Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Czas czytania: 9 minut

W trakcie poruszania się jednośladem po mieście, czy też w ramach dalszych wycieczek może przydać się bagażnik rowerowy. Pozwoli on na przewożenie najpotrzebniejszych rzeczy, np. zakupów, bądź też spakowanie niezbędnych w trakcie wyprawy przedmiotów. Co ciekawe, nie musimy ograniczać się jedynie do tylnego bagażnika, do którego zamontujemy sakwy, ale możemy również skorzystać z wariantu montowanego z przodu naszego jednośladu.

Rower to bardzo wygodny środek lokomocji, którym możemy przemierzać miejską dżunglę. Dojazdy do pracy, szkoły, na zakupy, czy też spotkania ze znajomymi to bardzo powszechne wykorzystanie jednośladu. Nie trzeba korzystać z samochodu, a nawet komunikacji miejskiej. Korzystając z roweru, możemy niekiedy dotrzeć na miejsce szybciej, niż innymi środkami lokomocji, nie tracąc czasu na stanie w korkach. To także rozwiązanie o wiele lepsze dla naszego zdrowia. Jeżdżąc bowiem często i systematycznie poprawia się kondycja naszego serca, a także nabieramy więcej siły. Kiedy wybieramy jednoślad, jako środek lokomocji i potrzebujemy nim przewieźć niewielkie rzeczy, np. zakupy, zaczynamy się zastanawiać, jak to zrobić. Podobnie, gdy planujemy dłuższą podróż, żeby poznać okolicę lub odpocząć na łonie natury. Wtedy też przydatny staje się bagażnik rowerowy pod sakwy.

Bagażnik na rower – przydatny, czy nie?

Mogłoby się wydawać, że bagażnik na rower to jakiś relikt przeszłości i dziś mało kto z niego korzysta. Na szczęście to błędne przekonanie. Tego typu akcesoria rowerowe mają się bardzo dobrze, a gdy popatrzymy na ofertę sklepu rowerowego, przekonamy się z jak ciekawymi projektami, możemy mieć do czynienia. Jak sama idea bagażnika wskazuje, możemy go wykorzystać do transportowania rzeczy. Chociaż zapewne wielu osobom przypomina się jazda ze znajomymi, siedząc właśnie na takiej konstrukcji. Nie mniej jednak bagażnik na rower może nam się bardzo przydać, kiedy jedziemy na zakupy. Z tego dobrodziejstwa skorzystamy również, dojeżdżając do pracy i przewożąc np. torbę z laptopem. Wybierając się na dłuższy wypad za miasto, musimy zazwyczaj zabrać ze sobą trochę rzeczy. Najwygodniej będzie je spakować w jednym miejscu i umieścić na bagażniku. Skorzystamy wtedy z sakw, które będą do niego przymocowane. Warto zwrócić uwagę, że to także element, który w trakcie przewozu rzeczy pozwoli nam na zachowanie bezpieczeństwa. Nie będziemy musieli trzymać zakupów w jednym ręku, ograniczając sobie możliwość manewrowania oraz utrudniając skręcanie. Zrezygnujemy także z zabierania ze sobą plecaka, który dodatkowo obciąża nasz kręgosłup. Zapewnimy sobie bardziej komfortowy sposób podróżowania, a przy okazji transport naszych najpotrzebniejszych rzeczy do pracy, na uczelnię, na spotkanie ze znajomymi, czy też niezbędnych w dalekiej wyprawie.

Jaki bagażnik rowerowy wybrać?

Wiele osób może się zdziwić, jak wygląda dzisiejszy bagażnik na rower. Dostępne są w sprzedaży jednakowo proste konstrukcje, które znamy od dawna, ale także bardzo wymyślne, z różnymi możliwościami mocowania. Pozwalają one na przewożenie potrzebnych nam rzeczy, np. w sakwach. Nie można jednak przy tym pominąć modeli, które możemy zamontować na przodzie roweru.

