Jazda na rowerze niesie ze sobą szereg zalet dla organizmu. W jej trakcie może jednak pojawić się niesamowity, przeszywający ból w nogach – to skurcz mięśni. Nie jest on niczym strasznym, ale na jakiś czas dyskwalifikuje z dalszej jazdy. Skąd się biorą kurcze i jak sobie z nimi poradzić?
Artykuł w skrócie:
Przyjemność z uprawiania turystyki rowerowej, szybkiej jazdy na czas, a nawet krótkiej wycieczki może być przerwana przez ból, który pojawia się w nogach. Niestety sprawia on, że kontynuowanie jazdy jest niemożliwe. Bólem tym jest kurcz, często określany również jako skurcz mięśni. Jego pojawienie się jest sygnałem dla kolarza, że czas na odpoczynek, ale także na podjęcie innych działań, żeby sobie z nim poradzić. Nie jest to bowiem dolegliwość na stałe wykluczająca z możliwości poruszania się rowerem. Mimo to wymaga odpowiedniej interwencji, a także zapobiegania, aby pojawiała się rzadziej i nie przeszkadzała w podróży jednośladem.
Skurcz mięśni – co to jest?
Omawiany przez nas ból najczęściej pojawia się u osób aktywnych sportowo. Sam skurcz mięśni nie jest jednak jednostkowym zjawiskiem, a tym bardziej negatywnym. Występuje on cały czas, odpowiadając za prawidłową pracę mięśni, kiedy się ruszamy. Jeśli jednak kurcz pojawia się w sposób niekontrolowany, to towarzyszy mu ból, często określany jako przeszywający. Uniemożliwia on wtedy lub ogranicza poruszanie się. Skurcze występują przeważnie w mięśniach dwustanowych, czyli takich, które łączą się z innymi. Skarżą się na nie rowerzyści, którzy doświadczyli bólu w udach, łydkach, a także stopach w trakcie lub po wysiłku fizycznym. Konieczne jest wtedy rozluźnienie napiętych do granic możliwości mięśni. Co więcej, obserwuje się, pojawianie się skurczy również w nocy w trakcie snu. Dolegliwość ta niekiedy ustępuje dość szybko, ale także potrafi bardzo wolno, dlatego też ważne jest podejmowanie czynności rozciągających oraz zapobiegających występowaniu w przyszłości.
Jakie są przyczyny skurczu mięśni?
Dotychczas nie udało się ustalić jednoznacznej odpowiedzi, na pytanie odnośnie przyczyn pojawiania się kurczy mięśni. Pojawiają się one w różnych sytuacjach i są wywołane przez odmienne czynniki. Postarano się jednak o określenie kilku konkretnych przypadków, które uznaje się za przyczyny skurczu mięśni.
Brak rozgrzewki przed wysiłkiem fizycznym
Rowerzyści, którzy rozpoczynają spory wysiłek fizyczny bez rozgrzewki, bardzo często borykają się z kurczami. Są one wynikiem nierozciąganych mięśni. Nagły nadmierny wysiłek fizyczny sprawia, że skurcze mięśni nie są wykonywane prawidłowo, co prowadzi do utraty nad nimi kontroli. Przekłada się to z kolei na ból, ograniczający dalsze poruszanie się. Z tego też względu bardzo ważna jest przed jazdą na rowerze rozgrzewka, a także jej odpowiednia jakość – trzeba pamiętać, że to wstęp przed właściwym wysiłkiem.
Odwodnienie organizmu
Wielokrotnie spotykać się możemy z opiniami, że skurcze mięśni są efektem odwodnienia. Jeżdżąc na rowerze w trakcie wysokich temperatur, przebywając na słońcu, nasz organizm bardzo się poci. Wraz z potem ucieka z niego zgromadzona woda, ale nie tylko. Jej brak powoduje nie tylko odwodnienie, ale również przegrzanie organizmu. Wtedy też poprzez kurcze będzie nam dawał znać, że coś jest nie tak.
