Opony bezdętkowe w rowerze – zalety i wady

Czas czytania: 7 minut

Opony bezdętkowe stosowane w rowerach mają swoich zwolenników, jak i przeciwników. Niepodważalny jest jednak fakt, że takie rozwiązanie spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Zanim jednak przesiądziemy się na opony bezdętkowe w naszych rowerach, powinniśmy zasięgnąć wiedzy na ich temat, aby przekonać się, że będą one odpowiednie do naszego stylu jazdy. Z tego artykułu dowiesz się, jakie są ich wady i zalety!

Opony bezdętkowe – co to jest?

Opony bezdętkowe to rozwiązanie znane i z powodzeniem stosowane w przypadku samochodów osobowych. Nie musieliśmy zbyt długo czekać, aby zostało ono zaadaptowane na potrzeby rowerów. Opony bezdętkowe, jak sama nazwa wskazuje, w ogóle nie wykorzystują dętek. Jak więc możliwe jest zatrzymywanie w nich powietrza? Otóż sama opona jest wykonana z wytrzymalszych materiałów, a i obręcz jest do nich w pełni przystosowana. Ponadto do opon bezdętkowych stosujemy różnego rodzaju uszczelniacze w postaci specjalnych taśm, płynu (tzw. mleczka), a także odpowiednie wentyle. Połączenie tych wszystkich elementów sprawia, że omawiane rozwiązanie jest godną uwagi alternatywą dla dętek. Szczególnie w sytuacjach, gdy podróżujemy po trudniejszym terenie, gdzie opony bezdętkowe radzą sobie lepiej oraz poprawiają właściwości jezdne.

Przeczytaj także: Centrowanie koła – co to jest i jak je przeprowadzić?

Kiedy wybrać opony bezdętkowe?

Jeśli chcemy zastosować opony bezdętkowe, warto, abyśmy wiedzieli o nich możliwie najwięcej. Na samym początku podkreślamy, że nie jest to rozwiązanie dla osób, które sporadycznie korzystają z rowerów. Jeśli zatem nasz jednoślad służy nam za środek transportu raz na jakiś czas, to lepsze będą opony z tradycyjnymi dętkami. W przypadku rozwiązań bezdętkowych narażamy się na zaschnięcie płynu, czyli tzw. mleczka. Straci ono swoje właściwości, a także utrudni lub uniemożliwi jazdę na rowerze. Ponadto przejście z wariantu dętkowego na bezdętkowy wymaga czasu, wiedzy i zaangażowania, jeśli chcemy je przeprowadzić we własnym zakresie. Jeśli jednak nie mamy pewności co do wykonywanych czynności, warto, żebyśmy skorzystali z pomocy fachowców.

Dla kogo więc dobrym rozwiązaniem są opony bezdętkowe? Na pewno dla wszystkich, którzy aktywnie korzystają z rowerów. Kiedy jeździmy codziennie lub kilka razy w tygodniu, opony bezdętkowe będą dla nas bardzo dobrym wyborem. Możemy mieć w nich mniejsze ciśnienie powietrza, niż w tradycyjnych odpowiednikach. Co za tym idzie, opony bezdętkowe będą lepiej przylegać do podłoża. Z kolei niewielkie uszkodzenia będą szybko naprawiane. To zasługa wspomnianego płynu (mleczka), którego zadaniem jest uszczelnianie opony bezdętkowej. Dlatego też, gdy poruszamy się po trudniejszym terenie, szybko możemy zauważyć zalety takich konstrukcji.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Rozmiar kół rowerowych a wzrost

Zalety opon bezdętkowych

Wspomnieliśmy już, że opony bezdętkowe są godne uwagi. Wynika to z ich wielu zalet. Przede wszystkim opony bezdętkowe charakteryzują się niskim poziomem awaryjności. Jeśli są one odpowiednio założone, zastosowaliśmy wszystkie niezbędne materiały uszczelniające, to możemy się długo cieszyć dobrym ich stanem. Warto mieć na uwadze także to, że mleczko wpuszczane do opon bezdętkowych wypełni ewentualne niewielkie pęknięcia. Zdarzyć się może, że nawet nie zauważymy tego działania.

Zaletą opon bezdętkowych jest możliwość poruszania się z mniejszym ciśnieniem powietrza. Wtedy też będzie nam się podróżować rowerem w pełni komfortowo. Opony wręcz przylegają do podłoża, dzięki czemu mamy dużą przyczepność. Dodatkowo niższe ciśnienie w oponie bezdętkowej wprowadza dodatkową amortyzację.

Ważną zaletą opon bezdętkowych jest ich niska waga. Umożliwia nam to szybszą jazdę, ale też podczas ewentualnego wnoszenia roweru odczujemy różnicę. Podjazdy w terenie staną się więc trochę łatwiejsze. Dzięki zastosowaniu opon bezdętkowych nasz rower będzie prowadzić się pewniej, szybciej reagować na manewry, a jazda będzie komfortowa.

Sprawdź również: Co to jest ostre koło?

Wady opon bezdętkowych

Nie możemy jednak pominąć wad opon bezdętkowych. Pierwszą z nich niewątpliwie jest cena. Opony bezdętkowe są droższe niż tradycyjne, a wymagają od nas także zastosowania odpowiednich obręczy i dodatkowych elementów: taśm, płynu.

Wadą opon bezdętkowych jest także utrudnione samodzielne przejście na ten system. Aby to zrobić w prawidłowy sposób, powinniśmy posiadać nie tylko wiedzę na ten temat i doświadczenie, ale także dodatkowy sprzęt. Najczęściej więc musimy wybrać pomoc serwisu, aby nasz rower był wyposażony w opony bezdętkowe.

Istotną wadą opon bezdętkowych jest także płyn uszczelniający. Może nie on sam w sobie, ponieważ może nam pomóc w wielu sytuacjach. Chodzi głównie o konieczność jego uzupełniania. Powinniśmy pamiętać, że płyn ciągle pracuje. Dba o uszczelnienie naszych opon bezdętkowych, ale z czasem też się utlenia i traci swoje właściwości. Musimy zatem kontrolować jego stan, a w razie konieczności go uzupełniać.

Przeczytaj także: Jak napompować rower?

Podsumowanie

Opony bezdętkowe to ciekawe i charakteryzujące się wysoką bezawaryjnością rozwiązanie. Niewielkie pęknięcia są w miarę szybko wulkanizowane dzięki stosowanemu w nich płynowi (mleczku). Dzięki oponom bezdętkowym rower prowadzi się znacznie wygodniej i pewniej. Warto jednak, abyśmy pamiętali, że są one rozwiązaniem droższym.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.