Jak przygotować rower górski (MTB) do podróży?

Czas czytania: 6 minut

Gdy za oknem pogoda rozpieszcza, to chce się ruszyć w podróż rowerową. Trasa wycieczki nie zawsze musi prowadzić przez asfaltową drogę. Miłośnicy wrażeń chętniej wybiorą trudniejszy teren. Wtedy sprawdzi się rower górski. Zanim jednak wyruszy się w drogę, trzeba go odpowiednio przygotować. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę, aby w trakcie podróży nie myśleć o stanie technicznym roweru, a skupić się na pokonywaniu kolejnych kilometrów!

Rower górski – dlaczego warto udać się nim na wycieczkę?

Rower górski to jeden z najpopularniejszych rodzajów jednośladów. Jego konfiguracja sprawia, że to konstrukcja, która sprawdzi się w wielu sytuacjach. Rower górski przeznaczony jest głównie do podróżowania po trudniejszym terenie. Można się nim śmiało wybrać na trasy, które przebiegają przez leśne i polne drogi. Z powodzeniem rower górski pokona różne zjazdy i podjazdy. To możliwe dzięki m.in. szerokim oponom z agresywnym bieżnikiem, a także przedniemu amortyzatorowi.

Podróżowanie po trudniejszym terenie rowerem górskim może dostarczać mnóstwa wrażeń. Wspomniane już zjazdy i podjazdy, pokonywanie przeciwności, to wszystko sprawia, że rośnie adrenalina. Wycieczka rowerem MTB może być zatem ciekawie i aktywnie spędzonym czasem. Wymaga ona większego zaangażowania, a jednocześnie sprawności fizycznej. Wspomnienia z takich wypraw pozostają na długo w pamięci i fajnie opowiada się je znajomym oraz rodzinie.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Turystyka rowerowa, co warto zabrać na dłuższą trasę?

Podróż rowerem górskim – jak go przygotować na wycieczkę?

Wycieczki rowerem MTB należą do jednych z najciekawszych. Żeby jednak przebiegały bez zakłóceń pod względem technicznym, należy skontrolować swój jednoślad. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na kilka aspektów, które wpływają na bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania. Przydadzą się do tego niektóre akcesoria rowerowe.

Opony

Jednymi z pierwszych elementów, które należy skontrolować przed wyprawą rowerem górskim, są opony. Warto sprawdzić, czy nie są popękane lub nie zostały poprzecinane. Powinno się również obejrzeć je dokładnie pod kątem ewentualnych śrub lub gwoździ, które mogły w nich utknąć. Kluczowe jest również skontrolowanie ilości powietrza w oponach. Można to zrobić, odbywając krótką przejażdżkę, a także naciskając na nie ręką. Jeśli powietrza w oponach jest za mało, należy je uzupełnić za pomocą pompki rowerowej.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jakie odpowiednie ciśnienie w rowerze?

Hamulce

Aby podróż rowerem górskim była bezpieczna, należy sprawdzić stan hamulców. W tym celu można wykonać krótką jazdę testową. Jeśli hamulce piszczą, trzeba przeprowadzić ich konserwację. O tym, jak to zrobić, pisaliśmy w artykule: Piszczące hamulce rowerowe. Kontrola tego ważnego elementu wyposażenia roweru może również dotyczyć klamek. Dociskanie ich do kierownicy wskaże, czy hamulce odpowiednio szybko łapią i odpuszczają. Jeśli wychwycone zostaną jakieś nieprawidłowości, powinno się przejrzeć dokładnie cały układ lub oddać go w ręce fachowców.

Zobacz również: Jakie są rodzaje hamulców rowerowych?

Łańcuch

Łańcuch to jeden z najważniejszych elementów w rowerze. Podczas podróży powinien on pracować sprawnie, a także bez żadnych niepokojących dźwięków. Przed wycieczką rowerem górskim dobrze jest sprawdzić, czy nie jest on zbytnio rozciągnięty. Można do tego wykorzystać akcesorium, jakim jest przymiar. Istotne jest także przesmarowanie łańcucha. Dzięki temu jego praca powinna być cicha, a dodatkowo zwiększy się żywotność tego elementu.

Przerzutki

Podczas podróży rowerem MTB w wielu sytuacjach mogą być przydatne przerzutki. Szczególnie podczas zjazdów i podjazdów. Dlatego, zanim ruszy się na wycieczkę, powinno się sprawdzić stan techniczny przerzutek. Jazda testowa będzie w tym przypadku najlepszym wyborem. Przełączając przerzutki, można wychwycić, czy dzieje się z nimi coś złego, czy nie.

Śruby

Bardzo ważną czynnością w ramach przygotowania roweru górskiego do wycieczki, jest sprawdzenie wszystkich śrub. Jeśli są one poluzowane, należy je dokręcić, np. przy użyciu multitoola. Śruby, które są chociaż trochę wykręcone, mogą spowodować problemy z elementami, które łączą.

Sprawdź także: Koniec Endomondo. Jaką aplikację na rower wybrać i go zastąpić?

Podsumowanie

Podróże rowerem górskim dostarczają wielu ciekawych wrażeń. Przede wszystkim trasy takich wycieczek prowadzą przez trudniejszy teren. Są nim polne oraz leśne ścieżki, gdzie można spotkać wzniesienia, które wymagają zjazdów i podjazdów. Zanim jednak pokona się pierwsze metry rowerem MTB, należy skontrolować jego stan techniczny. Dzięki temu można ustrzec się przed ewentualnymi usterkami w trakcie podróży.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.