Rowery przełajowe

Jest 3 produktów.

Pokazano 1-3 z 3 pozycji

Kolarstwo przełajowe, czyli cyclocross

W wielu krajach popularne są zawody zwane cyclocross. Szczególnie w Belgii i Holandii. Zawody te polegają na pokonaniu trasy bogatej w błoto, kurz, zróżnicowane podłoże, a także liczne przeszkody. Nie zawsze możesz je pokonać, siedząc na rowerze. Często musisz go wziąć na ramię i przenieść. Kolarstwo przełajowe nastawione jest wręcz na maksymalne zmęczenie. Jazda na rowerze, nabieranie dużych prędkości, pokonywanie przeszkód (np. przeskakując je), noszenie jednośladu - to pokrótce charakterystyka tego rodzaju zawodów. Zazwyczaj trwają one godzinę, a odbywają się jesienią oraz zimą. Po tym czasie poczujesz, że żyjesz. Kolarstwo przełajowe dostarczy Ci mnóstwa wrażeń, przygody, a także pozwoli Ci poznać i pokonać swoje ograniczenia. Ale musisz mieć do tego odpowiedni rower przełajowy.

Rower przełajowy, czyli jaki?

Twoje pierwsze spojrzenie na rower przełajowy może przywołać skojarzenia z innymi jednośladami. Takie konstrukcje są w pewnych aspektach podobne do modeli MTB, szosowych, a także gravelowych. Jest jedno “ale”. Rowery przełajowe dedykowane są wymagającemu kolarstwu w terenie, dlatego są zaprojektowane w taki sposób, aby umożliwić Ci szybką jazdę w takich warunkach.

Podstawą konstrukcji roweru przełajowego jest rama. I chociaż może przypominać rozwiązania znane z innych rodzajów jednośladów, ma kilka znaczących różnic. Jedną z nich jest krótsza główka ramy. To samo dotyczy górnej rury. Poprzez zastosowanie takich zabiegów, Twój rower przełajowy staje się bardziej zwrotny. Ponadto górna rura ramy przebiega prawie poziomo. Do tego siodełko jest ustawione wyżej. Dzięki takim zabiegom zajmiesz na rowerze przełajowym pochyloną pozycję, co umożliwi Ci szybką jazdę.

Skoro cyclocross odbywa się w terenie, to w rowerze przełajowym istotne są również opony. Tu się możesz zdziwić. Zamiast szerokich opon, w rowerze przełajowym zastosowano wąskie. Jednak nie są one zwykłe, posiadają bowiem bieżnik. Pomogą Ci one pokonywać trudniejszy teren, ale kiedy zakopiesz się w dużej ilości piasku, użyj większej siły, aby przez niego przejechać. Pamiętaj, że cyclocross będzie wymagać od Ciebie dobrej kondycji fizycznej. Dlatego odpowiednio się przygotuj do takich zawodów i wykorzystuj też do tego rower przełajowy, aby go dobrze poznać.

Inna charakterystyczną cechą konstrukcji roweru przełajowego jest brak amortyzatorów. W takim terenie, jaki dominuje w zawodach cyclocross, nie będziesz ich potrzebować. Podłoże jest zazwyczaj płaskie. Przyda Ci się za to kierownica typu baranek. W połączeniu z wyprofilowaną ramą umożliwi Ci zajęcie odpowiedniej pozycji. Jazda rowerem przełajowym ma być przede wszystkim szybka. Ale musisz mieć też szansę na zmniejszenie prędkości i skuteczne zatrzymanie. Dlatego w rowerze przełajowym znajdziesz hamulce tarczowe.

Jaki rower przełajowy wybrać?

Kiedy zdecydujesz się na zakup roweru przełajowego, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na rozmiar jego ramy. W modelach męskich dostępne są większe rozmiary, w damskich zaś mniejsze. Dobierz ramę odpowiednio do swoich preferencji. Najlepiej, gdy przymierzysz się do konkretnego modelu oraz rozmiaru. Jeśli masz taką możliwość, wykonaj również jazdę testową. Przekonasz się wtedy, czy dany rozmiar ramy będzie dla Ciebie odpowiedni. Swojego nowego roweru przełajowego nie musisz kupować stacjonarnie, możesz to zrobić przez internet.

Dla kogo jest rower przełajowy?

Chciałoby się powiedzieć, że rower przełajowy jest dla każdego. W rzeczywistości jednak jeśli masz zacięcie do szybkiej jazdy, niekoniecznie po asfalcie, to taki jednoślad jest właśnie dla Ciebie. Rower przełajowy najlepiej sprawdza się w terenie, gdzie jest mnóstwo błota, kurzu, trzeba pokonać wiele przeszkód (nawet sztucznych). Taka jazda wymaga przygotowania fizycznego, ponieważ jest bardzo męcząca. Dostarczy Ci jednak wielu pozytywnych emocji, a także radości, gdy ukończysz swoje pierwsze zawody cyclocross.

Rower przełajowy w ofercie PGBikes

W naszym kraju zawody cyclocross stają się coraz popularniejsze. Dlatego też w ofercie sklepu PGBikes pojawiły się rowery przełajowe. Posiadamy modele kilku producentów, którzy znają się na tworzeniu trwałych konstrukcji. Jeśli masz jakieś pytania, to służymy wsparciem i doradztwem. Chcemy Ci zaproponować rower przełajowy, który spełni Twoje oczekiwania, dostarczy Ci mnóstwa pozytywnych wrażeń, a także pomoże w wygrywaniu zawodów cyclocross. Zamówiony u nas jednoślad, dostarczymy Ci kurierem.