Jaki rower wybrać na komunię?

Czas czytania: 11 minut

Inspirujące porady dotyczące roweru dla chłopca i dziewczynki.

Podstawowe problemy dotyczące wyboru roweru na komunię dotyczą wielkości ramy, kół, czy jego rodzaju, np.: szosowy, miejski lub górski. W kilku prostych poradach przestawimy cechy dobrego roweru dla chłopca i roweru dla dziewczynki na komunię. Dodatkowo wskażemy garść ciekawych propozycji, które przypadną do gustu niemal każdemu dziecku.

O tym, jaki powinien być rower na komunię, decydują takie czynniki jak wzrost dziecka, waga, płeć, charakter preferowanej jazdy czy częstotliwość użytkowania. Wiek ok. 10 lat u dziecka charakteryzuje się różnorodnością budowy ciała. Jedne dzieci są niższe i bardziej krępe – silnie zbudowane. Natomiast są również dzieci smukłe, wysokie, a do tego bardzo lekkie. Te czynniki wpływają z pewnością na rozmiar ramy czy kół roweru.

Dzieci wraz z rodzicami korzystają z roweru w określony sposób – szosy, trudne drogi szutrowe oraz górskie wzniesienia lub zjazdy. Charakter dróg decyduje o tym, czy dziecku kupić rower górski, rower szosowy czy rower miejski. Zacznijmy od cech roweru.

Z jaką ramą wybrać rower dla dziecka na komunię?

Ramę roweru można określić w trzech jednostkach: centymetry, cale lub oznaczenie literowe XS, XL. Rozmiar w centymetrach odnosi się do rury podsiodłowej w rowerze (46 cm, 47 cm czy 49 cm). Mierzona jest od napędu aż po koniec, czyli miejsca, gdzie wchodzi sztyca z siodełkiem. Jest to najczęściej określenie podawane w rowerach szosowych. W calach podaje się zwykle rozmiar ramy rowerów górskich, a literówka np.: XS występuje w rowerach miejskich.

Jeśli nie ma możliwości pokazania roweru dziecku ze względu na niespodziankę, to warto dokonać pomiarów przed zakupem. Rower dobieramy zawsze do wzrostu dziecka, a wyznacznikiem stosunku rama-wzrost jest długość nogi od wewnętrznej strony uda. Między siedziskiem przy opuszczonym siodełku a nogą powinno być przynajmniej 10 cm różnicy – tak, aby dziecko mogło dosięgnąć podłoża.

Rower na komunię – ile cali?

Warto zwrócić uwagę na opisy sprzedawców lub producentów, którzy podają wielkości ramy względem wzrostu – sugestia dla dziecka 120-145 cm wielkość ram od 11 do 15 cali. Dziecko powyżej 150 cm wzrostu powinno mieć rower z ramą wielkości 14-16 cali. Dzięki takim wskazówkom orientacyjnie można ocenić ile cali powinien mieć rower na komunię dla dziecka.

Sprzedawcy podają również tabele wiekowe, długość nogi od wewnętrznej strony uda w stosunku do wielkości ramy i kół. Dla przykładu rower dla dziecka w przedziale wiekowym 7-12 lat o długości wewnętrznej nogi 66 cm powinien mieć ramę wielkości 14 cali, a koła rozmiaru 24 cali. Dzieci w tym samym przedziale wiekowym, ale o długości nogi 69 cm powinny mieć rower z ramą wielkości 15 cali i kołami 24-calowymi.

Jaka wielkość kół jest zalecana w rowerach dziecięcych?
Standardowo są to 24 cale dla dziecka w wieku komunijnym.

Jeśli dziecko ma powyżej 145 cm wzrostu, warto wybrać rower z większymi kołami – 26 cali. Dla dzieci poniżej 120 cm wzrostu koła powinny mieć 20 cali.

Jaki typ roweru wybrać dla dziecka na komunię?

Przed dokonaniem wyboru roweru na komunię, należy określić jego typ. Czym różnią się od siebie rowery górskie, rowery szosowe i rowery miejskie?

Rower górski przede wszystkim ma grubszą ramę, szersze opony i bardziej agresywny bieżnik. Jest to z reguły rower o prostej lub lekko zakrzywionej kierownicy. Taka konstrukcja zapewnia lepsze panowanie nad kierownicą. Posiada przerzutki przednie i tylne, mechaniczne hamulce oraz zazwyczaj amortyzator. W zależności od budżetu może to być amortyzator sprężynowy, olejowy lub droższy – powietrzny.

Rowery szosowe są dostępne przeważnie z rozmiarem kół 26 cali – dla dorosłych. Polecane są głównie wyrośniętym dzieciom powyżej 150 cm wzrostu lub z myślą o niedalekiej przyszłości. Mają cienkie opony i podwójne klamki hamulcowe, co ułatwia dziecku panowanie nad rowerem podczas jazdy.

Rowery miejskie przede wszystkim mają wysoko osadzoną kierownicę, co pozwala na utrzymanie wyprostowanej i stabilnej sylwetki. Dodatkowym ich atutem jest przeważnie zainstalowane fabrycznie wyposażenie w postaci błotników, koszyka czy bagażnika.

