Fotelik rowerowy dla dziecka – jaki kupić?

Czas czytania: 7 minut

Radosny czas z dzieckiem można spędzać również na rowerze. Wspólne podróże po najbliższej okolicy integrują, cieszą, a także pozwalają na poznawanie świata. Jak to zrobić, kiedy dziecko nie porusza się jeszcze żadnym rowerem lub korzysta jedynie z biegowego? Warto wtedy wyposażyć się w specjalny fotelik. O tym, jakie rozwiązania są dostępne na rynku, dowiesz się z tego artykułu!

Na łamach naszego bloga poruszaliśmy już temat rowerów dla dzieci. Co w sytuacji, kiedy nasze pociechy jeszcze nie nauczyły się na nich jeździć? A może chcemy wspólnie wyruszyć w dłuższą niż zwykle trasę? Dziecko w wieku 2-3 lat będzie miało wtedy bardzo ciężko. Przypomnijmy, że rowerek biegowy potrzebuje odpychania, aby mógł jechać. To niestety eliminuje go z używania podczas dłuższych rodzinnych wycieczek. Jak zatem zabrać ze sobą dziecko na wycieczkę rowerową? Pomyślano także o tym. Powstały specjalne foteliki rowerowe dla dzieci, które umożliwiają wspólną rodzinną podróż jednośladami.

Co na to przepisy?

Stosowanie fotelików rowerowych to nie tylko możliwość, ale także wymóg, jeśli chcemy zabrać dziecko na wycieczkę. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. 1997 Nr 98 poz. 602 z późn. zm.) mówi, że: „Dziecko w wieku do 7 lat może być przewożone na rowerze, pod warunkiem, że jest ono umieszczone na dodatkowym siodełku zapewniającym bezpieczną jazdę”. Jeśli więc chcemy wspólnie z naszą pociechą podróżować jednośladem, musimy stworzyć mu do tego odpowiednie warunki techniczne. Sprawdźmy zatem, na co zwrócić uwagę przy zakupie fotelika rowerowego.

Fotelik rowerowy dla dziecka – na co zwrócić uwagę?

Fotelik rowerowy nie jest żadną nadzwyczajną konstrukcją. Rodzice korzystający z podobnych rozwiązań w swoich samochodach dostrzegą kilka cech wspólnych.

Montaż

W związku z budową rowerów nie ma jakichś wielkich możliwości pod względem montażu takiego fotelika. Może on znajdować się z przodu lub z tyłu. Montaż fotelika do kierownicy to rozwiązanie, które przez wielu rodziców uważane jest jako nie do końca bezpieczne. Nie mniej jednak pozwala ono na stałe kontrolowanie zachowania naszej pociechy, tego, czy się kręci, czy nie zasnęło. Przedni montaż umożliwia również szybką interwencję w razie potrzeby, ponieważ cały czas mamy dziecko przed sobą i wiemy, co się z nim dzieje. To także wygodne rozwiązanie do ciągłej komunikacji z naszą pociechą – mówimy przed siebie, więc nie musimy odkręcać głowy lub podnosić głosu, abyśmy byli usłyszani.

Fotelik zamontowany z tyłu roweru wydawać się może za to bezpieczniejszy. Jego mocowanie może opierać się na ramie rury podsiodłowej, a także na bagażniku. Charakteryzuje się on większymi możliwościami niż w przypadku modeli montowanych z przodu jednośladu. Przede wszystkim pozwala na większy udźwig, a także na regulowanie większej ilości elementów, przez co fotelik staje się wygodniejszy dla dziecka i bardziej do niego dopasowany. W obydwu przypadkach dobrze wybierać rozwiązania, których montaż będzie sprawny, szybki i dość prosty. Pozwoli nam to w każdej chwili go przyczepić lub odczepić, kiedy w podróż rowerową wyruszymy sami.

FOTELIK ROWEROWY KROSS WALAROO RÓŻNE KOLORY – cena: 251,99 zł

Bezpieczeństwo

Najważniejsza jednak kwestia, na którą należy zwrócić uwagę to bezpieczeństwo, jakie fotelik zapewnia dziecku. Należy więc sprawdzić, jakie pasy zostały zastosowane – najlepsze są 5-punktowe. Skontrolować powinniśmy także czy powierzchnia, na której dziecko stawia swoje nogi, da się w jakimś zakresie regulować. Istotne jest również, czy w tym miejscu znajdują się zapięcia, a jeśli tak, to czy ich długość, grubość i materiał, z którego są wykonane, będą wystarczające. Bezpieczeństwo dziecka w foteliku rowerowym powinno być zapewniane także przez jego konstrukcję. Szczególną uwagę powinniśmy więc przykuć do tego, jak wysokie jest oparcie i czy chroni naszą pociechę. Nie chcemy bowiem, aby w trakcie podróży dziecko doznało jakiegoś uszczerbku, bądź było wystawione na niebezpieczną sytuację. Pamiętajmy również o kontroli limitu wagowego każdego fotelika i dobranie go zgodnie z tym, ile waży nasza pociecha.

Komfort

Pod względem konstrukcyjnym większość fotelików wygląda podobnie. My za to musimy przyjrzeć się im pod kątem zapewniania komfortu dziecku w trakcie podróży. Istotny jest zatem materiał, z którego wykonano wyściółkę. Powinien być on na tyle miękki, aby dziecko po kilku kilometrów nie narzekało na ból oraz dyskomfort. Wierzchnia warstwa nie może być również drapiąca, ponieważ nasza pociecha będzie wtedy ciągle się kręcić. Fotelik może być również wyposażony w oparcie, które będzie odchylane w różnych zakresach, ale też zapewniających bezpieczeństwo.

Podsumowanie

Wspólna podróż rodziców z dzieckiem to doskonały czas wpływający na rodzinną integrację. Musimy jednak pamiętać, że nasza pociecha w wieku do 7 lat musi mieć zapewnione do tego odpowiednie warunki. Przyda się wtedy fotelik rowerowy dla dziecka, który można zamocować na kierownicy lub ramie, sztycy bądź bagażniku. Pamiętać jednak należy, że bez względu na to, jakie rozwiązanie wybierzemy, dziecko najlepiej przewozić z kaskiem na głowie, aby zapewnić mu maksymalny poziom bezpieczeństwa.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.