Jak zacząć biegać?

Czas czytania: 8 minut

Bieganie to jedna z ciekawszych i najbardziej popularnych form aktywności fizycznych. Nie wymaga angażowania znacznych środków finansowych, ani jakichś innych specjalnych warunków technicznych. Jak zacząć biegać? Przede wszystkim odpowiedzialnie. Resztę rad na ten temat znajdziesz w niniejszym artykule!

Sport powinien być bardzo ważny w naszym życiu. Nie chodzi nam tu oczywiście o jego oglądanie, a uprawianie. Jest to bowiem sposób na zadbanie o własne zdrowie fizyczne. To, że się ruszamy, wpływa również na nasz komfort psychiczny. W trakcie aktywności fizycznych odreagowujemy stres, czy też zmęczenie wywołane mierzeniem się z trudami codzienności. Wśród chętnie wybieranych rodzajów sportu znajduje się bieganie. Codziennie na ulicach miast, jak i poza nim, możemy spotkać osoby, które w taki sposób pokonują kolejne kilometry. Dlaczego? Otóż bieganie nie wymaga żadnego wielkiego wkładu, aby było możliwe. Jeśli jednak jesteśmy początkujący, warto zapoznać się z kilkoma radami, aby szybko się nie zniechęcić. Ponadto, pomogą wejść w łagodniejszy sposób do świata biegaczy, zamiast próby wyważania drzwi.

Dlaczego warto biegać?

Dziwić może, że na blogu sklepu rowerowego poruszamy temat biegania. Jednak zupełnie niepotrzebnie. Doceniamy bowiem obydwie formy aktywności fizycznych. Bieganie, tak samo, jak jazda na rowerze, jest bardzo dobrym sposobem na spędzanie czasu. Przede wszystkim poprawiamy naszą kondycję. Ruszamy się, używamy do tego siły fizycznej, więc pobudzamy do pracy wiele mięśni. Z czasem stają się one bardziej wyrzeźbione. Ponadto zyskują większą siłę. W trakcie biegania podnoszone jest tętno. Sprawia ono, że krew jest szybciej pompowana. To z kolei przekłada się na kondycję naszego serca. Nie możemy zapomnieć także o spalaniu kalorii. Jeśli więc chcemy się pozbyć kilku zbędnych kilogramów, warto wsiąść na rower lub zacząć biegać.

Jak zacząć biegać?

Bieganie nie jest trudnym sportem. Jego rozpoczęcie powinno jednak przebiegać we właściwy sposób. Czy zatem szybka decyzja i próba pokonania 10 km, kiedy nasza ostatnia aktywność fizyczna miała miejsce dawno temu, to dobry pomysł? Niekoniecznie.

Sprawdź, czy możesz

Na początek dobrze jest sprawdzić, czy w ogóle możemy zacząć biegać. Jeśli chorujemy na astmę, mamy problemy z sercem lub otyłością, lepiej się powstrzymać. Decyzję o rozpoczęciu biegania powinniśmy skonsultować najpierw z lekarzem. Konieczne będzie zatem przeprowadzenie badań, które powiedzą, czy stan zdrowia pozwala nam na taką aktywność fizyczną. Skontaktować się w tej kwestii z lekarzem powinniśmy także wtedy, kiedy prowadzimy głównie siedzący tryb życia. Może się okazać, że będą jakieś przeciwwskazania, które uniemożliwią nam rozpoczęcie biegania. Kiedy jednak jesteśmy zdrowi i w miarę się ruszamy, nie powinno być żadnych obiekcji dotyczących takiego sportu.

Nie przesadzaj z wydawaniem pieniędzy

Okazuje się, że wiele osób, które zastanawiają się, jak zacząć biegać, sięgają najpierw do portfela. Następnie wydają sporo pieniędzy na zbędne początkującym rzeczy. Chodzi głównie o odzież. Musimy bowiem pamiętać, że bieganie nie musi nam się spodobać. Co wtedy z tymi wszystkimi ubraniami? Dlatego najważniejsze w rozpoczęciu biegania są tak naprawdę buty. W ich przypadku również nie musimy ponosić ogromnych kosztów. Powinny być jednak dopasowane do naszego stopnia zaawansowania oraz stopy. Wyróżnić można bowiem jej trzy rodzaje: supinująca, pronująca i neutralna. Stopa, która w trakcie kontaktu z podłożem przechodzi z pięty na palce i skłania się ku wewnętrznej stronie, to pronująca. Supinująca zaś w takiej sytuacji jest przechylona na zewnętrzną część. Z kolei stopa neutralna podczas kontaktu z podłożem bazuje w głównej mierze na swojej centralnej części. Warto pamiętać, aby buty do biegania były rozmiar większe od naszego standardowego obuwia. Jeśli już zdecydujemy się na zakup odzieży, to powinna być ona wykonana z materiałów, które będą przepuszczać powietrze. Warto więc wystrzegać się bawełny.

Nie szarżuj

Rozpoczęcie biegania to spory wysiłek dla naszego ciała. Jeśli dotychczas nie zażywaliśmy żadnych aktywności fizycznych, nie powinniśmy szaleć. Nikt nas nie goni. Jak zacząć biegać? Odpowiedzialnie! Na początek najlepiej zacząć od marszobiegu. Dobrze jest zachować wtedy równowagę, czyli poświęcać taką samą ilość czasu na bieg, co na marsz. Warto również rozpocząć naszą przygodę od treningów 15-minutowych. Kiedy nasze ciało przyzwyczai się do uprawiania sportu, będziemy zwiększać ten czas. Ważna w tym wszystkim jest również regularność. Początkujący biegacze trenują przeważnie 2 – 3 razy w tygodniu.

Pamiętaj o rozgrzewce i rozciąganiu

Nikt nie chce się nabawić żadnej kontuzji w trakcie biegania. Początkujący powinni szczególnie zwracać na to uwagę. Dlatego też przed każdym rozpoczęciem aktywności fizycznej należy zrobić rozgrzewkę. Przygotujemy wtedy ciało do wysiłku. Kiedy skończymy biegać, nasze mięśnie będą wymagać rozciągania. To bardzo ważne, ponieważ w trakcie uprawiania takiego sportu dochodzi do ich skurczenia. Jeśli nie będziemy się rozciągać, z czasem możemy mieć problemy z poruszaniem się.

Wyznacz sobie cel i zadbaj o motywację

Rozpoczęcie biegania, to walka z nastawieniem o charakterze „nie chce mi się”. Dlatego też dobrze jest wyznaczyć sobie konkretny, oddalony od nas cel. Może nim być budynek, charakterystyczne drzewo, dom znajomych, miejsce, w którym roztacza się piękny widok. Jeśli wiemy, do jakiego punktu biegniemy, jest nam łatwiej. Wiąże się z tym również dbanie o motywację. Kiedy po pierwszym lub kilku razach nie bardzo chce nam się wyjść z domu, powinniśmy się mimo wszystko dopingować, aby to uczynić. Zrobiliśmy już pierwszy krok, szkoda go zaprzepaścić. Motywacją może być również poprawa zdrowia, kondycji, czy też wyrzeźbione mięśnie. Z czasem będzie nią również pokonanie dłuższego dystansu lub pokonanie go w krótszym czasie.

Podsumowanie

Bieganie, to obok jazdy na rowerze, aktywność fizyczna ciesząca się ogromną popularnością. Łatwo ją rozpocząć, wystarczy zaopatrzyć się w odpowiednie buty, przeczytać kilka rad i ruszyć przed siebie. Skorzysta na tym nie tylko nasze ciało, ale również umysł.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.