Mechanizmy Korbowe

Aktywne filtry

Podstawową funkcją mechanizmu korbowego jest przeniesienie siły mięśni nóg na łańcuch, a w dalszej kolejności na tylne kołu. Korba mocowana jest w ramie przez wkład suportu, który powinien być z nią w pełni kompatybilny – warto o tym pamiętać, gdyż wyróżniamy kilka typów mocowań (kwadrat, ISIS, z osią zintegrowaną). Może się zdarzyć, że nasza rama wymaga wariantu wciskanego a nie wkręcanego.
Długość korby nie jest stała, dobieramy ją podług naszego wzrostu (w zasadzie według długości nóg). Jeżeli nie wiesz, jaki model wybrać, podpowiadamy, że najpowszechniejszym rozmiarem jest 175 mm .
Kiedy już znasz podstawowe parametry, można przejść do kolejnej kwestii, czyli określenia przeznaczenia mechanizmu korbowego. Jeżeli jesteś posiadaczem trekkingu lub crossa, najlepszym wyborem będzie model z większymi tarczami. Do MTB sprawdzą się korby z mniejszymi tarczami, które ułatwiają wjazd na strome wzniesienia. Większość modeli wyposażonych została w wymienne zębatki, co jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem – w przyszłości wystarczy wymienić pojedyncze ubytki, zamiast ponownie inwestować w cały osprzęt.