Pierwszeństwo rowerzystów – kiedy rowerzysta ma pierwszeństwo?

Czas czytania: 6 minut

Pierwszeństwo w ruchu drogowym jest kwestią, od której zależne jest nasze sprawne poruszanie się po drogach, jak i bezpieczeństwo. Stosując się do przepisów, możemy uniknąć stłuczek, poważniejszych wypadków, a także innych nieprzyjemnych sytuacji. Kiedy więc można mówić o pierwszeństwie rowerzysty? W jakich sytuacjach drogowych ustępuje się nam, gdy poruszamy się jednośladami? W tym artykule zbieramy najpotrzebniejsze informacje dotyczące pierwszeństwa rowerzystów, które wpłyną na bezpieczeństwo nas wszystkich.

Jak być bezpiecznym na rowerze?

Kiedy udajemy się na przejażdżkę rowerową lub dalszą wycieczkę, to chcemy być bezpieczni. Możemy się do tego przyczynić na wiele sposobów. Podstawą jest znajomość i przestrzeganie aktualnie obowiązujących przepisów, w tym również tych, które dotyczą pierwszeństwa rowerzystów, a także ograniczone zaufanie do innych uczestników ruchu. Powinniśmy także pamiętać o tym, abyśmy dbali o jednoślad, którym się poruszamy. Przeglądy techniczne przed sezonem, a także w jego trakcie są bardzo wskazane. Ponadto musimy pamiętać, żeby nie prowadzić roweru pod wpływem alkoholu oraz innych środków odurzających.

O nasze bezpieczeństwo w ruchu drogowym jako rowerzystów możemy dbać, stosując się do zasad dotyczących zachowania podczas jazdy. Zdecydowanie nie powinniśmy trzymać w ręku smartfona, gdy prowadzimy rower. Musimy za to sygnalizować manewry skrętu, aby inni uczestnicy ruchu drogowego wiedzieli, gdzie mamy zamiar jechać. Nie możemy także zapominać o obowiązkowym wyposażeniu roweru, a także zakładaniu kasku, aby zminimalizować skutki ewentualnego upadku.

Przeczytaj także: Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?

Pierwszeństwo rowerzystów na przejeździe rowerowym

Jak wspomnieliśmy wyżej, nasze bezpieczeństwo na drodze zależne jest od znajomości i przestrzegania aktualnie obowiązujących przepisów. Warto, abyśmy zwrócili szczególną uwagę na kwestie pierwszeństwa rowerzystów na przejeździe rowerowym. Reguluje je Ustawa z dnia 20 czerwa 1997 r. – Prawo o ruchu drogowym. W artykule 27 pkt 1 ustawodawca wskazuje, że: „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe”. Co to właściwie oznacza? Przepis ten określa pierwszeństwo rowerzysty przed kierującymi pojazdami na przejeździe rowerowym, ale tylko wtedy, gdy jadąc naszym jednośladem, jesteśmy już na wspomnianym przejeździe.

Kolejny punkt tej samej ustawy podaje, że: „Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić”. Na podstawie tego przepisu jako rowerzyści mamy pierwszeństwo w pokonaniu przejazdu rowerowego przed kierującym pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jaki kask rowerowy wybrać?

Pierwszeństwo rowerzystów na ścieżce rowerowej

Jako rowerzyści mamy do dyspozycji różne rodzaje dróg, którymi możemy się poruszać. Jedną z nich jest ścieżka rowerowa. Kto więc na niej jest uprzywilejowany? Pierwszeństwo na ścieżce rowerowej ma rowerzysta. Jest to droga specjalnie przygotowana dla osób poruszających się jednośladami. Jeśli więc jedziemy rowerem po ścieżce rowerowej, a znajdują się na niej inni uczestnicy ruchu, to my mamy pierwszeństwo.

W tym miejscu musimy zwrócić uwagę na przejście dla pieszych. Spotkać się możemy z dwoma sytuacjami. Pierwszą z nich jest przejście dla pieszych przecinające ścieżkę rowerową, ale oznaczone znakiem D-6. Wtedy to pieszy ma pierwszeństwo przed rowerzystą. Drugą sytuacją jest namalowana zebra na ścieżce rowerowej, ale bez wspomnianego znaku. W takim przypadku to rowerzysta ma pierwszeństwo.

Sprawdź również: Jak ubrać się na rower?

Czy rowerzysta ma pierwszeństwo na chodniku?

Chodnik jest miejscem przeznaczonym głównie dla pieszych. Jako rowerzyści powinniśmy zachować szczególną ostrożność, gdy z niego korzystamy. Możemy po nim poruszać się tylko w wyjątkowych okolicznościach wskazanych przez przepisy. Powinniśmy także pamiętać, że pierwszeństwo na chodniku mają piesi. Musimy się więc dostosować do ich prędkości, a także zachować szczególną ostrożność.

Podsumowanie

Rowerzysta ma pierwszeństwo tylko w kilku sytuacjach. Dotyczą one poruszania się po ścieżce rowerowej, znajdowania się na przejeździe rowerowym, a także kiedy kierujący pojazdem chce skręcić w drogę poprzeczną, na której znajduje się wspomniany przejazd. Warto, abyśmy wiedzieli, kiedy mamy pierwszeństwo, ponieważ możemy występować w różnych rolach w ruchu drogowym. Znając przepisy i ich przestrzegając, wpływamy na bezpieczeństwo swoje i innych.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.