Ból kolan a jazda na rowerze – jakie są powody i jak leczyć?

Czas czytania: 8 minut

Jazda na rowerze dostarcza organizmowi wiele zalet. Wpływają one na prawidłową pracę serca, mięśnie, a także psychikę. Ale nie zawsze jest tak kolorowo. Często zdarza się, że rowerzyści odczuwają ból kolan po zakończonej lub przerwanej podróży. Dlaczego tak się dzieje? Jak zapobiegać bólowi kolan po jeździe na rowerze? Ten artykuł zawiera kilka ważnych wskazówek!

Jazda na rowerze – jak do niej podejść prawidłowo?

Nie od dziś wiadomo, że jazda na rowerze jest jedną z najprzyjemniejszych form aktywności fizycznej. Nie jest ona zbytnio wymagająca, a dzięki temu możemy z niej korzystać w różnym wieku. Musimy jednak pamiętać, że nie wystarczy wsiąść na rower i jechać. Jak do każdej aktywności fizycznej, tak samo do korzystania z „dwóch kółek” powinniśmy się przygotować.

Na początku warto, abyśmy zajęli się rowerem. W wielu artykułach na naszym blogu przypominaliśmy, że wybór odpowiedniego rodzaju ma ogromne znaczenie. Wpływa on bowiem na to, jak będziemy się poruszać (np. jaki będziemy wkładać wysiłek w napędzanie jednośladu) oraz po jakich drogach przyjdzie nam jeździć. Kolejnym ważnym aspektem jest wielkość ramy rowerowej. Nie bez znaczenia producenci oferują nam je w wielu wariantach. Chodzi o nasz komfort podróżowania i bezpieczeństwo. Jeśli źle dobierzemy rozmiar ramy, to nie tylko będzie nam się źle jeździło, ale wpłynie to również na nasze zdrowie (np. pojawiający się ból kolan).

Podróżowanie rowerem jest atrakcyjną formą aktywności fizycznej, ponieważ ma tzw. niski próg wejścia. Wielu osobom wydaje się, że posiadanie jednośladu jest jedynym wymaganiem. Powinniśmy pamiętać, iż takie podejście zbliżone do omawianego możemy mieć wtedy, gdy faktycznie się ruszamy. Jeśli zazwyczaj spędzamy dzień w pozycji siedzącej, to wskoczenie na jednoślad może źle się skończyć. Potrzebujemy zatem rozgrzewki (zawsze, nawet gdy uprawiamy sport) i stopniowego zwiększania swojej aktywności na rowerze, a nie „porywania się z motyką na słońce”.

Przeczytaj także: Co to są skurcze mięśni? Jak sobie z nimi radzić?

Jazda na rowerze i ból kolan – jakie są przyczyny?

Korzystając z roweru, poprawia się nasza kondycja. Szczególnie gdy jazda jest regularna. Jest jednak pewne “ale”. Wielu rowerzystów skarży się na ból kolan po jeździe na rowerze. To temat, o którym warto często i głośno mówić. Zdarza się, że ból kolan jest bagatelizowany, co ma przełożenie na przyszłość i większe z nimi problemy.

Wiosenne kolano

Jednym z rodzajów bólu kolana po jeździe na rowerze jest tzw. „wiosenne kolano”. Nazwa wyraża w tym przypadku bardzo dużo. ”Wiosenne kolano” to przypadłość, która doskwiera nam zazwyczaj po okresie zimowym. Jeśli w tym czasie nasza aktywność fizyczna była ograniczona do minimum lub jej w ogóle nie było, to możemy się spodziewać problemów po kilku pierwszych jazdach na rowerze w nowym sezonie. Ból kolana wynika wtedy ze zbyt szybkiego obciążenia. Nie jesteśmy gotowi na przeciążenie, które sami sobie zaoferowaliśmy. Ból kolana dotyczy wtedy górnej części rzepki. Jest on na tyle uporczywy, że nie jesteśmy w stanie dalej jechać. Kiedy dopadnie nas „wiosenne kolano”, najlepiej, abyśmy przerwali podróż. Powinniśmy się zachować rozsądnie i nie pogarszać sytuacji.

