Aplikacje rowerowe – 5 najlepszych aplikacji rowerowych

Czas czytania: 9 minut

Mobilne aplikacje rowerowe bardzo się przydają podczas planowania wycieczek. Możemy dzięki nim przygotować się do podróży, znaleźć atrakcyjną trasę, a także monitorować naszą aktywność. Aplikacje mobilne dają nam możliwość współzawodnictwa oraz wymiany informacji z innymi użytkownikami. Poznajmy zatem 5 aplikacji rowerowych, które warto pobrać i zainstalować na smartfonach.

Smartfon – jeden z ważniejszych elementów wyposażenia rowerzysty 

Kilkanaście lat temu smartfony zrewolucjonizowały rynek mobile. Tradycyjne telefony komórkowe odeszły w zapomnienie, chociaż nadal kilku producentów zajmuje się ich produkcją na bardzo niską skalę. Smartfony stały się dla nas narzędziem nie tylko komunikacji, ale wraz z ich rozwojem, zaczęły zastępować lub uzupełniać inne sprzęty. Przykładem mogą być cyfrowe aparaty fotograficzne. Smartfona mamy praktycznie non-stop przy sobie, więc możemy w każdej chwili zrobić zdjęcie. 

Ale musimy pamiętać, że na smartfonach możemy instalować aplikacje mobilne. To one są siłą napędową tych urządzeń. Aplikacje umożliwiają nam rozbudować funkcjonalność posiadanych smartfonów. Potrzebujemy sprawdzić, jaka będzie jutro pogoda? Chcemy opublikować wpis w mediach społecznościowych? Kupujemy w internecie? Słuchamy muzyki i dzielimy się swoimi playlistami? Do tego wszystkiego (a nawet więcej) możemy wykorzystać aplikacje mobilne. Znajdziemy w nich aktualne informacje i najciekawsze rozwiązania. Wśród nich znajdują się aplikacje rowerowe. 

Przeczytaj także: Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku? 

5 najlepszych aplikacji rowerowych 

Aplikacje mobilne mogą nam pomóc w wielu dziedzinach życia. Sprawdzą się również podczas naszych podróży jednośladami. Dzięki temu, że w smartfonach mamy wbudowane moduły GPS, a także urządzenia mogą być stale podłączone do internetu, aplikacje rowerowe dostarczą nam aktualnych i niezbędnych danych, np. nawigacyjnych. 

Strava, czyli rowerowa podstawa 

Zestawienie aplikacji rowerowych rozpoczynamy od jednej z najpopularniejszych. Strava to istny must have dla wszystkich, którzy chcą rejestrować swoje aktywności. To oczywiście jej główna funkcja. Strava pozwala nam na sprawdzanie czasu pokonania trasy, prędkości, a także zawiera informacje dotyczące terenu, po którym się poruszaliśmy (np. wysokość nad poziomem morza). 

Strava umożliwia nam także rywalizację z innymi rowerzystami. Do wykorzystania mamy tzw. segmenty. To trasy, na których możemy się ścigać z pozostałymi użytkownikami tej aplikacji mobilnej. Dzięki temu pokonujemy własne słabości, rywalizujemy, a także osiągamy nowe cele. Wszystkimi naszymi dokonaniami zarejestrowanymi w aplikacji możemy się dzielić ze swoimi znajomymi oraz innymi użytkownikami. 

Ta popularna aplikacja mobilna ma jeszcze jedną ważną funkcję. Umożliwia ona współpracę z trackerami. Co za tym idzie, wymiana informacji między naszym komputerem rowerowym lub nawigacją, powinna przebiegać bezproblemowo. 

Aplikacja Strava dostępna jest na systemy: 

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jakie sakwy rowerowe wybrać? 

Komoot – alternatywa dla Stravy 

Drugie miejsce w naszym zestawieniu zajmuje Komoot. To aplikacja rowerowa, która jest świetną alternatywą dla Stravy. Jej możliwości są podobne, do wcześniej wymienionej aplikacji. Komoot pozwala nam zatem na wyznaczanie tras, a także rejestrowanie aktywności. Mapy są bardzo dobre i umożliwiają nam odkrywanie ciekawych zakątków. Są one tworzone przez użytkowników aplikacji. Społeczność w tym przypadku ma ogromne znaczenie. Użytkownicy aplikacji rowerowej Komoot mogą zaznaczać ciekawe miejsca na trasie, a także te, na które warto, abyśmy zwrócili szczególną uwagę. 

