich dopasowanie to gwarancja bezpieczeństwa i zarazem frajdy z jazdy dla nastolatka. Dlatego zastanów się, jaki typ roweru najbardziej będzie odpowiadać jego potrzebom:

- rower górski to najlepszy wybór dla nastolatków lubiących przygody, jazdę po nierównym terenie, leśnych ścieżkach i szutrowych drogach,

- rower miejski będzie dobry dla każdego nastolatka, który traktuje rower jako swój środek transportu - na dojazdy do szkoły, miejskie wypady i na spotkania ze znajomymi,

- rower crossowy to uniwersalne rozwiązanie, jeśli szukasz roweru młodzieżowego do jazdy miejskiej i wypadów poza miasto.

Rozmiar ramy i kół

Modele młodzieżowe najczęściej mają koła w rozmiarach 24 lub 26 cali. Natomiast, jeśli nastolatek ma powyżej 175 cm wzrostu, warto rozważyć zakup roweru z kołami 27 - 27,5 cali, a nawet 28, jeśli ma powyżej 180 cm wzrostu. Odpowiedni rozmiar roweru to gwarancja łatwego manewrowania i bezpieczeństwa. 

Dla nastolatków do 165 cm wzrostu lepiej sprawdzą się rowery młodzieżowe z kołami 24 lub 26 cali. Nie kupuj roweru na wyrost. Lepiej kupić nastolatkowi rower z regulowaną kierownicą i wysokością siodełka, niż za duży rower, który sprawia problemy podczas jazdy. Zbyt duży rower będzie mniej stabilny, niż ten dobrany odpowiednio do wzrostu. 

Jakie przerzutki i hamulce w rowerach młodzieżowych? 

Przerzutki ułatwiają jazdę po różnych nawierzchniach. Górkach, zjazdach i wzniesieniach. Prostsze modele rowerów młodzieżowych mają 6-7 przełożeń, bardziej zaawansowane nawet 21 biegów. Jeśli nastolatek woli jazdę po lasach, cięższych terenach i pasjonuje go bardziej jazda wyczynowa, to lepszym wyborem jest rower młodzieżowy z 21 przerzutkami. 

Hamulce w rowerach młodzieżowych możemy podzielić na 2 rodzaje. V-brake są lekkie i łatwe w konserwacji, a hamulce tarczowe zapewniają lepszą skuteczność w trudnych warunkach pogodowych i terenach. Tu również zastanów się nad potrzebą nastolatka i wybierz rower z hamulcami odpowiednimi do stylu jazdy i terenu. W mieście v-brake zupełnie wystarczą.

Co jeszcze warto wiedzieć, przed zakupem roweru młodzieżowego?

Wybór odpowiedniego roweru młodzieżowego to kluczowa decyzja, która ma wpływ nie tylko na frajdę z jazdy, ale przede wszystkim bezpieczeństwo nastolatka. Zwrócić uwagę na dopasowanie rozmiaru ramy i kół do wzrostu dziecka, określić rodzaj roweru odpowiedni do preferencji i warunków jazdy (to naprawdę jest ważny aspekt). 

Nie zapomnij o dopasowanym kasku i dodatkowym wyposażeniu np. oświetlenie, elementy odblaskowe, bagażnik, czy nóżka do roweru. Zwróć uwagę na jakość zastosowanych komponentów. Mają wpływ trwałość konstrukcji roweru. Warto zainwestować w rower od renomowanego producenta, który stosuje tylko sprawdzone i wysokiej jakości materiały.