Ubezpieczenie roweru i rowerzysty

Czas czytania: 6 minut

Podczas jazdy na rowerze może się wiele wydarzyć. Ewentualne kolizje, wypadki, a nawet kradzież, to częste przypadki. Warto się przed nimi chronić, ale nie zawsze jest to możliwe. Wtedy przydatne jest ubezpieczenie roweru i rowerzysty. Wypłacane na jego podstawie odszkodowanie może być pomocne w dalszym leczeniu, a także kupieniu nowego jednośladu. Dowiedz się więcej na temat ubezpieczenia roweru i rowerzysty, a następnie rozważ jego wykupienie!

Ubezpieczenie roweru od kradzieży

Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę, to ubezpieczenie roweru. Może się bowiem zdarzyć, że podczas długiej i dalekiej wyprawy, jednoślad zniknie. Takie rzeczy mają miejsce nawet podczas krótkiej przejażdżki, np. zostawiając rower pod sklepem. Jeśli jednoślad jest drogi lub wygląda nowocześnie, staje się przedmiotem zainteresowań złodziei. Oczywiście tego typu konstrukcje należy zabezpieczyć przed kradzieżą. Przydadzą się łańcuchy, U-Locki, blokady na tylne koła, a także składane zapięcia. Jeśli jednak one nie uchronią ulubionego jednośladu przed kradzieżą, można się starać o odszkodowanie z tego tytułu. Trzeba jednak wcześniej wykupić ubezpieczenie roweru.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży to produkt, który występuje w firmach pod nazwą Casco – analogicznie do Auto Casco, które jest dedykowane samochodom. Dzięki niemu możliwe jest uzyskanie odszkodowania, jeśli jednoślad wpadnie w ręce złodziei. Wcześniej jednak fakt ten musi być zgłoszony na Policję. Tego typu ubezpieczenie zazwyczaj obejmuje następujące sytuacje:

  • kradzież roweru zabezpieczona przeznaczonymi do tego przedmiotami (np. wspomniane wcześniej łańcuchy lub U-Locki), przy czym jednoślad znajduje się w przestrzeni publicznej,
  • kradzież roweru z lokalu zamkniętego (np. z garażu),
  • rabunek, czyli czyn polegający na zabraniu jednośladu jego właścicielowi z wykorzystaniem gróźb lub przemocy.

Chcąc ubezpieczyć rower od kradzieży, warto sprawdzić warunki oferowane przez firmę. Mogą się one różnić u poszczególnych ubezpieczycieli. U niektórych możliwe będzie ubezpieczenie roweru nie starszego niż 3 lata, u innych zaś maksymalny wiek wynosi 4 lata. Istotna jest również wartość jednośladu – w wielu przypadkach nie może ona przekraczać 15.000 zł, w innych 20.000 – 25.000 zł.

Ubezpieczenie roweru od kradzieży można zawrzeć na okres trwający maksymalnie 12 miesięcy. Po tym czasie konieczne jest ponowne wykupienie produktu.

Przeczytaj także: Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?

Ubezpieczenie rowerzysty – OC

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dobrze jest znane właścicielom samochodów. Taki produkt można również nabyć, jeśli do podróżowania wykorzystuje się rower. Ubezpieczenie OC dotyczy szkód, jakie zostaną wyrządzone przez rowerzystę na osobach trzecich lub ich mieniu. Przykładów takich sytuacji nie trzeba szukać daleko. Wystarczy rozejrzeć się dookoła. Często bowiem zdarza się, że podczas poruszania się rowerem po mieście, uszkodzony zostanie samochód osoby trzeciej (np. lusterko), pojazd zostanie zarysowany, czy też dojdzie do potrącenia pieszego. Wtedy też z odszkodowania wypłaconego z tytułu ubezpieczenia OC można pokryć koszty wyrządzonych szkód.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Rower do miasta – sprawdź, jaki wybrać

Ubezpieczenie rowerzysty – NNW

Innym ciekawym produktem, wartym rozważenia, jest ubezpieczenie rowerzysty w wariancie NNW. Dotyczy on następstw nieszczęśliwych wypadków. Na podstawie ubezpieczenia NNW odszkodowanie jest wypłacane, jeśli podczas jazdy rowerem dojdzie do uszczerbku na zdrowiu (np. złamania ręki) lub śmierci osoby ubezpieczonej. Produkt ten przewiduje także zwrot kosztów leczenia, rehabilitacji, zakupu specjalistycznych środków, a także pogrzebu. Warto przy tym pamiętać, że odszkodowanie NNW będzie wypłacone po obliczeniu procentowego uszczerbku na zdrowiu. W zależności od sytuacji może być ono różne. Weryfikację uszczerbku na zdrowiu dla celów ubezpieczeniowych przeprowadza komisja lekarska.

Sprawdź również: Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku?

Czy warto ubezpieczyć rower i rowerzystę?

Wiele osób może się zastanawiać, czy w ogóle warto ubezpieczyć rower i rowerzystę. Jeśli jednoślad jest wykorzystywany intensywnie, dobrze jest skorzystać z przytaczanych rozwiązań. Zapewniają one ochronę finansową na wypadek różnych sytuacji z udziałem rowerów i rowerzystów. Przy czym koszty ubezpieczenia nie są takie wysokie jak w przypadku samochodów.

Podsumowanie

Ubezpieczenie roweru i rowerzysty to temat warty rozważenia. Dzięki niemu można uzyskać odszkodowanie na skutek kradzieży jednośladu, spowodowania uszczerbku na zdrowiu własnym lub osób trzecich, a także uszkodzenia mienia. Dobrze jest przy tym dokładnie zapoznać się z ofertą firm ubezpieczeniowych oraz wymaganiami, aby nie mieć żadnych wątpliwości co do sytuacji, w których odszkodowanie zostanie przyznane.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.