Koniec Endomondo. Jaką aplikację na rower wybrać i go zastąpić?

Czas czytania: 10 minut

Zbliża się koniec pewnej ery pod względem aplikacji do mierzenia aktywności fizycznych na rowerze. Popularny od wielu lat serwis Endomondo kończy swoje funkcjonowanie. Czym go zastąpić? Jakie aplikacje na rower sprawdzą się zamiast Endomondo? Sprawdź nasze propozycje!

Jazda na rowerze to jedna z tych form uprawiania sportu, którą użytkownicy bardzo lubią kontrolować. Mierzenie ilości pokonanych kilometrów, czasu przebycia całej drogi oraz poszczególnych odcinków, spalonych kalorii, to informacje, które sprawiają, że nabieramy jeszcze większych chęci do rywalizowania. Nie chodzi jedynie o pojedynkowanie się z innymi sportowcami, ale także z naszym organizmem i jego możliwościami. Dlatego też rowerzyści chętnie sięgają po liczniki rowerowe, a także rozmaite opaski sportowe oraz aplikacje mobilne. Te ostatnie zwłaszcza zyskały w ostatnich latach na popularności. Nic dziwnego, smartfon zastąpił wiele urządzeń, w tym także rozbudował możliwości mierzenia własnych aktywności sportowych. Jedną z najchętniej wykorzystywanych aplikacji na rower było Endomondo, które niestety nie będzie już dostępne dla użytkowników. 

Koniec Endomondo

Usługa, a wraz z nią aplikacja mobilna Endomondo była wykorzystywana przez rowerzystów od wielu lat. Niektórzy użytkownicy niewątpliwie pamiętają jeszcze wersję dostępną na system Symbian, który już od dawna nie jest wykorzystywany. Niestety, właściciele aplikacji zdecydowali o jej zamknięciu. Stanie się to dokładnie 31 grudnia 2020 r. Do tego czasu użytkownicy mogą korzystać z niej jak dotychczas, łącznie z tymi, którzy posiadają wykupione subskrypcje płatnych planów. Nie mniej jednak koniec rozwoju i funkcjonowania Endomondo sprawia, że trzeba rozejrzeć się za innymi rozwiązaniami. Trzeba pamiętać, że twórcy dali użytkownikom czas do 31 marca 2021 r. na pozyskanie z serwisu wszystkich swoich zapisanych danych, łącznie z przejechanymi trasami i ich szczegółami. Warto to zrobić, aby mieć archiwum swoich dotychczasowych aktywności rowerowych lub przenieść je do innej aplikacji mobilnej. 

Aplikacje na rower, które mogą zastąpić Ci Endomondo

Skoro Endomondo nie będzie już rozwijane ani dostępne dla użytkowników, pora rozejrzeć się za innymi aplikacjami monitorującymi aktywności rowerowe, które go zastąpią. Propozycji w Sklepie Play oraz App Store jest bardzo dużo. My skupimy się jednak na kilku, które są godne uwagi. 

MapMyRide

Właściciel Endomondo, czyli firma Under Armor, udostępnia inną aplikację przeznaczoną dla rowerzystów. MapMyRide to projekt, który w pewnym stopniu ma zastąpić Endomondo, a z pewnością dedykowany jest dla aktywnych użytkowników jednośladów. Aplikacja pozwala na mierzenie aktywności rowerowych w podstawowym zakresie, czyli ilość przejechanych kilometrów, czas ich pokonania, a także liczbę spalonych kalorii. Pozwala ponadto na wyznaczanie celów, przy czym związane są one z ogólną aktywnością fizyczną, ale możliwe jest również tworzenie własnych. MapMyRide oferuje użytkownikom tworzenie tras, a także korzystanie z już powstałych, za którymi stoją inni rowerzyści. Można także brać udział w społeczności i dodawać znajomych. MapMyRide wchodzi w skład platformy MapMyFitness, więc możliwy jest do niej bezpośredni eksport dotychczasowych aktywności zgromadzonych w ramach Endomondo. Należy jedynie pamiętać, że dane takie jak: osobiste rekordy, plany treningowe, ustawienia profilu, znajomi, aktywności w ramach społeczności, wyzwania oraz zobowiązania nie zostaną przeniesione. 

Ściągnij aplikację na smartfon z systemem Android ze Sklepu Play lub na urządzenie z iOS z App Store

Zdrowie na iOS

Użytkownicy smartfonów od Apple mogą korzystać z aplikacji Zdrowie (Health), która jest w ich urządzeniach od momentu wyjęcia z pudełka. Dzięki niej możliwe jest monitorowanie aktywności rowerowych, ale w bardzo podstawowym zakresie, czyli w tym przypadku przejechany dystans. Można za to wykorzystać aplikację Zdrowie jako centrum informacji na temat wszystkich danych związanych z naszym organizmem i jego aktywnościami, pochodzącymi z innych źródeł. Zdrowie pozwala na import danych z popularnych aplikacji oraz urządzeń.

