Aplikacje do jazdy na trenażerze

Czas czytania: 8 minut

Kiedy zima daje się we znaki, jazda na rowerze jest utrudniona. Mimo to zapalonym rowerzystom nie pozostaje jedynie odstawienie jednośladu w kąt. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają korzystanie z nich w warunkach domowych. W tym celu można wykorzystać trenażer. Aplikacje, które są instalowane na urządzeniach mobilnych, pomagają w wykorzystaniu w pełni jego możliwości. Sprawdź, które z nich warto przetestować!

Co to jest trenażer?

Podróżowanie rowerem w chłodne miesiące nie należy do najłatwiejszych ani najprzyjemniejszych. Niska temperatura, wiatr, śnieg zniechęcają do wychodzenia z domu, a tym bardziej do jazdy na „dwóch kółkach”. Mimo to warto w takie miesiące utrzymywać swoją formę na wysokim poziomie. W tym właśnie pomaga trenażer. Korzysta z niego coraz więcej zapalonych rowerzystów. Trenażer to nic innego, jak specjalne urządzenie, do którego można zamontować swój własny rower. Tym samym możliwa jest imitacja jazdy, ale jest ona prowadzona w domowych warunkach. Wykorzystując trenażer, można zadbać o swoją kondycję w jesienne i zimowe miesiące, a co ważne – robić to na własnym, ulubionym rowerze.

Przeczytaj także: Zakwasy – przyczyny, objawy, sposoby i porady – sprawdź jak się ich pozbyć

Przegląd aplikacji do jazdy na trenażerze

Najlepiej możliwości trenażera wykorzystuje się dzięki aplikacjom mobilnym. Są one dostępne do zainstalowania na smartfonach, tabletach, a także komputerach. Dzięki aplikacjom trenażer zyskuje większy sens. Umożliwiają one trening z wykorzystaniem wirtualnego świata, a tym samym rozgrywki. Niektóre z aplikacji wręcz wyglądają jak gry komputerowe. Jazda na rowerze w domu nie musi być ograniczona do towarzystwa filmu, serialu, muzyki, czy też audiobooka. Przekonaj się, którymi aplikacjami dla trenażera warto się zainteresować.

Zwift

Najpopularniejszą aplikacją dla trenażera jest Zwift. Bije on na głowę inne rozwiązania pod wieloma względami. Przede wszystkim Zwift posiada rozbudowane światy wirtualne. Ta aplikacja umożliwia wykorzystanie trenażera aż w 11 lokacjach, zarówno na prawdziwych trasach, jak i specjalnie stworzonych. Dzięki temu jazda w domu na rowerze jest znacznie przyjemniejsza. Zaletą Zwift jako aplikacji do wykorzystywania na trenażerze jest jej multiplatformowość. Można ją zainstalować na urządzeniach z systemami: Android, iOS, Windows, macOS. Wystarczy zatem posiadać w domu sprzęt, z którymkolwiek z nich i już można rozpoczynać swoją przygodę z domowym treningiem.

Kolejną zaletą Zwift jest bogactwo rodzajów treningów. Każdy z nich może być dopasowany do wymagań rowerzysty. Zwift umożliwia skorzystanie z szybkich treningów, tzw. na żądanie. Są one dobrym wyborem, jeśli rowerzysta chce postępować bez żadnego planu. Inną możliwością Zwift są treningi wg harmonogramu.

Cechą charakterystyczną Zwift jest również możliwość konkurowania z innymi rowerzystami. W tej aplikacji do jazdy na trenażerze, dostępnych jest wiele możliwości współzawodnictwa. Można z nich korzystać przez 24 godziny na dobę. Co ciekawe, konkurencje mogą być prowadzone solo, jak i w ramach drużyn.

Zwift jest płatną aplikacją do jazdy na trenażerze. Cena miesięcznej subskrypcji wynosi 14,99 Euro.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Aplikacje rowerowe – 5 najlepszych aplikacji rowerowych

Rouvy

Oprócz Zwift warto dać szansę innej aplikacji do jazdy na trenażerze, czyli Rouvy. Jej twórcy chwalą się, że w bazie znajduje się już 25 000 km tras rowerowych. Bazują one na rzeczywistych lokalizacjach, jak i specjalnie stworzonych. Rouvy potrafi dostarczyć niesamowitych wrażeń, ponieważ wykorzystuje materiały wideo z wybranych tras. Nadaje więc treningowi większego realizmu, a także daje szansę na wirtualne zwiedzanie prawdziwych lokacji. Aplikacja jest także otwarta na dodawanie tras przez użytkowników.

Rouvy, jako aplikacja do jazdy na trenażerze, pozwala na samotne przejażdżki, jak i w towarzystwie. Umożliwia również konkurowanie z innymi rowerzystami. Ciekawostką są wyzwania, za które można otrzymać odznaki. Każdy użytkownik trenażera znajdzie tu coś dla siebie – w aplikacji dostępne są bowiem różne plany treningowe.

Aplikacja do jazdy na trenażerze Rouvy dostępna jest na wiele platform. Można ja zainstalować na urządzeniach z systemami: iOS, Android, Windows oraz macOS. Rowerzyści, którzy posiadają Apple TV również mogą zainstalować Rouvy na tym sprzęcie.

Aplikacja Rouvy kosztuje 15,00 Euro miesięcznie.

Sprawdź także: Trasa rowerowa R10, rowerem wzdłuż wybrzeża Bałtyku

BKOOL

W podobnym duchu, jak poprzednie aplikacje do jazdy na trenażerze, utrzymany jest BKOOL. Oferuje on jednak trening, wykorzystując różne możliwości widoku. BKOOL pozwala na skorzystanie z tras w ujęciu animacji 3D, wideo, a także mapy. Umożliwia przy tym jazdę na już istniejących trasach, jak i stworzenie własnych. BKOOL posiada również bazę oficjalnych zawodów, dzięki czemu można stanąć przed ciekawym wyzwaniem. Ponadto trening można przeprowadzić również na specjalnie przygotowanych wirtualnych torach.

Aplikacja do jazdy na trenażerze BKOOL ma w swoich zasobach interesujące plany treningowe. Można je wybierać zgodnie z własnymi wymaganiami oraz aktualną kondycją. Codziennie oferowane są nowe sesje treningowe, dzięki czemu jazda na rowerze w domowych warunkach nie jest nudna.

Aplikacja BKOOL dostępna jest na urządzeniach z systemami: Android, iOS, Windows oraz macOS. Można z niej również skorzystać na sprzętach producentów takich jak: Amazon oraz Huawei.

BKOOL jest płatną aplikacją do jazdy na trenażerze. Jej cena to 9,99 Euro przy uwzględnieniu miesięcznej subskrypcji.

Przeczytaj również: Ile kalorii spalasz podczas jazdy na rowerze?

Aplikacje alternatywne

Wymienione 3 aplikacje do jazdy na trenażerze nie są jedyne. Istnieją inne, alternatywne rozwiązania. Zaliczyć do nich można:

  • Wahoo Systm,
  • Wahoo X RGT,
  • TrainerRoad,
  • Peloton.

Podsumowanie

Trenażer to jedno z ciekawszych rozwiązań dostępnych dla rowerzystów. Umożliwia on wykorzystanie własnego roweru do treningu domowego. Dzięki aplikacjom do jazdy na trenażerze można odbyć jazdę po wirtualnych, jak i rzeczywistych trasach. Pozwalają one również na współzawodnictwo, a także posiadają interesujące plany treningowe.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.