Kolano skoczka

Innym rodzajem bólu kolana, jaki może nas spotkać, jest „kolano skoczka”. W tym przypadku sytuacja dotyczy dolnej części rzepki, gdzie pojawia się zapalenie. Takiego bólu kolana możemy się nabawić, jeśli zafundujemy sobie za twarde przełożenia. Przyczyną „kolana skoczka” są również intensywne podjazdy. Z tym rodzajem bólu ma związek kadencja. Oznacza ona ilość obrotów korbą, jaką wykonujemy w trakcie 1 minuty. W przypadku omawianego bólu kolana, kadencja jest mała w stosunku do obciążenia.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Zakwasy – przyczyny, objawy, sposoby i porady – sprawdź jak się ich pozbyć

Zespół tarcia powięzi

Trzecią najczęściej występującą dolegliwością, jest zespół tarcia powięzi. To ból kolana objawiający się w jego bocznej części, po zewnętrznej stronie. Ma on związek z pasmem, który jest połączony z naszymi mięśniami udowymi. Jeśli naciska ono na unerwioną tkankę łączną, to odczuwamy ból kolana. Powodem takiej dolegliwości jest złe ustawienie siodełka w naszym rowerze.

Jazda na rowerze i ból kolan – jak je leczyć?

W zależności od tego, jaki rodzaj bólu kolan nam doskwiera, inaczej będziemy z nim postępować.

Jak leczyć „wiosenne kolano”?

”Czas leczy rany”, to jedno z popularnych powiedzeń, które możemy zastosować do „wiosennego kolana”. Jeśli taki ból kolan będzie nam doskwierał, powinniśmy dać sobie kilka dni odpoczynku, czyli stronić od jazdy na rowerze. Warto, abyśmy sięgnęli wtedy po zimne okłady. Będą one kojące na pojawiającą się opuchliznę. Przydatne będą także różnego rodzaju środki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne.

Sprawdź również: Co daje jazda na rowerze – 6 korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia

Jak leczyć „kolano skoczka”?

Podobnie, jak w przypadku „wiosennego kolana” możemy postępować z „kolanem skoczka”. Na początek ważne będzie dla nas chłodzenie. Nie możemy jednak przesadzić w drugą stronę. Ulgę przyniosą nam również środki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Warto, abyśmy odpoczywali i w tym czasie zażywali masaży oraz rozciągali się.

Jak leczyć zespół tarcia powięzi?

Zespół tarcia powięzi jest skutkiem nieprawidłowo ustawionego siodełka. Jeśli po podróży doskwiera nam taki ból kolan, powinniśmy odpocząć. Pomocna może być również wizyta u fizjoterapeuty.

Jazda na rowerze i ból kolan – jak zapobiegać?

Na początku tego artykułu wspomnieliśmy, że jazda na rowerze powinna być poprzedzona czynnościami przygotowawczymi. Jeśli chcemy zapobiegać pojawianiu się bólu kolan, warto, abyśmy:

  1. Dobierali parametry roweru do budowy naszego ciała.
  2. Przeprowadzali rozgrzewkę przed jazdą.
  3. Prawidłowo ustawiali wysokość siodełka.
  4. Wykonywali ćwiczenia wzmacniające kolana.
  5. Planowali podróże z uwzględnieniem naszej aktualnej formy fizycznej.

Zobacz także: Jak ubrać się na rower?

Podsumowanie

Ból kolan to częsta przypadłość osób, które jeżdżą na rowerze. Często wynika ona z zaniedbań. Jeśli nie wykonujemy rozgrzewki, mamy nieprawidłowo dobrany rozmiar ramy, niewłaściwie ustawione siodełko, a także serwujemy sobie zbyt duże obciążenia, to możemy się spodziewać bólu kolan. Możemy je leczyć okładami, korzystaniem ze środków przeciwbólowych i zapalnych. Lepiej jest jednak, abyśmy zapobiegali takim sytuacjom i mogli w pełni cieszyć się jazdą na rowerze.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.