Rower do miasta – sprawdź, jaki wybrać

Czas czytania: 7 minut

Rowerem można podróżować po wielu rozmaitych drogach. Bardzo często użytkownicy wykorzystują je do jazdy po mieście. Szybkie i wygodne przemieszczanie się z domu do pracy, sklepu, uczelni, czy też na spotkania ze znajomymi jest możliwe dzięki rowerowi. Tylko który z nich najbardziej się do tego nadaje? Jaki rower wybrać do miasta? Pomożemy Ci znaleźć właściwy rodzaj jednośladu dla siebie. Przeczytaj poniższy tekst i ruszaj na zakupy!

Jazda rowerem po mieście – czego się spodziewać?

Miasto, jako miejsce, po którym można się poruszać rowerem, kryje w sobie wiele ułatwień, ale i niedogodności. W wielu lokalizacjach można znaleźć ścieżki rowerowe. To bardzo wygodne z uwagi na fakt, iż są one przeznaczone jedynie dla jednośladów. Z drugiej jednak strony, nie występują one wszędzie. Co za tym idzie, konieczna jest jazda po ruchliwych ulicach. Często także zdarza się, że podczas podróży rowerem w mieście, niezbędny jest przejazd przez krawężnik. Jednoślad jest wtedy narażony na uszkodzenie. Ponadto jazda na rowerze w mieście, zwłaszcza dużym, musi być bezpieczna. Dlatego konstrukcja powinna być trwała i odporna na uderzenia. Dodatkowo osprzęt (np. hamulce) musi być w pełni sprawny. Jaki więc rower wybrać do poruszania się po mieście? Propozycji jest kilka.

Przeczytaj także: Aplikacje rowerowe – 5 najlepszych aplikacji rowerowych

Jaki rower do jazdy po mieście?

W mieście przeważają drogi asfaltowe. Dzięki temu komfort poruszania się po zurbanizowanym terenie jest dość wysoki. Dlatego też rower do miasta to konstrukcja, która niekoniecznie musi być dedykowana takiej jeździe. Wachlarz możliwości jest w tym przypadku znacznie większy, niż mogłoby się wydawać.

Rower miejski – zgodny z przeznaczeniem

Pierwszym rodzajem, o którym należy wspomnieć, jest rower miejski. To konstrukcja przeznaczona do jazdy po asfalcie. Rower miejski charakteryzuje się niżej poprowadzoną górną rurą ramy. Zabieg ten ma na celu ułatwienie wsiadania na niego i zsiadania – szczególnie tej drugiej czynności w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa. Ponadto na uwagę zasługuje pozycja użytkownika za kierownicą. Jest ona wygięta w stronę rowerzysty. Siodełko zaś jest poniżej jej poziomu. Dzięki temu na rowerze miejskim można zająć komfortową pozycję, a jednocześnie bezpieczną – pozwalającą na ciągłe obserwowanie otoczenia.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co to jest ostre koło?

Skoro rower nazywa się miejski, to nie może zabraknąć również osprzętu, który będzie przydatny w podróżach, np. do pracy, czy na spotkania ze znajomymi. Jednym z nich jest tylny bagażnik. Można go wykorzystać do przewożenia torby, plecaka, a nawet niewielkich zakupów. Często w rowerach miejskich montowane są również koszyki, które mają takie same przeznaczenie. Standardem w tego typu konstrukcjach są również błotniki. Chronią one rower oraz użytkownika przed kamieniami, wodą i brudem lecącym spod kół. W wielu modelach można także spotkać osłony łańcucha.

Rower trekkingowy do miasta – komfort ponad wszystko

Drugą interesującą propozycją do miasta jest rower trekkingowy. Jest on dedykowany wszystkim użytkownikom, którzy uwielbiają długie i dalekie podróże. Rower trekkingowy jest zbudowany w taki sposób, aby zapewniać użytkownikowi wygodę podczas jazdy i nie narażać na zbytnie zmęczenie. W zajęciu odpowiedniej, a zarazem komfortowej pozycji, pomaga kierownica wygięta w stronę użytkownika oraz wysoko usytuowane siodełko. Dzięki temu rowerzysta nie jest narażony na ból pleców oraz ewentualne otarcia. Można więc swobodnie pokonywać kolejne kilometry w drodze do oddalonego od domu celu.

Podobnie, jak w przypadku modelu miejskiego, w rowerze trekkingowym warto się przyjrzeć ich wyposażeniu. Standardem są mocne hamulce oraz napęd pozwalający na dużą liczbę przełożeń. Dodatkowo w rowerze trekkingowym można znaleźć bagażnik, który doskonale się sprawdzi, jako miejsce montażu sakw. Można w nich przewozić wszystkie niezbędne podczas podróży rzeczy. W rowerze trekkingowym zamontowane są także błotniki.

Zobacz również: Rower damka – jaki to jest?

Rower górski – na trudny teren, a także do miasta

Do jazdy po mieście sprawdzi się również rower górski. Jest on przystosowany do trudniejszych warunków, ale uznaje się go za rozwiązanie uniwersalne. Cechą charakterystyczną roweru górskiego są grube opony o agresywnym bieżniku. Dzięki nim przejeżdżanie przez krawężniki, czy też inne skomplikowane elementy infrastruktury, będzie znacznie łatwiejsze. Ponadto konstrukcja wyposażona jest w przedni amortyzator, który zwiększa komfort jazdy po nierównych drogach. W przeciwieństwie do wcześniej wymienionych rodzajów rowerów, w modelu górskim kierownica jest prosta.

W rowerze górskim nie ma standardowo zamontowanych błotników. Jednak konstrukcja jest przygotowana do ich instalacji. Rower górski wyróżnia się także dostępnością dużej liczby przełożeń. Pozwala to na sprawną jazdę po mieście, ale także wybranie się na trudniejsze drogi poza nim.

Przeczytaj także: Jaki rower elektryczny wybrać w dobrej cenie?

Podsumowanie

Rower do miasta powinien być solidny, bezpieczny, a jednocześnie umożliwiający komfortowe podróżowanie. Dzięki niemu można zrezygnować z jazdy samochodem. Do podróżowania do pracy, na spotkania ze znajomymi, do kina, sklepu, sprawdzi się: rower miejski, rower górski, a także rower trekkingowy. To pewne konstrukcje, które zapewniają wygodę, a ich charakterystyka pozwoli na sprawne i szybkie pokonywanie kilometrów w mieście.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.