Centrowanie koła – co to jest i jak je przeprowadzić?

Czas czytania: 5 minut

Koło, które bije na boki lub do góry i do dołu, może być bardzo niebezpieczne. Ściąga ono na prawą lub lewą stronę, co może doprowadzić do wypadku, np. zderzenia z innym rowerzystą lub samochodem. Żeby uniknąć takich sytuacji, trzeba przeprowadzić naprawę, czyli centrowanie koła. Ale czym ono właściwie jest? Na czym polega i jak centrować koło? Cenne wskazówki znajdziesz w tym artykule!

Scentrowane koło – co to jest?

Bezpieczeństwo jest najważniejszą kwestią, która powinna nas interesować, gdy jeździmy na rowerze. Musimy pamiętać, że ruszając w drogę, jesteśmy odpowiedzialni za siebie, ale także za innych, np. nasze dzieci. Dlatego powinniśmy zwracać szczególną uwagę na stan techniczny roweru, którym podróżujemy. Jedną z częstych usterek jest właśnie scentrowane koło.

Kiedy podczas jazdy czujemy, że koło bije, znosi nas na boki, to bardzo prawdopodobne, że jest ono scentrowane. Oznacza to, że obręcz została skrzywiona. Dzieje się tak na skutek m.in. uderzeń koła, czyli wpadania w dziury. Bardzo często scentrowanie koła nazywane jest „zósemkowaniem”.

Jazda ze scentrowanym kołem jest mało komfortowa, a przede wszystkim niebezpieczna. Powinniśmy pamiętać, że jest to uszkodzenie roweru. Co za tym idzie, może ono doprowadzić do kolizji, a nawet poważniejszego wypadku.

Przeczytaj także: Co to jest ostre koło?

Centrowanie koła – na czym polega?

Centrowanie koła to zabieg, który polega na naciągnięciu szprych. Dzięki temu możliwa jest naprawa obręczy. Centrowanie niweluje wszystkie krzywizny koła, czyli jego odchyły od środka. Tym samym ten bardzo ważny element roweru wraca do swojej prawidłowej formy, poprawiając jednocześnie komfort jazdy i wpływając na nasze bezpieczeństwo.

Centrowanie koła można przeprowadzić na 2 sposoby. Jeśli uszkodzenie jest dość duże, to niezbędna będzie pomoc fachowców. Serwisy rowerowe wyposażone są w specjalne urządzenie nazywane „centrownicą”. Pomaga ono przeprowadzić cały proces w odpowiedni sposób.

Jeśli jednak scentrowanie nie jest duże, można naprawę przeprowadzić we własnym zakresie. W związku z tym, że uszkodzenie może wpłynąć na nasze bezpieczeństwo, na jego wyeliminowanie powinniśmy zarezerwować trochę czasu oraz uzbroić się w cierpliwość. Jeśli będziemy czynności przeprowadzać szybko i niedokładnie, to możemy przesadzić w drugą stronę i zamiast naprawić koło to jeszcze bardziej je uszkodzić.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jakie odpowiednie ciśnienie w rowerze?

Jak samemu centrować koło?

Wiemy już, że na centrowanie koła potrzebujemy czasu. Do naprawy niezbędne nam będzie jedno ważne narzędzie, czyli klucz do nypli. Podczas jego zakupu powinniśmy zwrócić uwagę na jego dopasowanie do nakrętek, które mamy przy swoich kołach. Podczas naprawy mogą przydać nam się również szprychy. Może się bowiem okazać, że konieczna będzie ich wymiana.

Centrowanie koła krok po kroku:

  1. Rower stawiamy kołami do góry. Jeśli czynność tę przeprowadzamy na zewnątrz, to warto podłożyć coś pod jednoślad, aby nie uszkodzić siodełka oraz kierownicy.
  2. Spuszczamy powietrze z koła, które będziemy naprawiać.
  3. Odkręcamy je od roweru.
  4. Z koła ściągamy oponę, a także dętkę. Pozostawiamy samą obręcz.
  5. Obręcz przykręcamy z powrotem do roweru.
  6. Przeprowadzamy kontrolę wszystkich szprych. Ich ilość jest zależna od wielkości koła – może być ich 20, a nawet 36.
  7. Jeśli któraś ze szprych jest uszkodzona, musimy ją wymienić na nową.
  8. Jeśli znajdziemy szprychy, które są zbyt luźne, musimy je dokręcić, a konkretnie nyple za pomocą wspomnianego już klucza.
  9. Gdy wszystkie szprychy są dokręcone, a nadal koło jest scentrowane, musimy sprawdzić, w której jego części jest największa krzywizna. Taką kontrolę możemy przeprowadzić podczas obracania obręczy i odnoszenia się np. klocków hamulcowych.
  10. Naprawienie odchyłu wykonujemy poprzez poluzowanie nypli w miejscu, gdzie skrzywienie jest najmocniejsze i naciągnięcie tych szprych, które znajdują się po drugiej stronie.

Sprawdź także: Jak napompować rower?

Podsumowanie

Scentrowane koło powoduje dyskomfort podczas jazdy na rowerze, a może także doprowadzić do kolizji lub wypadku. Dlatego musimy stale kontrolować stan techniczny swojego jednośladu. Centrowanie koła ma na celu naciągnięcie szprych w takich sposób, aby obręcz miała prawidłową formę. Taką czynność możemy przeprowadzić we własnym zakresie, jeśli uszkodzenie nie jest duże, a także w serwisie, gdzie wykonają ją fachowcy.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.