Jaki licznik rowerowy kupić?

Czas czytania: 6 minut

Regularna jazda na rowerze zachęca nas do mierzenia tych aktywności i pokonywania dotychczasowych osiągnięć. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, a w tym przypadku – wraz z kolejnymi przejechanymi kilometrami. Dlatego warto, abyśmy zainteresowali się urządzeniem, jakim jest licznik rowerowy. Montowany na kierownicy będzie służyć jako źródło informacji o przebytym dystansie oraz innych danych związanych z podróżą. Czas więc przyjrzeć się, jaki licznik rowerowy kupić i co powinien posiadać. Kilka cennych wskazówek prezentujemy w tym artykule!

Licznik rowerowy – co to jest?

Zarówno początkujący, jak i profesjonalni rowerzyści lubią kontrolować ilość przejechanych kilometrów. Możemy do tego wykorzystać smartfony i aplikacje mobilne. Ale tradycyjnym rozwiązaniem jest licznik rowerowy. Wyświetlacze takich urządzeń montujemy na kierownicach naszych jednośladów, a czujniki na widelcu oraz szprychach. Kiedy wszystkie elementy licznika rowerowego znajdują się na swoim miejscu, musimy ustawić urządzenie. Po skończonej konfiguracji jest on gotowy do pracy, czyli mierzenia naszej aktywności.

Przeczytaj także: Jak ustawić licznik rowerowy?

Czy warto kupić licznik rowerowy?

W dobie powszechnie spotykanych smartfonów oraz aplikacji mobilnych możemy się zastanawiać, czy warto kupić licznik rowerowy. Powiedzmy sobie wprost – są fani takich rozwiązań, jak i ich przeciwnicy. O ile smartfony mają wiele rozbudowanych funkcji, to nie zawsze chcemy je zastosować jako liczniki rowerowe (a raczej komputerki rowerowe). Wynika to z kilku kwestii, a jedną z nich jest to, że coraz częściej chcemy się odrywać od cyfrowego świata.

Wykorzystanie smartfona jako licznika rowerowego to pokusa do sprawdzania mediów społecznościowych, skrzynek mailowych, odpowiadania na wszystkie wiadomości, jakie pojawią się w komunikatorze. Poza tym smartfon przymocowany do kierownicy narażony jest na liczne wstrząsy oraz zmienne warunki atmosferyczne – jeśli jest to dobry model, codziennie wykorzystywany, to szkoda go w ten sposób zniszczyć.

Dlatego też na pytanie, czy warto kupić licznik rowerowy, odpowiadamy, że tak. Nawet najprostszy model może sprawić frajdę – a konkretnie informacje, jakie będzie dla nas zbierać. Ponadto jego zniszczenie nie musi aż tak bardzo odbić się na naszym domowym budżecie (chyba że zastosujemy rozbudowany komputer rowerowy).

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Jakie są rodzaje liczników rowerowych?

Jeśli skupimy się tylko na licznikach rowerowych (pomijając zaawansowane komputerki), to możemy wybrać spośród 2 wariantów: przewodowego oraz bezprzewodowego. Jakie są między nimi zasadnicze różnice? Pierwsza opcja wykorzystuje przewód do połączenia wyświetlacza oraz czujnika. Wtedy też dane są przesyłane bez żadnych zakłóceń. Oczywiście istnieje ryzyko, że przerwiemy przewód podczas jazdy, dlatego warto, abyśmy go poprowadzili w taki sposób, aby o nic nie zahaczał.

Druga opcja, czyli licznik bezprzewodowy wykorzystuje komunikację radiową do połączenia wyświetlacza i czujnika. Nie wymaga od nas prowadzenia żadnych przewodów. Musimy jedynie zadbać, aby komunikacja pomiędzy wyświetlaczem a czujnikiem nie była zakłócona.

Sprawdź również: Jakie oświetlenie rowerowe wybrać?

Jakie funkcje ma licznik rowerowy?

Licznik rowerowy może zbierać wiele przydatnych nam danych, wśród nich znajdują się informacje dotyczące:

  • liczby kilometrów, jaką pokonaliśmy w ramach aktualnej przejażdżki lub treningu,
  • liczby kilometrów, jaką w ogóle pokonaliśmy naszym rowerem,
  • czasu, jaki był nam potrzebny do przejechania określonej liczby kilometrów,
  • średniej prędkości, jaką uzyskaliśmy podczas jazdy,
  • maksymalnej prędkości, czyli jak najszybciej poruszaliśmy się naszym rowerem,
  • temperatury powietrza,
  • kadencji, czyli ilości obrotów korbą, jakie wykonujemy w trakcie jazdy.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze licznika rowerowego?

Wybierając licznik rowerowy, powinniśmy w pierwszej kolejności zdecydować, czy chcemy model przewodowy, czy bezprzewodowy. Następnie musimy określić minimalny zestaw funkcji, jakie powinno posiadać nasze nowe urządzenie. Proste liczniki rowerowe zapewnią nam dostęp do podstawowych informacji na temat naszych rowerowych osiągnięć. Dane te będą zapisywane wewnątrz urządzenia. Poza tym każdy licznik rowerowy musi być wytrzymały i wodoodporny.

Jeśli jesteśmy zainteresowani dalszym wykorzystaniem zgromadzonych danych, powinniśmy rozejrzeć się za bardziej zaawansowanymi modelami liczników rowerowych. Zapewnią nam one dodatkowe czujniki, GPS, a także łączność ze smartfonem (a tym samym możliwość pobierania na niego informacji).

Przeczytaj także: Jaki kask rowerowy wybrać?

Podsumowanie

Monitorowanie własnych postępów w ramach regularnych wycieczek rowerowych oraz treningów możemy wykorzystać do dalszego rozwoju. Informacje te zbierać dla nas będzie licznik rowerowy. Dane w nim zgromadzone odpowiedzą nam na kluczowe pytania, czyli: jak szybko jechaliśmy, ile kilometrów pokonaliśmy, ile czasu nam to zajęło. Warto, abyśmy takie urządzenie kupili, nawet jeśli jesteśmy początkującymi rowerzystami. Informacje, które będzie dla nas zbierać, mogą być motywujące do coraz częstszej jazdy na rowerze.

Popularne liczniki rowerowe:

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.