Wymiana roweru na elektryczny – czy warto?

Czas czytania: 8 minut

Rowery elektryczne są coraz częściej spotykane na ulicach polskich miast. Zastosowane w nich rozwiązania pomagają użytkownikom w jeździe przy znacznie mniejszym zaangażowaniu siły mięśni. Czy warto już wymienić swój rower na elektryczny? Przekonaj się, czytając ten artykuł.

Już od dawna mamy styczność z elektrycznymi środkami lokomocji. Jednak dopiero wzmożony postęp technologiczny, jaki możemy obserwować od kilku lat, sprawił, że sprzęty te zyskały nowe oblicza. Samochody, hulajnogi i rowery elektryczne stały się codziennością, a nie futurystyczną wyobraźnią. Dziś ich obecność nikogo nie dziwi, a wręcz ich widok wpisuje się na stałe w krajobraz miast. Czy to znaczy, że warto wymienić tradycyjny rower na elektryczny? Czy dotychczasowe rozwiązanie możemy odstawić w kąt? To ważne pytania, na które postaramy się odpowiedzieć.

Przeczytaj także: Ile kalorii spalasz podczas jazdy na rowerze?

Jak działa rower elektryczny?

Rower elektryczny jest bardzo ciekawą propozycją dla wszystkich użytkowników. Zarówno młodszych, jak i starszych. Wiek w ich przypadku jest bez znaczenia. Dlaczego tak jest? Ponieważ sposób działania takiego roweru jest wygodny dla wszystkich.

Rower elektryczny pod względem budowy niewiele różni się od tradycyjnego. Znacząca jest jednak jego waga, która jest większa od standardowych „dwóch kółek”. Rower elektryczny posiada wszystkie niezbędne do jazdy elementy, ale dodatkowo jest wyposażony w:

  • silnik elektryczny – zainstalowany obok korby lub zintegrowany z nią, na przedniej bądź tylnej piaście,
  • akumulator (baterię) – umieszczony na ramie, na bagażniku lub w formie zintegrowanej z ramą,
  • sterownik,
  • wyświetlacz – pozwalający na kontrolę ustawień jednośladu oraz zmianę programów jazdy.

Funkcjonowanie roweru elektrycznego opiera się na pomocy użytkownikowi w pedałowaniu. Odpowiada za to silnik. Uruchamia się on automatycznie, kiedy zostanie wykryta praca korby. Jeśli użytkownik przestanie pedałować, silnik kończy swoje działanie. Zatem rower elektryczny działa podobnie, jak tradycyjny, jednak jego wyposażenie wspomaga rowerzystę w napędzaniu jednośladu. Warto podkreślić, że również w tym przypadku nic nie wydarzy się bez udziału człowieka. Potrzebne jest pedałowanie, aby silnik elektryczny mógł rozpocząć swoją pracę. Nie działa on tak samo, jak w przypadku hulajnogi.

Standardowe rowery elektryczne (tzw. Pedelec) pozwalają na uzyskanie maksymalnej prędkości na poziomie 25 km/h. Kiedy rowerzysta ją uzyska, silnik przestaje go wspomagać w pedałowaniu. Na rynku dostępne są także modele (tzw. S-Pedelec), które potrafią osiągnąć większe prędkości – dokładnie 45 km/h.

Istotne w użytkowaniu rowerów elektrycznych jest dbanie o kondycję baterii, czyli nierozładowywanie jej do zera. W zależności od jej pojemności możemy pokonać dystans wynoszący ok. 160 – 170 km. Baterie w najnowszych modelach to głównie ogniwa litowo-jonowe. Należy zwracać uwagę na ich żywotność, która po określonej liczbie cykli ładowania, będzie dość niska. Wtedy też zaleca się jej wymianę.

Sprawdź rowery elektryczne w naszym sklepie!

Jakie są dostępne rowery elektryczne?

Rozwój rowerów elektrycznych oraz coraz większe zainteresowanie nimi, sprawiły, że producenci wypuszczają wiele ciekawych modeli. Są one dostosowane do różnych stylów jazdy, a jednocześnie tożsame z rodzajami tradycyjnych jednośladów. Możemy zatem wybierać spośród rowerów elektrycznych:

  • MTB – przeznaczonych do jazdy po trudniejszym terenie, czyli po leśnych, górskich ścieżkach,
  • miejskich – sprawdzających się doskonale w zurbanizowanej przestrzeni, gdzie stanie w korkach to codzienność dla samochodów,
  • trekkingowych – świetnie nadających się na długie wypady za miasto,
  • crossowych – wykorzystywanych do szybkiej, a zarazem wygodnej jazdy.

Ten temat też Cię może zainteresować: Hulajnogi elektryczne – przepisy 2021

Czy warto wymienić rower na elektryczny?

Korzystanie z tradycyjnych rowerów nie jest jedyną możliwością poruszania się na „dwóch kółkach”. Czy warto wymienić je na elektryczne? Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od personalnych preferencji każdego użytkownika. Rowery elektryczne są bardzo ciekawą alternatywą dla tradycyjnych. Niewątpliwie za wymianą przemawia:

  • wspomaganie użytkownika w pedałowaniu,
  • wsparcie podczas jazdy pod wiatr,
  • pomoc w podjeżdżaniu pod górę,
  • możliwość przejechania większego dystansu w związku z mniejszym stopniem zmęczenia,
  • prostota w ładowaniu baterii,
  • dostępność modeli,
  • coraz większa popularność takich rozwiązań.

Musimy wiedzieć, że rowery elektryczne, w rozmaitym ich wydaniu, to nadal środki lokomocji, które potrzebują siły użytkownika. Oznacza to, że korzyści z jazdy takim jednośladem, są identyczne, jak w przypadku tradycyjnych modeli. Co za tym idzie, regularna jazda sprawi, że:

  • mięśnie będą silniejsze i wyrzeźbione,
  • serce będzie pracować lepiej,
  • samopoczucie użytkownika się poprawi.

Warto, abyśmy zwrócili uwagę na jeszcze jeden aspekt przemawiający za wymianą tradycyjnego roweru na elektryczny. Jest on bardziej komfortowym środkiem lokomocji dla osób starszych, po przebytych kontuzjach oraz tych, które szybko się męczą.

Proponowane rowery elektryczne

Rower elektryczny Kross TRANS HYBRID 2.0 2020 Damski i Męski – cena 6000 zł
ROWER ELEKTRYCZNY KROSS INZAI HYBRID 1.0 2021 – cena 4999 zł
Rower elektryczny Evado Hybrid 1.0 męski 2021 – cena 4499
Rower elektryczny damski Kross LEA BOOST 3.0 500 2021 – cena 9774,15

Podsumowanie

Wymiana roweru na elektryczny to kwestia, do której powinniśmy podchodzić z uwzględnieniem własnych predyspozycji. Nie mniej jednak, takie jednoślady są świetną alternatywną dla tradycyjnych „dwóch kółek”. Ich ogromną zaletą jest wykorzystanie silnika elektrycznego do wspomagania nas w napędzaniu roweru. Dzięki temu możemy pokonywać większe dystanse, a przy okazji trochę mniej się męczyć. Producenci zadbali, abyśmy mieli szeroki wybór modeli dopasowanych do różnych rodzajów jazdy, podobnie, jak w przypadku tradycyjnych rowerów.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.