Czyszczenie łańcucha rowerowego – jak i czym to zrobić?

Czas czytania: 6 minut

W pełni sprawny rower służy przez długie lata. Dlatego trzeba o niego dbać. Regularne przeglądy serwisowe wpłyną nie tylko na jego żywotność, ale również zwiększą komfort i bezpieczeństwo jazdy. Czyszczenie łańcucha rowerowego to jedna z tych czynności, którą warto powtarzać. Dzięki niej można zadbać o ten ważny element wyposażenia jednośladu, a także całą konstrukcję. Sprawdź, jak i czym czyścić łańcuch rowerowy!

Dlaczego czyszczenie łańcucha rowerowego jest ważne?

Rower, jak każdy środek lokomocji, powinien być w pełni sprawny, aby zapewniać bezpieczną i komfortową jazdę. Podczas podróży może się wiele wydarzyć, dlatego warto, abyśmy wcześniej skontrolowali stan naszego jednośladu. Takie czynności powinniśmy wykonywać regularnie, nie tylko przygotowując rower do sezonu lub po jego zakończeniu. Wtedy wydłużamy żywotność naszego jednośladu, a także zwiększamy swoje własne bezpieczeństwo.

W ramach serwisowania jednośladu warto, żebyśmy wykonali czyszczenie łańcucha rowerowego. To wrażliwy element całej konstrukcji. Podczas podróżowania narażony jest on na brud dostający się spod kół. Piasek, kurz, woda, a także błoto mogą mu zaszkodzić. Co więcej, mogą one przez łańcuch przedostać się na inne części jednośladu. Tym samym łańcuch rowerowy może szybko się uszkodzić – np. może dojść do jego zerwania w trakcie naszej długiej wycieczki poza miasto. Dlatego też warto, abyśmy regularnie przeprowadzali jego czyszczenie.

Przeczytaj także: Przeskakujący łańcuch w rowerze – jakie są przyczyny?

Kiedy czyścić łańcuch rowerowy?

Czyszczenie łańcucha rowerowego to bardzo ważna czynność. Dzięki niej możemy zadbać o kondycję tego istotnego elementu wyposażenia, a także całej konstrukcji. Jeśli zastanawiamy się, kiedy czyścić łańcuch rowerowy, warto, abyśmy wiedzieli, że taką czynność możemy przeprowadzić po każdej dłuższej jeździe po trudniejszym terenie. Podróżowanie po polnych, leśnych i piaszczystych drogach dostarcza mnóstwa frajdy, ale musimy pamiętać, że wtedy też sporo brudu może dostawać się do tego ważnego elementu napędu jednośladu.

Wielu rowerzystów systematycznie wykonuje czyszczenie łańcucha rowerowego po przekroczeniu 100 – 200 km. Jeśli jednak podróżujemy głównie po drogach asfaltowych, nie zdarza nam się często przejeżdżanie po kałużach lub błocie, to możemy zmniejszyć regularność takich zabiegów. Ponadto, czyszczenie łańcucha rowerowego jest niezbędne, jeśli będziemy chcieli przeprowadzić jego smarowanie.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Co to jest ostre koło?

Czyszczenie łańcucha rowerowego – czym wykonać taki zabieg?

Prawidłowo wykonane czyszczenie łańcucha rowerowego możemy przeprowadzić we własnym zakresie. Nie musimy udawać się do serwisu. Będziemy do tego potrzebować odtłuszczacza. Preparat ten możemy kupić w sklepie rowerowym. Do czyszczenia łańcucha rowerowego możemy również wykorzystać benzynę ekstrakcyjną. Przyda się nam także szmatka do jego wytarcia i osuszenia. Żeby dobrze wykonać czyszczenie łańcucha rowerowego, musimy go gdzieś umieścić, aby preparat dostał się do wszystkich jego elementów – możemy do tego wykorzystać butelkę z szeroką zakrętką lub słoik.

Zobacz również: Centrowanie koła – co to jest i jak je przeprowadzić?

Czyszczenie łańcucha rowerowego – jak je przeprowadzić?

Kiedy mamy przygotowane wszystkie potrzebne rzeczy, możemy zabrać się za czyszczenie łańcucha. Najlepiej go do tego celu zdjąć z jednośladu. Inaczej czyszczenie może być powierzchowne. Do butelki lub słoika wkładamy nasz łańcuch. Potem wlewamy odtłuszczacz lub benzynę ekstrakcyjną. Najlepiej, gdy ilość wykorzystanego preparatu przykryje nam cały łańcuch. Pojemnik szczelnie zamykamy. Następnie wykonujemy wstrząsy, czyli tzw. szejkowanie. Podczas takiego czyszczenia łańcucha rowerowego wszelki brud zostanie z niego wypłukany. Zastosowany preparat, podczas szejkowania, dostanie się we wszystkie istotne miejsca.

Możemy również obejść się bez szejkowania. Zamiast tego, zanurzamy łańcuch w odtłuszczaczu lub benzynie ekstrakcyjnej na kilka godzin. Czas ten może być krótszy lub dłuższy, w zależności od tego, z jakim brudem mamy do czynienia.

Po czyszczeniu łańcucha preparatem musimy go osuszyć. Dlatego też wyciągamy go z butelki lub słoika, a następnie wycieramy. Potem warto odłożyć go na kilka – kilkanaście minut na szmatkę, aby dokładnie się wysuszył. Po czyszczeniu łańcucha możemy przejść do innych czynności jak założenie go na rower oraz smarowanie. Warto, abyśmy podczas tego zabiegu rowerowego zadbali także o inne elementy wyposażenia: kasetę, przerzutki, blaty korby.

Sprawdź także: Jak poprawnie ustawić wysokość siodełka?

Podsumowanie

Czyszczenie łańcucha rowerowego to bardzo ważna czynność serwisowa. Powinniśmy ją przeprowadzać często, aby zadbać o dłuższą żywotność tego elementu napędu jednośladu. Czyszczenie łańcucha rowerowego możemy wykonać samodzielnie w domu. Potrzebujemy do tego jedynie odpowiedniego preparatu oraz pojemnika. Zajmie nam to trochę czasu, ale zadbamy o kondycję łańcucha rowerowego, a tym samym zwiększymy komfort jazdy i bezpieczeństwo.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.