Bagażnik na tył

Bagażnik rowerowy Kross Weekendrack 200 – 24-28 „

Konstrukcje, które są najbardziej popularne to bagażnik rowerowy na tył. Nie są one bardzo skomplikowane, ale wybierając je, warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Przede wszystkim to, z czego są wykonane. Do dyspozycji mamy bowiem modele, które powstały ze stali. Są one cięższe, ale jednocześnie pozwalają na zabranie rzeczy o wadze maksymalnej do 35 – 40 kg. To rozwiązanie także bardziej wytrzymałe, a także pozwalające na łatwiejszą naprawę ewentualnych uszkodzeń. Ich konkurentami są bagażniki wykonane z aluminium. To konstrukcje lżejsze, których limit wagi transportowanych przedmiotów nie przekracza zazwyczaj 25 kg. Innym aspektem, który warto rozważyć, wybierając bagażnik na tył, jest sposób montażu. Najpowszechniejszym jest możliwość przymocowania do ramy roweru. Dlatego też przed zakupem należy sprawdzić, czy w naszym modelu jednośladu znajdują się odpowiednio przewidziane do tego otworu. Można także wykorzystać te, do których standardowo przykręca się błotniki. Tak zamocowane bagażniki posiadają dodatkowe wsporniki boczne, które są montowane do elementów osi koła. Mają wtedy zapewnioną większą stabilność, a w przypadku przewożenia przedmiotów o dużej wadze, ciężar rozkłada się w miarę równomiernie. Inną możliwością jest montaż bagażnika do sztycy. To rozwiązanie przewidziane dla właścicieli jednośladów, które nie posiadają otworów w ramie. Zastosowana w bagażniku obejma umożliwia szybki montaż do większości modeli rowerów.

Bagażnik na przód

Bagażnik rowerowy może być również zamontowany w przedniej części jednośladu. W sprzedaży możemy zauważyć modele, które mocowane są do widelca. Często mają one możliwość regulowania położenia górnej płyty, dzięki czemu łatwo ją dostosować do jednośladu. Dzięki nim przewieziemy przedmioty o masie całkowitej nieprzekraczającej 10 kg. Inną propozycją są bagażniki montowane do osi koła przedniego. Przypominają one proste krzesełka. Ich dodatkowym elementem, wspierającym całą konstrukcję, są uchwyty umieszczane na kierownicy. Pozwalają one na maksymalne obciążenie wynoszące 15 kg. Bagażniki rowerowe na przód bardzo często wykorzystywane są do montażu koszyków, które są popularne w rowerach miejskich.

Jaki bagażnik rowerowy pod sakwy?

Coraz częściej możemy zauważyć, że jednoślady są wykorzystywane na długie wycieczki. Turystyka rowerowa stoi otworem przed każdym, kto tylko chciałby poznać swoją bliższą, ale i dalszą okolicę z pozycji siodełka. Wtedy też potrzebne jest zabranie ze sobą kilku rzeczy, jak np. prowiantu, odzieży, czy też śpiwora. Jak to najłatwiej spakować? Wykorzystać bagażnik rowerowy pod sakwy. To bardzo wygodne rozwiązanie, które zwiększa możliwości transportowe jednośladu. Sprawdzą się w tym przypadku modele mocowane z tyłu roweru, opierające się na wspornikach przykręconych do osi koła. Przeważnie posiadają one uchwyty umożliwiające przyczepienie sakw. Dodatkowo, dzięki rurkom przebiegającym od osi koła do bagażnika, uniemożliwiają torbom ocieranie się o szprychy. Warto zwrócić uwagę, że modele przystosowane do montażu z przodu jednośladu, również posiadają uchwyty do sakw. Trzeba jednak dokładnie sprawdzić, do jakiego sposobu instalacji są przystosowane nasze torby. Może być tak, że będą one wymagać specjalnych uchwytów, a zarazem odpowiedniego modelu bagażnika, czy też stelażu.

Podsumowanie

Bagażnik rowerowy to doskonały sposób na transportowanie przedmiotów, korzystając z jednośladów. W ten sposób nie obarczamy kręgosłupa plecakiem. W zależności od posiadanego modelu roweru możemy zastosować bagażniki montowane na jego przodzie lub tyle. Rozwiązania te sprawdzą się także, kiedy korzystamy z sakw, do których spakujemy laptopa do pracy, czy też prowiant i ubrania na długą wyprawę.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.