Zakup roweru – na co zwrócić uwagę

Czas czytania: 9 minut

Rowerowy świat stoi otworem przed każdym zainteresowanym. Warunkiem przekroczenia jego bram jest wybór odpowiedniego roweru. Właściwie dobrany jednoślad zapewni frajdę podczas wycieczek. Spełni funkcję bezpiecznego i komfortowego towarzysza codziennej podróży. Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru? Podpowiadamy!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru?

Na zakup odpowiedniego roweru wpływa kilka czynników. Są one istotne z uwagi na właściwą personalizację “dwóch kółek” dla użytkownika. Pierwszym i najważniejszym elementem przy wyborze roweru jest podjęcie decyzji, po jakich drogach będzie się poruszał. Ponadto warto zwrócić uwagę na ramę roweru, wielkość kół, napęd, hamulce, amortyzację oraz cenę. 

Rowery Kross 2022

Typ roweru

Od powyższej decyzji uzależniony jest wybór typu roweru. Na rynku jest ich kilka. Jeden sprawdzi się tylko na drogach asfaltowych. Inny z kolei na drogach kamienistych. Następny na wycieczkach długodystansowych. Ciekawym wyborem może stać się także rower uniwersalny, który nie zastąpi żadnego z poprzednich, ale będzie połączeniem ich pewnych funkcji. Zatem z uwagi na charakterystykę terenu, po którym jednoślad ma się poruszać, wyróżnia się kilka typów rowerów. 

W ostatnim czasie popularność zyskują rowery miejskie. Przeznaczone są do poruszania się po typowo miejskich asfaltowych ścieżkach. Ich konstrukcja zazwyczaj jest stalowa. Charakterystyczna rama umożliwia łatwe wsiadanie i zsiadanie z jednośladu. Dzięki wygiętej kierownicy oraz szerokiemu siodełku poruszanie się rowerem miejskim jest komfortowe. Wpływa też na nie duży rozmiar kół. 

Poza miastem warto wykorzystywać rowery górskie, czyli MTB. To typowo terenowe jednoślady z szerszymi oponami i wyprofilowanym bieżniku. Z uwagi na ich charakterystykę, są zwinniejsze od rowerów miejskich. Mimo przeznaczenia terenowego często są też wybierane do poruszania się po mieście. 

Chcąc poruszać się tylko po drogach asfaltowych, warto rozważyć rowery szosowe. Wyróżnia się on dużymi, ale wąskimi oponami. Charakterystyczna w konstrukcji roweru szosowego jest zagięta kierownica. Przypomina ona baranie rogi, stąd potoczna jej nazwa “baranek”. 

Z kolei rowery trekkingowe sprawdzą się zarówno w terenie, jak i na asfalcie. Można uznać, że są połączeniem rowerów górskich oraz szosowych. Charakteryzują się oponami o szerokości pozwalającej na poruszanie po drogach asfaltowych oraz terenowych. Rowery trekkingowe wyposażone są w dodatkowe akcesoria, takie jak błotniki, oświetlenie z dynamo, a także bagażnik

Rowery crossowe często mylone są z trekkingowymi. Konstrukcja rowerów jest taka sama, jednak wyróżnikiem jednośladów crossowych jest brak dodatkowego osprzętu. Dzięki temu są lżejsze. Rowerami crossowymi można śmiało poruszać się po zróżnicowanym terenie.

Rama roweru

Istotnym kryterium, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie rower, jest jego rama. Rozmiar ramy rowerowej musi być dopasowany do wzrostu użytkownika jednośladu. Właściwie dobrany rozmiar ramy wpływa na komfort oraz bezpieczeństwo podróży. Dlatego też warto poświęcić trochę czasu na wykonanie odpowiednich pomiarów, przy zakupie roweru przez internet. Kupując “dwa kółka” w sklepie stacjonarnym, przydatne będzie przymierzenie się do każdego roweru, co ułatwi w podjęciu odpowiedniej decyzji. 

Wybierając rozmiar ramy rowerowej, warto też przyjrzeć się materiałowi, z którego jest wykonana. Do dyspozycji są ramy stalowe, aluminiowe oraz karbonowe. Przy czym stalowe będą najcięższe, aluminiowe lżejsze, a karbonowe najlżejsze. 

Wielkość kół

Przy zakupie roweru ważne jest dobranie odpowiednich kół. Podobnie, jak w przypadku ramy, rozmiar kół powinien być dopasowany do wzrostu użytkownika roweru. Jednocześnie rozmiar kół zależny jest od typu roweru. Kupując rower z mniejszymi kołami, poprawia się jego zwinność i zwrotność. Z kolei większe koła pomagają lepiej pokonywać przeszkody na drodze. 

W przypadku rowerów miejskich najczęściej spotyka się koła o rozmiarze 28 cali, tak samo też w trekkingowych, crossowych i szosowych. Rowery górskie wyposażone są najczęściej w koła o rozmiarach 26, 27, 27,5 i 29 cali. 

Napęd

Kupując nowy rower, nie można pominąć kwestii napędu. To jeden z najważniejszych elementów, na który trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie roweru. Dzięki elementom, z których się składa, siła mięśni rowerzysty wprawia “dwa kółka” w ruch. Jednoślady mogą być wyposażone w napędy oferujące różną liczbę biegów, czyli przełożeń. Zwiększony zakres przełożeń pozwala na lepsze dopasowanie napędu do terenu bądź sytuacji drogowej. Tym samym odpowiednio skonstruowany napęd pozwala poprawiać efektywność pedałowania. 

Hamulce

Przy zakupie roweru trzeba zwrócić uwagę na jego hamulce. Możemy tutaj wyróżnić kilka typów. Do najpopularniejszych należy zaliczyć hamulce szczękowe. Składają się one z dwóch ramion ustawionych naprzeciw siebie. Ich użycie powoduje zaciśnięcie się na obręczy koła do momentu zwolnienia jego obrotów i całkowitego zatrzymania. Popularne są również hamulce tarczowe. W tym przypadku hamowanie odbywa się za pośrednictwem klocków ocierających się o specjalną tarczę umiejscowioną przy piaście koła. Wyróżnić można dwa typy hamulców tarczowych: mechaniczne i hydrauliczne. Różnią się elementem rozpoczynającym proces hamowania. W przypadku hamulców tarczowych mechanicznych mowa o lince. Natomiast w hydraulicznych o płynie hamulcowym. 

Amortyzacja

Niewątpliwie ważnym elementem roweru jest też jego amortyzacja. Do dyspozycji rowerzystów są dwa główne rozwiązania: amortyzator oraz sztywny widelec. Dobór odpowiedniego sposobu amortyzacji zależy od terenu, po którym ma się poruszać rower oraz własnych preferencji. Amortyzator jest najwygodniejszym rozwiązaniem na obszarach o zróżnicowanym terenie, w tym także na miejskich nierównych drogach. Konkurencyjny sztywny widelec jest za to o wiele lżejszy, co wpływa na ciężar całkowity roweru oraz szybsze i zwinniejsze poruszanie się. 

Cena roweru

Ostatnim, ale równie ważnym, o ile dla niektórych najważniejszym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy zakupie roweru, jest jego cena. Jej wysokość jest uzależniona od kilku elementów. Wśród nich należy wymienić typ roweru, model, specyfikację ramy, wielkość kół, sposób amortyzacji typ hamulców, a także wyposażenie w dodatkowy osprzęt. Zatem od indywidualnych preferencji użytkownika zależy ostateczna cena, jaką należy zapłacić za rower. 

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.