Wymiana rowerowego łańcucha jest bardzo ważną czynnością serwisową. Nie wolno jej lekceważyć, ponieważ nieodpowiedni stan tego elementu może wpłynąć na pozostały osprzęt. Wymianę łańcucha rowerowego można przeprowadzić samodzielnie. Potrzebne są do tego jednak odpowiednie narzędzia oraz wiedza. Z naszego artykułu możesz więc dowiedzieć się, jak wymienić łańcuch w rowerze bez konieczności odwiedzania serwisu!
Artykuł w skrócie:
Kontroluj stan łańcucha w swoim rowerze!
Każdy, kto chociaż raz wsiadł na rower, mógł zauważyć, jak ważny w nim jest łańcuch rowerowy. Rowerzysta podczas pedałowania wytwarza moc. Oddziałuje ona na korbę. Dzięki połączeniu jej łańcuchem z kasetą moc ta przenoszona jest na tylne koło. Dopiero wtedy możliwe jest poruszanie się rowerem, chyba że ma się do czynienia z modelami biegowymi dla dzieci. Z funkcji, jaką sprawuje łańcuch, jasno wynika, że jest on bardzo ważny. Uszkodzenie tego elementu może spowodować psucie się korby oraz kasety. Wtedy też rosną koszty naprawy, bo zamiast samego łańcucha, trzeba wymienić więcej elementów.
Kontrolowanie stanu łańcucha rowerowego jest zatem istotne dla zachowania sprawności tego elementu, jak i innego ważnego osprzętu. Najlepiej wykorzystać do tego przymiar. Nie jest to drogie narzędzie, a może się przydać, jeśli aktywnie korzysta się z roweru. Wspomniany już przymiar wyposażony będzie w klucze. Jeśli wchodzą one w całości między ogniwa łańcucha rowerowego, to znak, że trzeba ten element wymienić. Uległ on bowiem rozciągnięciu, a zatem może przeskakiwać oraz psuć korbę i kasetę.
Przeczytaj koniecznie: Czyszczenie łańcucha rowerowego – jak i czym to zrobić?
Jakie narzędzia będą potrzebne do samodzielnej wymiany łańcucha w rowerze?
Pierwsze narzędzie, które będzie przydatne do wymiany łańcucha, to szczypce. Można je zastosować do modeli wyposażonych w spinkę. Łączy ona ogniwa łańcucha rowerowego. Z kolei szczypce pomogą w jej rozpięciu, a także zapięciu nowej.
Innym przydatnym narzędziem do wymiany łańcucha w rowerze jest skuwacz. Stosuje się go do modeli, które nie posiadają spinki. Skuwacz, często nazywany też rozkuwaczem, niezbędny będzie do wypchnięcia lub wepchnięcia nitu (określanego również pinem), który łączy ze sobą dwa ogniwa łańcucha. Takie narzędzie również nie należy do najdroższych. Przykładem mogą być klucze marki Prox przeznaczone do łańcuchów 7-9 rzędowych oraz 10-11 rzędowych.
Jak wymienić łańcuch w rowerze?
Uszkodzony łańcuch rowerowy należy wymienić, aby móc cieszyć się w pełni sprawnym jednośladem. Taką procedurę można przeprowadzić samodzielnie w domowych warunkach. Jeśli jednak nie ma się pewności co do poszczególnych kroków, można zlecić wymianę łańcucha w rowerze profesjonalistom.
Zdejmowanie uszkodzonego łańcucha
Jeśli kontrola przymiarem wykazała, że łańcuch w rowerze należy wymienić, to trzeba najpierw zdjąć ten, który uległ uszkodzeniu. W zależności od tego, jak on jest połączony, procedura ta będzie przebiegała inaczej.
Jeśli w rowerze zamontowany jest łańcuch, którego ogniwa połączono spinką, warto postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
- Łańcuch należy ustawić na najmniejszej zębatce kasety lub go całkowicie z niej zrzucić.
- Spinka, która łączy ze sobą łańcuch, najlepiej, aby znajdowała się na dole.
- Następnie należy wykorzystać szczypce, czyli ich końce wsunąć pomiędzy spinkę oraz ją ścisnąć.
- Po rozpięciu spinki można zdjąć uszkodzony łańcuch.
Powyższa procedura delikatnie będzie się różnić, jeśli w rowerze zastosowano łańcuch bez spinki. Wtedy to konieczne będzie zastosowanie skuwacza/rozkuwacza. Pomiędzy ogniwami znajdują się bowiem piny. Należy więc przyłożyć do dowolnego z nich skuwacz, a następnie wypchnąć nit. Ogniwa w tym miejscu powinny być rozczepione, można zatem zdjąć uszkodzony łańcuch rowerowy i go wymienić.
Zakładanie nowego łańcucha
Zdjęcie starego łańcucha rowerowego przebiega dosyć szybko i łatwo. Z kolei założenie nowego wymaga większej uwagi. Najpierw warto porównać długość obydwu łańcuchów. Jeśli jest ona taka sama, to sprawa jest ułatwiona. W takiej sytuacji należy:
- Przeprowadzić nowy łańcuch przez korbę.
- Poprowadzić łańcuch przez kasetę.
- Przeprowadzić łańcuch przez rolki napinające przerzutki.
- Połączyć łańcuch – za pomocą spinki lub kołka.
W przypadku łączenia łańcucha spinką trzeba zwrócić uwagę na fakt, że jest ona kierunkowa. Powinna być ona zamontowana zgodnie z tym, jak porusza się łańcuch. Do połączenia spinki wykorzystuje się szczypce.
Jeśli jednak połączenie łańcucha będzie opierać się na nitach, niezbędne będzie skorzystanie ze skuwacza. Pin znajduje się w opakowaniu nowego elementu napędu. Do połączenia łańcucha można skorzystać z przymiaru rowerowego, który będzie dobrze trzymać obydwa końce. Pin, znajdujący się w zestawie, składa się z 2 części. Górna posiada wypustkę, dolna zaś jest owalna. Pin należy umieścić w łańcuchu stroną z wypustką (główką) i za pomocą skuwacza dopchnąć do końca. Potem górną część trzeba odłamać. Tym samym łańcuch do roweru zostaje połączony.
Sprawdź łańcuchy rowerowe dostępne w naszym sklepie!
Podsumowanie
Rozciągnięty lub uszkodzony łańcuch rowerowy należy wymienić. Inaczej może on spowodować dalsze szkody w osprzęcie. Wymiana łańcucha w rowerze może być przeprowadzona samodzielnie. Niezbędne do tego będą odpowiednie narzędzia. Jeśli nie ma się pewności co do przeprowadzanych prac, można skorzystać z wymiany łańcucha rowerowego przez serwis.