Poruszanie się jednośladem daje mnóstwo frajdy i satysfakcji. To bardzo pożyteczny dla naszego organizmu sposób spędzania czasu. Jazda na rowerze przekłada się nie tylko na sprawność fizyczną, ale także na spalanie kalorii, które przyjmujemy z każdym zjedzonym przez nas posiłkiem.
Artykuł w skrócie:
Możemy zauważyć, że z każdym rokiem zwiększa się ilość osób, które korzystają z roweru jako sposobu spędzania czasu. Pomagają w tym coraz ciekawsze propozycje jednośladów dostosowanych do różnych aktywności, a także nowe ścieżki rowerowe pojawiające się w naszych okolicach. Dla niektórych osób jazda na rowerze stała się wręcz stylem życia. Oczywiście są do tego bardzo przygotowani pod względem technicznym oraz kondycyjnym. Możemy się pokusić o stwierdzenie, że jazda jednośladem to aktywność, która może być uprawiana przez większość osób, a w dodatku dla wszystkich będzie bardzo pożyteczna.
Jakie są korzyści z jazdy na rowerze?
O tym, że aktywności sportowe są bardzo ważne dla zachowania dobrego zdrowia oraz samopoczucia, mówi się od dawna. Jedną z najbardziej popularnych form wykorzystywanych w tym celu jest jazda jednośladem. Wprawianie kół w ruch to nie lada wysiłek dla naszego organizmu. Przekłada się ono nie tylko na pokonywanie kolejnych kilometrów, ale również na podniesienie tętna. Ono zaś wpływa na szybsze krążenie krwi w naszych żyłach. Tym sposobem dbamy zatem o kondycję naszego serca.
Jak wspomnieliśmy, jazda na rowerze, to wprawianie kół w ruch, utrzymywanie tempa, a także jego podniesienie w celu zwiększania prędkości. W pedałowaniu biorą udział łydki, uda i pośladki. Uczestniczą w nim również ręce, które trzymają kierownicę. Co ciekawe, również brzuch ma w tym swój udział. Z czasem możemy zauważyć (biorąc pod uwagę regularne przejażdżki, np. do pracy), że nasze mięśnie są mocniejsze i bardziej wyrzeźbione. Nabieramy także większej siły, jednocześnie polepszając swoją sylwetkę.
Wraz z coraz częstszymi przejażdżkami jednośladem możemy zauważyć, jak zmienia się nasza wydolność. Możemy jeździć dłużej, dalej, a także szybciej. Wpływa to także na inne codzienne czynności związane z wykorzystaniem siły fizycznej, przy których zdecydowanie mniej się męczymy.
Regularna jazda rowerem przekłada się również na nasze samopoczucie. Skoro stajemy się silniejsi fizycznie, to również psychicznie. Jesteśmy bardziej pewni siebie, mniej zestresowani oraz zdenerwowani. Cały stres możemy odreagować w trakcie wycieczki rowerowej.
Ile spalasz kalorii podczas jazdy na rowerze?
Poruszanie się rowerem ma jeszcze jedną istotną zaletę, którą docenią wszyscy. To spalanie kalorii, które wpływa na pozbywanie się tkanki tłuszczowej i odchudzanie. Przyjmuje się, że jazda na rowerze ze średnią prędkością ok. 20 km/h przez godzinę pozwala spalić 400 – 500 kcal. W ciągu pół godzinnej przejażdżki jesteśmy w stanie pozbyć się ok. 200 – 300 kcal. Oczywiście te wyniki uwarunkowane są sposobem poruszania, kondycją, a nawet płcią. Nie mniej jednak zakłada się, że spalenie 7000 kcal odpowiada 1 kg. Taki wynik ciężko jest osiągnąć w trakcie jednej przejażdżki rowerowej – musiałby ona trwać ok. 14 godzin przy zachowaniu średniej prędkości ok. 20 km/h. Dlatego też ważna jest regularna jazda, która daje lepsze efekty. Idealną sytuacją jest połączenie jej ze zdrowym odżywianiem. Wtedy możemy spodziewać się ciekawszych rezultatów.
Jak monitorować ilość spalanych kalorii?
Zanim usiądziemy na rower i wyruszymy w drogę, możemy sprawdzić, ile czasu musimy poruszać się z odpowiednią prędkością, aby spalić zamierzoną przez nas ilość kalorii. W sieci znajdziemy mnóstwo kalkulatorów, które oferują taką możliwość. Musimy pamiętać, że prezentowane przez nie dane nie muszą być precyzyjne i powinniśmy je traktować raczej poglądowo. Jednak mogą stanowić wskazówkę, jeśli zależy nam na wykorzystaniu jazdy na rowerze w procesie odchudzania.
Swoją wiedzę na temat ilości spalonych kalorii w trakcie jazdy na rowerze możemy wzbogacać danymi z dodatkowych urządzeń. Przydatne stają się liczniki rowerowe, aplikacje na smartfony, a także smartwatche oraz opaski. Zwłaszcza te ostatnie propozycje są godne uwagi. Są one wyposażone w czujniki, które przylegają do naszego ciała, w tym przypadku ręki. Mogą zatem odczytywać sporo danych, w tym także tych dotyczących tętna. Wtedy też wyniki na temat ilości spalonych kcal są dokładniejsze, niż bazujące jedynie na standardowych obliczeniach. Informacje te możemy synchronizować z różnymi platformami i aplikacjami, nawet standardowo zainstalowanymi w naszych smartfonach, jak np. Zdrowie na iOS, czy też Google Fit na Androidzie. To pozwala na budowanie kompendium wiedzy na temat naszego organizmu.
Podsumowanie
Jak możemy zauważyć, jazda na rowerze jest bardzo pożyteczna dla naszego organizmu. Wpływa pozytywnie na naszą kondycję, wydolność serca, a także siłę mięśni. Podróżowanie jednośladem przekłada się również na odchudzanie. Dzięki regularnej jeździe jesteśmy w stanie spalać sporą ilość kalorii i tym samym zrzucić kilka zbędnych kilogramów. Korzystanie z jednośladu sprawi również, że będziemy silniejsi, a także mniej zmęczeni.