Wielokrotnie zastanawiamy się, jakie ubranie na rower założyć. Co będzie lepsze? Jak właściwie ubrać się na rower, aby podróżować komfortowo, a jednocześnie nie przemarznąć i nie spocić się zbytnio? To pytania, na które odpowiadamy w poniższym artykule. Przeczytaj go dokładnie, aby wiedzieć, co założyć na jazdę rowerem, w zależności od pory roku.
Artykuł w skrócie:
Ubranie na rower – dlaczego to ważne?
Pogoda bywa zdradliwa. Szczególnie w wiosennych i jesiennych miesiącach. Podczas takich pór roku warunki atmosferyczne mogą się co chwila zmieniać. Ubierzemy się ciepło, a po kilku pokonanych kilometrach wyjdzie słońce, które zwiększy temperaturę powietrza. Może być również odwrotnie – założymy cienkie ubrania, a nagle spadnie deszcz i zrobi się bardzo zimno. Takie sytuacje bardzo często zniechęcają do jazdy, ale także mogą doprowadzić do chorób. Dlatego też warto zwrócić uwagę na to, jakie ubranie na rower założyć. Reguła w tym przypadku jest jedna – nie powinno być ono za grube, aby się nadmiarowo nie pocić, ale też nie może być zbyt cienkie, żeby nie przemarznąć. Trzeba znaleźć rozsądne rozwiązanie. Warto też pamiętać o tym, że właściwe ubranie na rower wpływa na komfort podróżowania.
Przeczytaj także: Co daje jazda na rowerze – 6 korzyści dla Twojego zdrowia i samopoczucia
Jakie ubranie na rower założyć wiosną?
Wiosna to czas, kiedy nie tylko przyroda budzi się do życia, ale również rozpoczyna się sezon rowerowy. Temperatury w ciągu dnia zazwyczaj są dodatnie, chociaż zdarzają się jeszcze chłodniejsze momenty. To jedna z pór roku, która wymusza szczególną dbałość o odpowiednie ubranie na rower. Co zatem założyć, aby wiosną się nie przegrzać, a jednocześnie nie marznąć?
Jak się ubrać na rower 0 – 10 stopni?
Ubranie na rower wiosną warto podzielić na zakres panujących temperatur. To pora roku, kiedy mogą być zarówno ciepłe, jak i chłodniejsze dni. Jeśli temperatura na zewnątrz waha się pomiędzy 0 a 10 stopni Celsjusza, dobrze jest założyć bieliznę termoaktywną. Dzięki niej nie będzie dochodzić do utraty ciepła. Jednocześnie bielizna termoaktywna przepuszcza powietrze, a także wilgoć.
Oprócz bielizny termoaktywnej warto wiosną, gdy temperatura mieści się w granicach 0 – 10 stopni Celsjusza, ubrać długie spodnie. Sprawią one, że organizm nie będzie przemarznięty. Dodatkowo zabezpieczą te części ciała, które odpowiadają za napędzanie roweru, czyli nogi.
Do powyższego zestawu, gdy na dworze panują temperatury z zakresu 0 – 10 stopni Celsjusza, niezbędna jest kurtka przeciwdeszczowa. Musi być ona wykonana z materiału, który jednocześnie zapewni ciepło, a także będzie przepuszczać powietrze. Uzupełnieniem takiego ubrania na rower są odpowiednie skarpetki oraz buty. Z kolei, gdy pogoda jest wietrzna, należy też założyć rękawiczki rowerowe, aby zadbać o palce i dłonie.
Jak się ubrać na rower 10 – 15 stopni?
Ubranie na wiosnę, gdy temperatura zwiększa się do 10 – 15 stopni Celsjusza, trochę się zmienia. Podstawą nadal będzie bielizna termoaktywna. Jeśli temperatura jest bliższa 10 stopniom Celsjusza, to należy założyć na siebie bluzę. Kiedy robi się cieplej, można ubrać bezrękawnik, ale w towarzystwie rękawków. Do tego zestawu pasują też krótkie spodenki.
Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jak zabezpieczyć rower przed kradzieżą?
Jakie ubranie na rower założyć latem?
W ciepłe, letnie dni, znacznie łatwiej wybrać to, w co się ubrać na rower. Temperatura jest na tyle wysoka, że nie trzeba robić z siebie tzw. cebulki. Latem sprawdzą się koszulki rowerowe. Odprowadzają one pot, a jednocześnie przepuszczają powietrze. Taką samą rolę będą pełnić spodenki. W zależności od preferencji można wybrać modele z tzw. pampersem lub bez.
Ubranie na rower w ciepłe dni, to również termoaktywne skarpetki i buty. Z uwagi na słońce, dobrze jest zakładać również czapkę z daszkiem oraz okulary przeciwsłoneczne. Uchronią one przed promieniowaniem UV.
Sprawdź także: Jak przewozić rower samochodem?
Jakie ubranie na rower założyć jesienią?
Jesień to dla wielu rowerzystów ostatnia pora, podczas której podróżują swoimi jednośladami. Ona również wymaga specjalnego ubioru. Podobnie, jak na wiosnę, jesienią również warto ubrać się na cebulkę. Kilka warstw pomoże w zadbaniu o komfort cieplny, ale też o to, aby nie przewiać organizmu. Ponadto, gdy zrobi się cieplej lub chłodniej, będzie można odpowiednio zdjąć którąś z warstw, lub ją założyć.
Standardowym ubraniem na rower jesienią jest zestaw wykorzystywany także wiosną. Kluczowe jest założenie bielizny termoaktywnej, kurtki, spodni, skarpetek i butów. Gdy temperatura będzie spadać, przydadzą się również rękawiczki oraz czapka.
Jakie ubranie na rower założyć zimą?
Chociaż wielu rowerzystów rezygnuje z aktywności zimą, są też tacy, którzy wytrwale pokonują kolejne kilometry. Wtedy ubranie na rower ma jeszcze większe znaczenie. Skoro zima, to trzeba zadbać, aby organizm się nie przeziębił. Zimą na rower warto ubrać się w:
- bieliznę termoaktywną, która zadba o przepuszczanie powietrza, a jednocześnie o komfort termiczny,
- bluzę,
- kurtkę,
- długie zimowe spodnie,
- skarpetki,
- buty,
- czapkę,
- rękawiczki.
Zobacz również: Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru?
Podsumowanie
Właściwe ubranie na rower ma pierwszorzędne znaczenie, aby zapewnić sobie komfort podróżowania. W przypadku chłodnych miesięcy dobrze jest zakładać na siebie kilka warstw. Można je zdejmować lub zakładać w zależności od zmieniających się warunków atmosferycznych. Latem należy pamiętać o krótkich spodenkach, koszulce odprowadzającej pot i przepuszczającej powietrze, a także czapce i okularach. Z kolei zimą zastosowanie mają ponownie warstwy, ale raczej nikt ich nie zdejmuje z uwagi na niskie temperatury.