Jak działa rower elektryczny?

Czas czytania: 7 minut

Rower elektryczny to konstrukcja, która przekonała do siebie wielu użytkowników tradycyjnych jednośladów. Główną zaletą e-bike’a jest wspomaganie użytkownika w pedałowaniu. Dzięki temu możliwe jest pokonywanie większego dystansu przy znacznie mniejszym zmęczeniu. O tym, jak działa rower elektryczny i jakie są zalety jego użytkowania, przeczytasz w tym artykule!

W trakcie sezonu rowerowego można zauważyć, że coraz więcej jednośladów, to wersje elektryczne. Korzystają z nich miłośnicy jazdy po trudniejszym terenie, po mieście, a także ci, którzy lubią dalekie wycieczki. Rowery elektryczne stały się ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań, a przede wszystkim coraz tańszą i bardziej dostępną.

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny nie różni się za bardzo od tradycyjnej konstrukcji. W zależności od tego, gdzie zlokalizowane są jego charakterystyczne elementy, można się nawet pomylić i uznać e-bike za najzwyklejszy jednoślad. Rower elektryczny charakteryzuje się obecnością silnika, akumulatora oraz modułu sterującego. Te ważne elementy pozwalają na wspomaganie użytkownika w pedałowaniu. Nie zastępują one rowerzysty, a wspierają jego wysiłek w napędzaniu roweru elektrycznego.

Ci, którzy zastanawiają się, jak działa rower elektryczny, muszą wiedzieć, że jego silnik zaczyna swoją pracę dopiero wtedy, gdy użytkownik zacznie pedałować. Wtedy też, w zależności od siły wkładanej przez rowerzystę, odbywa się wspomaganie pracy jego nóg. Co za tym idzie, pedałuje się znacznie łatwiej, a w efekcie zmniejsza się poziom zmęczenia. Tu warto podkreślić ważną rzecz, jaką jest przerwanie pracy silnika w e-bike’u. Wiadome jest, że jeśli akumulator będzie rozładowany, to wspomaganie użytkownika nie będzie realizowane. Ale silnik elektryczny nie będzie pracować, gdy przekroczona zostanie prędkość 25 km/h. Taka sama sytuacja będzie mieć miejsce, kiedy użytkownik przestanie pedałować. Dzięki temu zachowana jest główna zasada funkcjonowania roweru, czyli konstrukcji napędzanej głównie siłą rowerzysty.

Przeczytaj także: Wymiana roweru na elektryczny – czy warto?

Jak jest zbudowany rower elektryczny?

E-bike wyposażony jest w dodatkowe elementy, których połączenie wspomaga rowerzystę w pedałowaniu. Rower elektryczny, oprócz wszystkich znanych z tradycyjnych jednośladów składników, wyposażony jest również w:

  • silnik elektryczny, który może znajdować się w centralnej części e-bike’a, czyli przy korbie, co jest najpopularniejszym rozwiązaniem, a także w przedniej lub tylnej piaście,
  • akumulator, czyli ogniowo litowo-jonowe, które może być zamontowane w kilku miejscach. Popularne modele rowerów elektrycznych wyposażone są w baterie schowane w ramie, umieszczone na niej w specjalnej obudowie, a także zlokalizowane na bagażniku.
  • sterownik, czyli moduł kontrolujący pracę silnika,
  • wyświetlacz, który umożliwia zmianę trybu pracy silnika, a także zawiera informacje na temat stanu naładowania baterii.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jaki rower elektryczny wybrać w dobrej cenie?

Jakie są rodzaje rowerów elektrycznych?

Wyróżnić można dwa rodzaje rowerów elektrycznych:

  • pedelec – czyli najczęściej spotykana konstrukcja, w której silnik, gdy zostanie przekroczona prędkość 25 km/h przestanie wspomagać użytkownika,
  • s-pedelec – czyli jednoślad, w którym silnik elektryczny nie będzie pomagać użytkownikowi w pedałowaniu, gdy przekroczona zostanie prędkość 45 km/h, a korzystanie z nich wymaga posiadania prawa jazdy przynajmniej kategorii AM.

Sprawdź także: Jaki rower elektryczny dla seniora?

Czy warto korzystać z rowerów elektrycznych?

Wiadomo już, jak działa rower elektryczny. Ale czy warto z niego korzystać? Okazuje się, że takie pytanie zadaje sobie coraz więcej osób zainteresowanych zakupem roweru elektrycznego. Co ciekawe, przekonują się one, że naprawdę warto wybrać takie konstrukcje. Dlaczego?

Rower elektryczny w głównej mierze działa tak samo, jak tradycyjny. Co prawda pedałowanie jest wspomagane silnikiem, ale nadal wymagany jest wysiłek użytkownika. Zatem mięśnie muszą pracować, a co za tym idzie, stają się one silniejsze i wyrzeźbione. Oznacza to, że jazda na rowerze elektrycznym ma takie same zalety dla zdrowia, jak poruszanie się tradycyjnym jednośladem.

Jedną z korzyści jazdy na rowerze elektrycznym, jest mniejsze zmęczenie. Można zatem pokonać znacznie większy dystans. Zajmie to również mniej czasu, niż jazda tradycyjnym rowerem bez wspomagania. Konstrukcja wyposażona w silnik elektryczny sprawdzi się również doskonale w podjeżdżaniu pod wzniesienia.

Przeczytaj również: Rower damka – jaki to jest?

Jakie są dostępne rowery elektryczne?

Mogłoby się wydawać, że rower elektryczny występuje głównie w jednej formie – jednośladu miejskiego. Producenci jednak przygotowali się na spore zainteresowanie takimi konstrukcjami. Dlatego też w sprzedaży dostępne są:

  • wspomniane już rowery elektryczne miejskie,
  • rowery elektryczne górskie,
  • rowery elektryczne trekkingowe,
  • rowery elektryczne crossowe.

Dla kogo jest przeznaczony rower elektryczny?

Rower elektryczny to chętnie wybierana konstrukcja przez różne grupy użytkowników. Takie jednoślady są przeznaczone dla wszystkich. Dzięki temu, jak działa rower elektryczny, nie ma żadnych ograniczeń jeśli chodzi o wiek, czy też płeć użytkowników. Z rowerów elektrycznych mogą więc korzystać osoby starsze, jak i młodsze. Sprawdzą się one jako środki lokomocji, czy też konstrukcje przeznaczone do dalszych wypraw dla mężczyzn i kobiet.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jaki rower kupić? Rodzaje i typy rowerów

Podsumowanie

Rower elektryczny to konstrukcja godna uwagi. Jest on wyposażony w silnik, akumulator oraz sterownik. Wszystkie te elementy odróżniają rower elektryczny od tradycyjnego jednośladu. Ważna jest przy tym zasada ich działania – wspomagają użytkownika w pedałowaniu, ale go nie zastępują. Tym samym rower elektryczny sprawia, że rowerzysta mniej się męczy i może pokonywać większe dystanse.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.