Jakie sakwy rowerowe wybrać?

Czas czytania: 8 minut

Dalekie podróże rowerowe to wspaniały odpoczynek. Jednak jesteśmy wtedy długo poza domem. Możemy więc potrzebować kilku przydatnych rzeczy. Gdzie je spakować? Plecak? Po kilku kilometrach może być niewygodny. Lepszym rozwiązaniem są sakwy rowerowe. O tym, jakie są ich rodzaje, dowiesz się z tego artykułu!

Turystyka rowerowa to chętnie wybierany sposób spędzania wolnego czasu. Zwłaszcza wtedy, gdy przez cały tydzień pracujemy, zmagamy się z wieloma przeciwnościami. Daleka podróż rowerem wpływa dobrze na naszą psychikę, a co równie ważne – zdrowie fizyczne. Na takie wycieczki możemy jeździć solo, ale również w większym gronie, np. z rodziną i znajomymi. Tylko, tak samo, jak przy każdym dłuższym wypadzie, trzeba się spakować. Jadąc samochodem sprawa jest prosta – do dyspozycji jest bagażnik. Na szczęście są też sakwy rowerowe, które pomogą spakować najpotrzebniejsze rzeczy na wycieczkę jednośladem.

Przeczytaj także: Turystyka rowerowa, co warto zabrać na dłuższą trasę?

Co to są sakwy rowerowe?

Sakwy rowerowe to wszelkiego rodzaju torby, które są montowane na rowerze. Umożliwiają one spakowanie niezbędnych przedmiotów, które przydadzą się podczas rowerowych wypraw. Dzięki czemu mamy możliwość wygodnego podróżowania, bez obarczania pleców dodatkowym ekwipunkiem.

Kiedy sakwy rowerowe są przydatne?

Każda dłuższa podróż rowerowa może okazać się tą, w której trakcie sakwy rowerowe okażą się przydatnym elementem wyposażenia. Chcesz wyjechać na weekend? Musisz zabrać ze sobą kilka rzeczy. Podobnie z wyjazdem nawet na tydzień. Wtedy tych rzeczy będzie jeszcze więcej. W takich sytuacjach sakwy rowerowe sprawdzają się najlepiej.

Co ciekawe, sakwy przydadzą się również na jednodniowy wypad za miasto. Możesz do nich spakować prowiant, czy też kurtkę przeciwdeszczową – tak na wszelki wypadek.

Jakie są rodzaje sakw rowerowych?

Kiedy odwiedzisz sklep rowerowy, czy to stacjonarny, czy też internetowy, zobaczysz różne rodzaje sakw. Głównym kryterium ich podziału jest miejsce montażu. Najbardziej znane są oczywiście modele instalowane na tylnym bagażniku. Ale to nie jedyne rozwiązanie. Wszystkie prezentujemy poniżej.

Sakwy montowane na tylnym bagażniku

Tradycyjnym rozwiązaniem, które możesz zobaczyć u wielu rowerzystów, są sakwy montowane na tylnym bagażniku. Składają się one zazwyczaj z dwóch toreb, ustawionych równolegle do siebie (tzw. boczne). W wielu modelach sakw rowerowych znajduje się jeszcze trzecia, która zwiększa litraż rzeczy możliwych do zabrania, ponieważ znajduje się na górze bagażnika. To rozwiązanie jest również popularne jako samodzielne, czyli bez bocznych sakw.

Sakwy rowerowe, które są montowane na tylnym bagażniku, mają największy litraż. Przeważnie mieści się on w przedziale 10 – 80 litrów – w zależności od producenta danego modelu. Dzięki temu pozwalają na spakowanie największej ilości rzeczy w tylnej części roweru, co nie utrudnia jego prowadzenia.

Ciekawym rozwiązaniem, którego nie możemy pominąć, są również worki. One także są montowane na tylnym bagażniku. Popularne modele worków mają 20 i 50 litrów pojemności. Są one bardzo wytrzymałe i możliwe do zastosowania nie tylko, jako element wyposażenia roweru.

Zobacz także: Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Sakwy rowerowe montowane z przodu

Sakwy rowerowe możemy montować nie tylko z tyłu roweru, ale również z przodu. Co ciekawe, wśród dostępnych rozwiązań są również takie, które wymagają bagażnika. Jednak do takiego sposobu transportowania przedmiotów musimy podejść z rozwagą. Sakwy zamontowane na przednim bagażniku, mogą ograniczać poruszanie kierownicą, a także promień skrętu. Jeśli jednak zdecydujemy się na takie rozwiązanie, to do dyspozycji są takie same modele, jak te, które są instalowane na tylnym bagażniku. Takie sakwy rowerowe przydadzą się, zwłaszcza wtedy, gdy wybieramy się na bardzo daleką i naprawdę długą podróż. 

Popularnymi sakwami montowanymi z przodu są również te, które instalujemy na kierownicy. Mają one ograniczoną pojemność. Zazwyczaj to 5 – 10 litrów. Umożliwiają jednak spakowanie podręcznych rzeczy, a ponadto szybko można je zdejmować.

Przeczytaj także: Jaki kask rowerowy wybrać?

Inne rozwiązania

Oprócz wyżej wymienionych sakw rowerowych, w sprzedaży są jeszcze m.in.:

  • sakwy podsiodłowe, które co prawda nie pozwolą nam na spakowanie żadnych dużych przedmiotów, natomiast świetnie się sprawdzają do przewozu narzędzi przydatnych do ewentualnych napraw w trakcie podróży,
  • sakwy trójkątne, montowane na ramie, umożliwiające nam transportowanie również niewielkich przedmiotów, ale możemy w nich schować np. bidon, czy też wspomniane już narzędzia.

Jak zamontować sakwy rowerowe?

Prawidłowe zamontowanie przez nas sakw rowerowych ma ogromne znaczenie. Kwestia ta wpływa bowiem na nasze bezpieczeństwo podczas podróży, ale także na dowiezienie wszystkich potrzebnych rzeczy do celu, a potem do domu.

Sakwy rowerowe możemy montować za pomocą:

  • taśm z rzepami, co jest najpopularniejszym rozwiązaniem z uwagi na jego prostotę,
  • klamr, które pozwalają na zwiększenie stabilności sakw,
  • systemów clip-on, czyli dedykowanych rozwiązań producentów, umożliwiających błyskawiczny montaż oraz demontaż sakw.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jakie odpowiednie ciśnienie w rowerze?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sakw rowerowych?

Decydując się na zakup sakw rowerowych, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na:

  • wodoodporność, czy to zapewnianą przez materiał, z którego są wykonane dane modele, czy też realizowaną za pomocą dodatkowych pokrowców,
  • wodoszczelność,
  • wytrzymałość,
  • pojemność,
  • ilość komór,
  • ilość mniejszych kieszonek,
  • system montażu,
  • obecność odblasków.

Podsumowanie

W trakcie dalekich i długich podróży przydają się sakwy rowerowe. Dają one szansę na spakowanie wielu potrzebnych rzeczy, jak np. ubrania, obuwie, czy też prowiant. Wybierając sakwy, musimy zwrócić uwagę na ich rodzaj, a także system montażu. Ważna jest również pojemność, a także to, aby materiał był wodoodporny. To gwarantuje nam wygodne podróżowanie, bez zabierania ze sobą plecaka, który dodatkowo obciążałby kręgosłup i powodował dyskomfort w trakcie wycieczki.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.