W Komoot znajdziemy wiele przydatnych informacji, dotyczących planowanej wycieczki. Kiedy wybierzemy trasę, dowiemy się, jakiego jest ona rodzaju, a także po jakiej nawierzchni będziemy się poruszać. Dzięki temu będziemy mogli odpowiednio rozłożyć siły, aby pokonać trasę bez większych problemów. 

Podobnie jak Strava, Komoot oferuje możliwość synchronizacji informacji pomiędzy aplikacją a komputerem rowerowym. 

Aplikację Komoot możemy pobrać na systemy: 

Sprawdź także: Trasa rowerowa R10, rowerem wzdłuż wybrzeża Bałtyku 

Locus Map 

Kolejną naszą propozycją jest Locus Map. Niestety ta aplikacja rowerowa dostępna jest tylko na system Android. Posiadacze smartfonów z logo nadgryzionego jabłka niestety z niej nie skorzystają. Nie mniej jednak Locus Map zasługuje na szczególną uwagę. Aplikacja wyróżnia się na tle innych bardzo szczegółowymi mapami. Planowanie tras i odkrywanie nowych ciekawych miejsc to sama przyjemność z Locus Map. Co ważne, możemy korzystać z map również, gdy będziemy offline. 

W Locus Map możemy rejestrować nasze dokonania, ale także udostępniać je w innych aplikacjach, np. we wspomnianej wcześniej Stravie. Aplikacja umożliwia nam także importowanie oraz eksportowanie tras w wielu popularnych formatach (np. GPX). W ten sposób możemy wgrać mapę do naszego komputera rowerowego. 

Zobacz także: Jaki rower elektryczny wybrać w dobrej cenie? 

Mapy.cz 

Jak widać, aplikacje rowerowe pozwalają nam głównie na wyznaczanie tras. Mapy.cz to świetna alternatywa dla Locus Map. Trasy, które wyznaczymy w tej aplikacji, również możemy pobrać i wyświetlać w trybie offline. Znajdziemy w niej liczne szlaki rowerowe, a także punkty POI. Mapy.cz jest wygodną i intuicyjną aplikacją, również w wersji webowej. Dzięki dodatkowej dostępności przez przeglądarkę, możemy wcześniej przygotować trasę na ekranie komputera, a następnie skorzystać z niej na smartfonie. W tym celu musimy założyć konto. 

Aplikacja Mapy.cz dostępna jest na systemy: 

OSMAnd Mapy i GPS Offline 

Ostatnia aplikacja rowerowa w naszym zestawieniu to OSMAnd. Podobnie, jak wcześniej wymienione rozwiązania, możemy ją wykorzystać do planowania tras naszych wycieczek. Aplikacja pozwala nam na korzystanie z zapisanych map w wersji offline. Jeśli więc stracimy dostęp do internetu, nie musimy się obawiać, że OSMAnd nie poprowadzi nas dalej. 

Aplikacja OSMAnd dostępna jest na systemy: 

Sprawdź również: Przyczepka rowerowa – jaką wybrać? 

Podsumowanie 

Wśród popularnych aplikacji rowerowych znajdują się te, które umożliwiają nam planowanie tras naszych wycieczek. Dzięki temu podróżowanie staje się wygodniejsze i pewniejsze. Strava, Komoot, Locus Map, Mapy.cz, OSMAnd Mapy i GPS Offline to jedne z najciekawszych aplikacji. Wykorzystując je, mamy większą pewność dotarcia do celu, a także odkrycia nowej, atrakcyjnej trasy w okolicy. Dodatkowo, nasza aktywność będzie rejestrowana, dzięki czemu możemy się nią pochwalić wśród znajomych oraz wykorzystać do prowadzenia rowerowego dziennika podróży. 

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.