Google Fit

Aplikacja Google Fit to także popularne rozwiązanie. Dostępna jest ona zarówno na smartfony z Androidem, jak i iOS. Jej możliwości pozwalają na mierzenie aktywności rowerowych, a w szczególności ilości przebytych kilometrów, czasu ich pokonania, a także zapisywania trasy, do czego wykorzystywana jest usługa Google Maps. Użytkownicy w jej ramach mogą wyznaczać sobie cele, a w połączeniu z innymi aplikacjami i urządzeniami stanowi ciekawy zbiór danych na temat organizmu użytkownika, podobnie jak Zdrowie na iOS. 

Pobierz aplikację ze Sklepu Play (Android) lub App Store (iOS). 

Strava

Jedną z najpopularniejszych platform, obok Endomondo, jest Strava. Jest ona dostosowana do wielu aktywności fizycznych. Aplikacja na rower oferuje bardzo dużo funkcji. Użytkownicy mogą skorzystać z darmowego oraz płatnego planu. W ramach bezpłatnego użytkowania aplikacja jest ograniczona do rejestrowania aktywności, w tym także przebytej trasy, obsługi urządzeń zewnętrznych (trackerów), a także korzystania ze społeczności. Z kolei wersja płatna to bardzo rozbudowane narzędzie. Po wykupieniu subskrypcji użytkownicy otrzymują dostęp do planowania tras rowerowych, szkoleń, ustalania celów, możliwości porównywania swoich aktywności z innymi. Najciekawszą jednak opcją jest możliwość konkurowania z pozostałymi użytkownikami na tych samych trasach, czyli tzw. segmentach. Na uwagę zasługuje również możliwość szczegółowego planowania tras, wraz z funkcją “Suprise Me”, która zaproponuje przebieg wycieczki po okolicy. 

Aplikację możesz pobrać na system Android ze Sklepu Play oraz na iOS z App Store

Komoot

W otoczeniu Endomondo oraz Stravy, a także mniejszych usług, wyrósł Komoot. To bardzo ciekawa alternatywa dla wymienionych aplikacji. Oprócz zasadniczej funkcjonalności, czyli mierzenia aktywności rowerowych, posiada bardzo rozbudowane opcje pod względem pokonywania tras. Użytkownicy mogą skorzystać z opcji ich odkrywania na podstawie już funkcjonujących w bazie usług, a także planować własne. Te trasy, które już znajdują się w ramach platformy, działają na podstawie drogi pokonanej przez innych użytkowników. Dzięki temu możemy sprawdzać, które szlaki wycieczek rowerowych są popularne w poszczególnych miesiącach, jakie są ich warunki, czyli np. kąty nachylenia dróg. To pozwala bardziej szczegółowo zaplanować wyprawę rowerową solo, czy też ze znajomymi i rodziną. Istotną zaletą Komoot jest możliwość korzystania z mapy nawet wtedy, kiedy stracimy zasięg sieci komórkowej – przed wyprawą należy pobrać zaplanowaną trasę na urządzenie. 

Pobierz aplikację ze Sklepu Play (Android) lub z App Store (iOS).

Aplikacje od producentów trackerów

Oprócz wyżej wymienionych w Sklepie Play oraz App Store można znaleźć szereg innych propozycji aplikacji monitorujących aktywności rowerowe, które łączą się z trackerami. Przygotowane przez producentów sprzętu dla sportowców usługi są coraz ciekawszymi propozycjami. Można w nich dostrzec połączenie kilku znanych rozwiązań, a jednocześnie stanowiące dla nich konkurencję. Przykładem może być platforma i aplikacja Garmin Connect (Sklep Play/App Store). Zbiera ona dane z urządzeń producenta podczas aktywności, ale można także importować do niej informacje z innych aplikacji. 

Podsumowanie

Endomondo, czyli jedna z najpopularniejszych aplikacji sportowych, nie będzie już dostępna dla użytkowników. Z tego powodu warto sprawdzić, jakie inne aplikacje mogą zmierzyć naszą aktywność na rowerze, a jednocześnie ją zastąpić. Wśród popularnych rozwiązań znajduje się Strava, Komoot, Zdrowie na iOS, Google Fit (Android oraz iOS), czy też MapMyRide. Do 31 marca 2021 r. użytkownicy Endomondo mogą pobierać archiwum swoich aktywności, co pozwala na zaimportowanie ich do innych platform.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.