Zakup roweru jesienią lub zimą. Dlaczego warto?

Czas czytania: 7 minut

Decyzja o zakupie roweru może dojrzewać w nas bardzo długo. Potrzebujemy czasu na zapoznanie się ze wszystkimi testami, recenzjami, a także opiniami. Aż w końcu przychodzi zakończenie sezonu, a my odpuszczamy zakup. Zupełnie niekoniecznie. O tym, dlaczego warto kupić rower jesienią i zimą, dowiecie się z niniejszego wpisu.

Zakup roweru nie jest decyzją łatwą, zwłaszcza, że w sklepie rowerowym jest dostępnych mnóstwo ciekawych modeli. Wiedząc, na co zwrócić uwagę przy zakupie jednośladu, możemy ułatwić sobie ten proces. Często jednak trwa on bardzo długo, aż zastaje nas zakończenie sezonu. Wtedy wychodzimy z założenia, że zakup jednośladu staje się bezpodstawny, bo gdzie nim będziemy jeździć, kiedy na dworze panują gorsze warunki atmosferyczne. Są rowerowi entuzjaści, którzy przekonują, że każda pora roku jest dobra na jazdę na rowerze. Oczywiście przy zachowaniu odpowiednich środków bezpieczeństwa. Okazuje się, że jesień i zima to także dobry czas na zakup roweru.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?

Na naszym blogu omawialiśmy już kwestie tego, na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru. Przypomnijmy zatem najważniejsze rady. Przede wszystkim musimy zastanowić się, jaki typ jednośladu chcemy posiadać. Możemy wśród nich wymienić rowery miejskie, górskie, szosowe, trekkingowe oraz crossowe. Każdy z nich przeznaczony jest do innego sposobu uprawiania turystyki rowerowej. Następnie należy dobrać odpowiednią wielkość ramy. Dzięki temu będziemy czuć się na rowerze bezpiecznie i komfortowo. Ważna będzie także wielkość kół, która musi być dopasowana do naszego wzrostu. Nie możemy oczywiście zapominać o rodzaju napędu. To on sprawia, że siła naszych mięśni przekładana jest na ruch kół w jednośladzie. Skoro chcemy jeździć na rowerze, to będziemy musieli się też czasem zatrzymać. Zadbają o to odpowiednie hamulce. Mamy do dyspozycji ich 2 rodzaje: tarczowe oraz bębnowe. Na koniec trzeba przyjrzeć się sposobowi amortyzacji. Na decyzję o wyborze amortyzatora lub sztucznego widelca wpłynie wiedza, po jakim terenie mamy zamiar się poruszać.

Dlaczego warto kupić rower jesienią i zimą?

Jesień i zima to bardzo dobry czas na zakup nowego roweru. Sklepy rowerowe są wtedy bardzo dobrze wyposażone, a sprzedawcy mogą nam poświęcić więcej czasu. Po rozmowie z nimi możemy wynegocjować nawet dodatkowy upust na zakup jednośladu, akcesoriów czy części. Nie musimy się także obawiać, że ktoś będzie nam przeszkadzał w oglądaniu roweru. Dzięki temu możemy dokonać bardziej racjonalnych zakupów. 

Niższa cena

Wraz z nastaniem jesieni, a potem zimy, sklepy rowerowe rozpoczynają obniżanie cen rowerów. To doskonała okazja, aby kupić obserwowany przez nas model znacznie taniej. To także szansa na zakup w niższej cenie roweru, który jest niezwykle popularny. Wraz z nastaniem wiosny, jego cena automatycznie wzrośnie. Tym samym za zaoszczędzone pieniądze możemy kupić dodatkowe akcesoria, na które byśmy sobie nie pozwolili, gdyby cena jednośladu była wyższa. Tu także możemy liczyć się z obniżkami cen, co pozwoli na zakup części i akcesoriów dotychczas dla nas nieosiągalnych ze względów finansowych.

Dostępność

Nie od dziś wiadomo, że stany magazynowe w okresie ciepłych miesięcy są czyszczone na pniu. Wtedy większość osób, czując, że za oknem jest piękna, słoneczna pogoda, wykupuje rowery. Dochodzi do sytuacji, kiedy najpopularniejsze modele są niedostępne w sklepie rowerowym w całym mieście, a nawet w okolicy w promieniu 50-100 km. Trudniej wtedy także dostać jednoślad w odpowiadającym nam rozmiarze lub kolorze. Dlatego też jesienią czy zimą łatwiej o dostępność różnego rodzaju modeli. Możemy nawet spotkać egzemplarze, na które polowaliśmy przez długi czas, a latem w żadnym sklepie nie mogliśmy ich dostać. Jesienią nie tylko możemy zaobserwować zwiększoną dostępność ciekawych modeli. Pojawiają się także ich różne rozmiary, co jest bardzo ważne z punktu widzenia bezpieczeństwa oraz komfortu jazdy. Dzięki temu możemy kupić rower, o którym marzyliśmy od długiego czasu.

Nowe modele

Kiedy pogoda w ciągu dnia robi się chłodniejsza, producenci zaczynają dostarczać do sklepów rowerowych całkowicie nowe modele. Są to egzemplarze przewidziane na kolejny rok. Tym samym już wcześniej, przed początkiem nowego sezonu, mamy szansę kupić rower, który wiosną będzie rozchwytywany i ciężko dostępny. Jesień to także dobry czas na negocjację ceny, dzięki temu zakup będzie bardziej opłacalny. Możemy być przekonani, że wiosną i latem będzie ona o wiele wyższa. Wtedy też przestanie być dla nas atrakcyjna.

Czas na obejrzenie roweru

W sklepach rowerowych najczęściej jesienią i zimą w pewnym stopniu zmniejsza się ruch. Możemy to wykorzystać. Sprzedawca będzie miał wtedy dla nas więcej czasu. W większym stopniu pomoże nam dobrać odpowiedni model. Jednocześnie inni klienci nie będą nam przeszkadzać w oglądaniu roweru i jego sprawdzaniu. W związku z mniejszym ruchem w sklepach rowerowych możemy też więcej czasu poświęcić na wybranie odpowiednich akcesoriów, czy części. Sprzedawcy doradzą nam w wyborze sprzętów w pełni spełniających nasze wymagania.

Jak zadbać o rower jesienią i zimą?

Jeśli zdecydujemy się na zakup roweru jesienią lub zimą, to warto wtedy też o niego zadbać. Zimne miesiące rządzą się innymi prawami, dlatego dobrze być na nie przygotowanym. Przede wszystkim należy zacząć od znalezienia ciepłego i suchego miejsca do przechowywania nowego jednośladu. Kiedy będziemy mieli zamiar poruszać się nim w towarzystwie jesiennej lub zimowej aury, konieczne będzie sprawdzenie oświetlenia, błotników, a także opon. Wszystko po to, aby zapewnić sobie maksimum bezpieczeństwa.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.