Jazda na rowerze to wspaniała rozrywka, z której mogą korzystać dorośli oraz dzieci. Wspólne wycieczki poza miasto, czy też nawet przejażdżki po zurbanizowanym terenie mogą być fajną przygodą. Jedyne, o co trzeba zadbać to odpowiedni sprzęt, w tym rower dla dziecka. Jaki będzie najbardziej odpowiedni dla naszej pociechy? Sprawdźmy!
Artykuł w skrócie:
Wybór roweru dla dziecka to misja niczym z filmów o superbohaterach. Nie dość, że trzeba zwrócić uwagę na jego konstrukcję, aby była bezpieczna, to jeszcze musimy wziąć pod uwagę walory estetyczne. Chyba nie chcemy, aby nasza pociecha, widząc jednoślad, powiedziała, że nie będzie na nim jeździć, bo jest brzydki. W naszej ocenie to co prawda ma drugorzędne znaczenie, ale dziecko może uważać inaczej. Skupmy się jednak na podstawowych aspektach, czyli jaki rower wybrać dla naszej pociechy. Z kolorami łatwo sobie poradzić, ponieważ sklepy zazwyczaj dysponują tymi samymi modelami w różnych barwach.
Kiedy uczyć dziecko jazdy na rowerze?
Zanim jednak wybierzemy odpowiedni jednoślad dla naszej córki lub syna, musimy dziecko nauczyć jeździć na rowerze. Zazwyczaj proces ten można rozpocząć, gdy pociecha osiągnie wiek 2 lub 3 lat. Wszystko oczywiście zależy od jej predyspozycji ruchowych. Nie mniej jednak to czas, kiedy dziecko żywo interesuje się tym, co je otacza. Poznaje nowe rzeczy, a zarazem uczy. Wiadomo, że proces ten wymaga czasu i zaangażowania, ale efekty zazwyczaj są bardzo dobre. Co prawda, dziecko może wielokrotnie się przewracać, mieć problemy z kierowaniem w odpowiednią stronę, dlatego też cierpliwość rodziców jest tutaj bardzo wskazana. Nie ma bowiem potrzeby wywierania presji, wszystko przychodzi z czasem. Kiedy pociecha zrozumie podstawy, z uśmiechem i dumą będziemy patrzeć, jak świetnie sobie radzi.
Jaki rower dla dziecka wybrać?
Chcąc wybrać odpowiedni rower dla dziecka, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów. Na początek to długość wewnętrzna nogi. Wielu producentów dysponuje odpowiednimi tabelami, dzięki którym możemy sprawdzić, jaki rozmiar ramy, czy też kół będzie właściwy dla konkretnego przedziału wiekowego. Są to jednak na tyle ważne komponenty wyposażenia roweru, że powinniśmy je dopasować do naszego dziecka. Musi się ono czuć komfortowo na jednośladzie, a zarazem bezpiecznie. Powinno swobodnie wsiadać na rower i z niego schodzić w taki sposób, aby nie narażać się na upadek lub zaczepienie o którykolwiek element pojazdu. Siedząc na siodełku, dziecko musi dosięgać do podłoża.
Rowerek biegowy
Początek przygody dziecka z jednośladem warto rozpocząć od rowerka biegowego. Dostępne w sprzedaży modele mają przeważnie 10 lub 12-calowe koła. Na tego typu jednośladzie dziecko w wieku 2-3 lat, najłatwiej nauczy się jazdy, a zarazem zachowywania równowagi. Rowerek biegowy ma bardzo prostą konstrukcję, a zasada korzystania z niego jest bardzo prosta. Dziecko musi się odpychać, żeby na nim jechać, ponieważ jest pozbawiony pedałów. W sprzedaży możemy spotkać modele wyposażone w tylny hamulec, jak i takie, które są go pozbawione. Wtedy też zatrzymywanie przypominać może podróże Freda Flinstone’a, czyli obcieranie stóp o podłoże. Takie jednoślady możemy spotkać w różnych ciekawych kolorach, czy też ze specjalnym malowaniem. Od rodziców natomiast zależy, czy rowerek będzie wyposażony w 4 koła, czy 2. Jedni wolą, aby pociecha od początku miała do dyspozycji większą ilość kół, wtedy będzie czuć się bezpiecznie. To także sposób na eliminowanie ewentualnych upadków z jednośladem podczas nauki. Inni rodzice odkręcają dodatkowe koła, żeby dziecko od samego początku uczyło się zachowania równowagi tylko na 2. Zabieg taki może zaprocentować na przyszłość, kiedy to syn lub córka będą starsi i przejdą na kolejny poziom wtajemniczenia, czyli większy rower.