Rower górski na komunię dla chłopca

Dla dziecka o wzroście 120-140 cm proponujemy rower Kross Hexagon JR 1.0 2022. Jest to rower górski dziecięcy z kołami w rozmiarze 24 cali i 18 biegami. Cena tego modelu wynosi obecnie 1199 zł. Do roweru polecamy dokupić nóżkę, błotniki, oświetlenie oraz kask rowerowy by dziecko było jak najbardziej bezpieczne.

Bardzo dobrym rozwiązaniem i przystępnym cenowo jest ROWER KROSS HEXAGON 1.0 2022 w rozmiarze ramy XS 14″ – 26″. Jest to typ roweru górskiego dziecięcego oraz młodzieżowe, który świetnie nadaje się jako prezent na komunię dla chłopca. Bardzo ładna kolorystyka sprawia, że dziecko nie będzie czuło monotonii, a sam rower zyskuje chłopięcy charakter. Koła w rozmiarze 26 cali sprawiają, że rower świetnie się prowadzi i jest idealnie dopasowany do wzrostu dziecka w przedziale 145-155 cm. Nie bez znaczenia jest także zakres cenowy roweru, który oscyluje w cenie 1599 zł. Ze względu na różnorodną specyfikację można otrzymać solidy rower w przystępnej cenie! Do roweru można dokupić błotniki, podpórkę czy lampki rowerowe.

Kolejną naszą propozycją jest rower KROSS HEXAGON 3.0 z kolekcji 2022 w rozmiarze ramy XS 14″ – 26″. Jest to wyższy model roweru KROSS Hexagon, a główną różnicę można zauważyć w podzespołach. Ten rower idealnie sprawdzi się dla dziecka o wzroście 145-157 cm. Jesteśmy zdania, że koła 26 cali spowodują, że dziecko będzie efektywnie korzystało z roweru przez lata.

Ciekawym rowerem górskim z kolekcji 2021 jest Rower Kross Hexagon 5.0 2022 w rozmiarze ramy XS 15″ – 27,5. Świetnie sprawdzi się on dla dzieci o wzroście 153-165 cm.

Kolejną propozycją jest rower Kross HEXAGON SR z kolekcji 2022. Idealnie sprawdzi się dla dziecka o wzroście 145-157 cm przy rozmiarze ramy XS 14″ i kołach 26″. Cena katalogowa tego modelu to 1299 zł.

Rower na komunię dla dziewczynki – jaki rozmiar?

Rower górski dziewczęcy na komunię

Dla bardziej charakternych dziewczynek można wybrać model z serii KROSS LEA. Dla dziewczynek o wzroście 135 – 150 cm polecamy rozmiar ramy XXS – 26 cali, a dla dzieci o wzroście 145-155 cm rozmiar ramy XS 14″ koła 26″. Do każdego roweru można można dokupić błotniki lub lampki.

Rower KROSS LEA JR 1.0 SR 2021 idealnie sprawdzi się dla dziecka o wzroście 125-140 cm.

Kolejną naszą propozycją dla dziecka o wzroście 140-150 jest rower KROSS LEA 3.0 2022. Dla dziewczynki o wzroście 135-150 cm idealna rama to XXS – 26″ natomiast dla dziecka o wzroście 145-155 cm rama XS 14″ – 26″. Kross Lea 3.0 został wyposażony w mniejszych rozmiarach w koła 26 calowe.

Jaki rower kupić na komunię dla chłopca lub dziewczynki?

Na co jeszcze zwrócić uwagę wybierając rower na komunię?

Ważna jest cena roweru, który nie zrujnuje budżetu rodzica czy wujka i cioci, ale równie mocno ważna jest też jakość sprzętu. Zbyt duża oszczędność może spowodować, że rower nie podoła trudom eksploatacji. Dlatego warto wybrać specyfikacje, które zaczynają się od kilkuset złotych i gwarantują naprawdę solidną jakość.

Dzieci często adaptują się na nowo do jazdy na rowerze, szczególnie gdy jego rozmiar jest zmieniany na większy. Warto przemyśleć wtedy zakup dodatkowego wyposażenia, które zabezpieczy dziecko podczas upadku, wywrotki czy otarć bocznych np.: o ścianę. Bardzo dobrymi akcesoriami wspomagającymi bezpieczną jazdę są: kask, nakolanniki, łokietniki. Te niepozorne gadżety uchronią dziecko przed silnymi otarciami naskórka, długotrwałym gojeniem się ran w miejscach zgięć – łokieć, kolano. Przede wszystkim najważniejszy jest jednak kask, który chroni delikatną głowę przed urazami mechanicznymi.

Jak wybrać rower dla dziecka na komunię? Kierujemy się wzrostem dziecka, przeznaczeniem roweru oraz charakterem jego użytkowania. Inny rower wybierzemy dla chłopca jeżdżącego po trudnym terenie, a inny np.: dla dziewczynki poruszającej się wyłącznie po szosach lub leśnych drogach utwardzanych. Ważne jest, aby rower był dopasowany do postury dziecka oraz dróg, na których będzie użytkowany.

Sprawdzone rowery na komunię:

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.