Niedobór elektrolitów
Wraz ze wspomnianym już poceniem się, pozbywamy się z naszego organizmu elektrolitów. Niedobór sodu, potasu, wapna, a także magnezu źle wpływa na przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni. To efekt nie tylko pocenia, ale także wcześniejszego zaniedbania o prawidłową ilość elektrolitów w organizmie, np. niewłaściwie zbilansowana dieta, eliminowanie z posiłków warzyw i owoców bogatych w składniki mineralne.
Zaburzenie kontroli nerwowo-mięśniowej
W ostatnich latach coraz częściej mówi się także o zaburzeniu kontroli nerwowo-mięśniowej. Jest to jeden z powodów, który wywołuje kurcze mięśni. Samo zaburzenie dotyczy przewodzenia impulsu nerwowego do mięśni. Wynika ono z jego nadmiernego zmęczenia. Wtedy też układ nerwowy nie może zakończyć oraz rozpocząć nowego skurczu. W rezultacie mięśnie cały czas są w trakcie kurczu, wywołującego ból.
Zła pozycja na rowerze
Kurcze mięśni mogą pojawiać się także u rowerzystów, którzy nie mogą zająć odpowiedniej pozycji na jednośladzie. Problem ten bierze się z nieodpowiednio dobranego modelu, a także rozmiaru roweru niedopasowanego do wzrostu. Dlatego też ważne jest, aby kupując nowy jednoślad, zadbać o właściwą wielkość ramy oraz kół.
Jak sobie radzić ze skurczami mięśni?
W przypadku często pojawiających się skurczy mięśni ważna jest odpowiednia interwencja, a także zapobieganie ich dalszemu występowaniu. Każdy rowerzysta, którego dotknęły uciążliwe kurcze w trakcie aktywności fizycznych, powinien w pierwszej kolejności zacząć od rozluźnienia mięśni poprzez ich rozciąganie. Ważne, aby nie wykonywać takich zabiegów na szybko, ale dostatecznie wolno. W celu zapobiegania pojawienia się kurczy istotne jest dbanie o odpowiednią ilość płynów. Nie można doprowadzać do odwodnienia – zalecane jest wypijanie większej ilości wody zwłaszcza wtedy, kiedy jazda na rowerze odbywa się w trakcie wysokich letnich temperatur. Jednocześnie powinno się dostarczać organizmowi właściwej ilości elektrolitów. W razie ich nagłego spadku w czasie jazdy konieczne jest natychmiastowe uzupełnienie. Sprawdzą się w takich sytuacjach napoje izotoniczne. Nie można zapominać również o diecie bogatej w składniki mineralne. Pomocna może być także suplementacja, dostarczająca do organizmu sód, potas, wapń i magnez w odpowiednich ilościach. W zapobieganiu pojawianiu się skurczy należy pamiętać o rozgrzewce przed wysiłkiem fizycznym. Przygotowuje ona mięśnie do aktywności sportowych. Po ich zakończeniu konieczna jest regeneracja, czyli ćwiczenia rozciągające. Chcąc wyeliminować skurcze, trzeba pamiętać także o zachowaniu odpowiedniego poziomu wytrenowania organizmu. Nie zaleca się startu w maratonach bez treningu i przygotowania.
Podsumowanie
Skurcze same w sobie nie są dolegliwością. Wskazują na prawidłową pracę mięśni w trakcie aktywności. Natomiast niekontrolowane kurcze w trakcie jazdy na rowerze lub tuż po jej zakończeniu, wywołują przeszywający ból. Jako źródła ich powstawania, wskazuje się najczęściej odwodnienie organizmu, brak rozgrzewki przed nadmiernym wysiłkiem fizycznym, niski poziom elektrolitów w organizmie, a także zaburzenie kontroli nerwowo-mięśniowej. Kiedy kurcz już się pojawi, konieczne jest rozciąganie mięśni, aby ból ustąpił. Chcąc zapobiegać tym dolegliwościom, należy zadbać o odpowiednią ilość elektrolitów, wody, a także trening. Niezbędne jest także właściwe dopasowanie rozmiaru roweru do wzrostu i budowy kierowcy podczas jego kupowania.