Rower dla 4-5 latka
Dziecko w wieku 4-5 lat musi już przesiąść się na inną konstrukcję. Mamy tu już do czynienia z poważniejszym jednośladem, niż biegowy. Rower dla dziecka w tym wieku ma jednocześnie większy rozmiar kół. Przeważnie jest to 16-cali. Modele z tej kategorii wyposażone są już w pedały, a co za tym idzie, również łańcuch. Jest on zazwyczaj osłonięty dodatkową obudową, aby pociecha w trakcie jazdy przypadkowo o niego nie ocierała lub też nie dostały się do niego zabrudzenia i kamienie. Rower dla 4-5 latka ma głównie stalową ramę, chociaż można spotkać egzemplarze wykonane z aluminium. W otoczeniu przedniego oraz tylnego koła można zauważyć błotniki, które będą chronić dziecko i rower przed zabrudzeniem lub wodą, np. przejeżdżając po kałużach pod pretekstem mycia kół. W tego typu jednośladach raczej nie spotkamy przerzutek.
Polecane rowery dla 4-5 latka
Rower dla 5-7 latka
Pierwsze, co rzuca się w oczy przy wyborze roweru dla dziecka w wieku 6-7 lat to rozmiar kół. Tutaj już mamy 20-cali. Modele, które spotkamy w sklepie to zazwyczaj odpowiedniki rowerów dla dorosłych. Są to zatem sprawdzone konstrukcje, a co ciekawe, daje to możliwość wyposażenia rodziny w takie same jednoślady (przy zachowaniu odpowiednich ich rozmiarów). To również element, który może sprawiać dzieciom frajdę. O ile w poprzednich przedziałach wiekowych mieliśmy do czynienia głównie ze stalowymi ramami, tutaj przeważnie są one aluminiowe, a zatem lżejsze. Pojawia się jednocześnie więcej komponentów. Rowery zostają wyposażone w tylne przerzutki, umożliwiające dostosowanie do podłoża, po którym porusza się dziecko. Zauważyć można także amortyzator, który odpowiada za tłumienie nierówności.
Polecane rowery dla 5-7 latka:
Rowery dla starszych dzieci – 8 – 10 lat
Dziecko w tzw. wieku komunijnym, wymaga jeszcze innego jednośladu. Specjalnie wspominamy o tego typu uroczystościach, bo dla wielu z nas rower był wtedy głównym prezentem. Chociaż czasy się zmieniły, to możemy zaobserwować powrót tej “tradycji”, zamiast kupowania quadów, konsol, laptopów, tabletów, czy smartfonów. Najbardziej odpowiednie są te, które zostały wyposażone w 24-calowe koła. Są to konstrukcje, podobnie, jak w przypadku poprzednio omawianych, w większości takie same, jakimi poruszają się dorośli. Różnią się jedynie rozmiarem, a co ciekawe, jest on tylko o jeden poziom niżej od pełnoprawnych rowerów, z których korzystają rodzice. Rama w ich przypadku najczęściej jest aluminiowa. Hamulce są już zamontowane z przodu oraz z tyłu. Zazwyczaj są one typu V-Brake. Ponadto taki jednoślad jest wyposażony w tylną przerzutkę.
Polecane rowery dla dzieci – 8-10 lat
Polecane rowery dla młodzieży
Podsumowanie
Odpowiedni rower dla dziecka musi być dostosowany do jego wieku, a zarazem jego parametrów. Kluczowy jest tutaj wymiar wewnętrzny nogi, mierzony od krocza. Dzięki temu wiadomo, jaki rozmiar ramy oraz kół dobrać dziecku, aby czuło się ono na rowerze komfortowo i bezpiecznie. Pomocne mogą być tabele publikowane przez producentów jednośladów, ale zawsze warto sprawdzić, czy nasza pociecha swobodnie porusza się konkretnym modelem, a także czy siedząc na siodełku, palce jej stóp dotykają podłoża. Dziecko, które dopiero zaczyna swoją przygodę z jednośladem, a więc uczy się jazdy, najlepiej, aby skorzystało z rowerka biegowego. Wraz z jego rozwojem będzie przeskakiwać na kolejne, bardziej zaawansowane konstrukcje, dające frajdę z jazdy solo oraz w trakcie wycieczek z rodzicami.