Rower gravelowy – co to takiego jest?

Czas czytania: 7 minut

Rower gravelowy to odpowiedź producentów na rosnące potrzeby użytkowników. To konstrukcja, która łączy w sobie wiele cech różnych rodzajów jednośladów, co sprawia, że jest ona wyjątkowa. Rowerem gravelowym pojedziesz po asfalcie, ale i szutrowej drodze – wszędzie możesz uzyskiwać wysokie prędkości i zachować przy tym duży komfort. Zaintrygowały Cię te informacje? Poznaj bliżej rower gravelowy!

Dostępne na rynku rodzaje rowerów dostosowane są różnego stylu jazdy. MTB uznawane za uniwersalne rozwiązania świetnie sprawdzą się na asfalcie i trudnym terenie. Rowery trekkingowego są doskonałe na wielogodzinne wyprawy, czy to solo, czy z rodziną i przyjaciółmi. Jednoślady miejskie pozwolą na uniknięcie korków i wygodne podróżowanie przez zurbanizowane obszary. Skoro rodzajów rowerów jest aż tyle (a nawet więcej), to po co kolejny? Okazuje się, że użytkownicy potrzebują jeszcze bardziej uniwersalnego jednośladu, który pogodzi wiele zalet dotychczas wymienionych. Odpowiedzią na nie stał się rower gravelowy.

Przeczytaj także: Turystyka rowerowa, co warto zabrać na dłuższą trasę?

Co to jest rower gravelowy?

Dawno, dawno temu…A nie, historia rowerów gravelowych nie jest aż tak długa. Jej początku upatruje się w 2015 r. Wszystkie źródła potwierdzają, że rozpoczyna się ona w Stanach Zjednoczonych. Pojawienie się na rynku pierwszych rowerów gravelowych to wynik zapotrzebowania zgłaszanego przez użytkowników. Owszem, uniwersalne modele MTB sprawdzały się w większości terenów. Jednak rowerzyści potrzebowali takiego jednośladu, który zapewni szybką, a zarazem bardzo komfortową jazdę po szutrowym terenie. Tak też powstał rower gravelowy. 

Przez wiele osób rower gravelowy uznawany jest za połączenie szosówki oraz przełajówki. Cóż, jest on do nich podobny pod kilkoma względami, ale ci, którzy spróbują jazdy na nim, przekonają się, że jest o wiele lepszy. Przede wszystkim jego uniwersalność zwiększa się w stosunku do innych rodzajów jednośladów. Pozwoli Ci na uzyskanie wyższych prędkości na szutrowych drogach. Możesz zająć na nim wygodną pozycję, a cała konstrukcja jednośladu zapewni niesamowity poziom komfortu

Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie popularność rowerów gravelowych oraz ich sprzedaż. Producenci również to dostrzegają i odpowiadają na zapotrzebowanie rynku nowymi modelami takich jednośladów.

Ten temat też Cię może zainteresować: Jaki kask rowerowy wybrać?

Czym się charakteryzuje rower gravelowy?

Gdyby popatrzeć na rower gravelowy z daleka, to z pewnością sporo osób stwierdzi, że to szosówka. Pod względem wyglądu mają ze sobą wiele cech wspólnych. Pora więc przyjrzeć się charakterystyce graveli.

Rama

Pierwszym elementem, na który warto zwrócić uwagę w przypadku rowerów gravelowych, jest rama. Jest ona nastawiona na zapewnienie maksymalnego komfortu podczas jazdy. W przypadku ramy graveli będziesz mieć do czynienia ze stabilną geometrią. Dostrzeżesz tu nisko ulokowaną mufę supportu. Pozwoli Ci to na zwiększenie prędkości jazdy w ciężkim terenie. Sama rama posiada także łagodniejsze kąty niż w przypadku innych jednośladów. Zauważysz również wydłużony kształt tylnego widelca, a także wysoką główkę. W znacznej większości rowerów gravelowych rama jest wykonana z aluminium. Chociaż zdarzają się modele, gdzie jest ona stalowa – to akurat rzadkość. Tak skonstruowana rama pozwala na jeszcze jedno udogodnienie. Jest nim duży rozstaw kół.

Kierownica

Szybki rzut okiem na kierownicę i możesz mieć wrażenie, że skądś znasz takie rozwiązanie. W rowerze gravelowym pojawia się baranek, niczym w szosówce. Tutaj jest on trochę inny. Różni się w szczególności poszerzonym chwytem. Zaletą takiego rozwiązania jest umożliwienie Ci całkowitego panowania nad jednośladem oraz zwiększenie jego sterowności. Tak skonstruowana kierownica pozwoli Ci na bezproblemowy przejazd po szutrowych drogach.

Szukasz roweru gravelowego? Znajdziesz go w naszym sklepie!

Hamulce

Szybka jazda po skomplikowanym terenie wymaga odpowiednich hamulców. Rowery gravelowe korzystają z rozwiązań tarczowych. I w większości modeli będą to hamulce hydrauliczne. Są one co prawda droższe, ale gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa. Hamulce tarczowe hydrauliczne wyróżniają się bardzo dobrą skutecznością w rozmaitych warunkach, zarówno suchych, jak i mokrych.

W sprzedaży dostępne są modele rowerów gravelowych z hamulcami mechanicznymi, jednak stanowią one niewielki odsetek.

Opony

Wyróżnikiem rowerów gravelowych są także zastosowane w nich opony. Standardowy rozmiar w takich jednośladach to 28 cali. Z kolei ich szerokość mieści się w przedziale 35 – 50 mm. Takie opony zapewnią Ci komfortową podróż po szutrowych drogach, a nawet przejazd przez błoto. Cechują się one bardzo dobrą przyczepnością oraz mniejszym zużyciem na asfalcie, gdzie również świetnie sobie radzą.

Co jeszcze warto wiedzieć o rowerach gravelowych?

Rowery gravelowe przeznaczone są do trudniejszego terenu i osiągania w nim wyższych prędkości niż inne jednoślady. Dlatego też dysponują one szerokim zakresem przełożeń. Umożliwia on dostosowanie do warunków, zarówno drogowych, jak i pogodowych. 

Ponadto w rowerach gravelowych próżno szukać amortyzatorów. Dominuje w nich sztywny widelec, który sprawdza się najlepiej podczas jazdy po szutrowych trasach.

Ciekawym dodatkiem, który świadczy o uniwersalności rowerów gravelowych, jest duża liczba punktów montażowych. Dzięki nim można przymocować błotniki, bagażniki, a także bidony.

Podsumowanie

Rowery gravelowe to coraz popularniejsze jednoślady. Użytkownicy doceniają ich konstrukcję oraz właściwości jezdne. Gravele pozwalają na szybkie przejazdy po szutrowych drogach, a także im podobnych. Zapewniają przy tym maksimum komfortu.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.