Artykuł w skrócie:
Okres jesieni i zimy sprawia, że część rowerzystów rezygnuje z podróżowania jednośladem. Głównie pojawia się obawa o stan roweru, który może ulec pogorszeniu w jesiennych i zimowych warunkach atmosferycznych. Chłodniejsze temperatury, wiatr, deszcz oraz śnieg mogą wpłynąć negatywnie na ulubiony rower. Dlatego warto wykonać kilka czynności, aby przygotować rower na jesień i zimę. Dzięki temu nie trzeba rezygnować z rekreacji rowerowej w zimniejsze miesiące.
Jak przygotować rower na jesień i zimę?
Przygotowanie jednośladu do gorszych warunków atmosferycznych nie jest niczym trudnym. Należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Pozwolą one na odpowiednie zabezpieczenie roweru oraz poprawę jego funkcjonowania w warunkach jesiennych i zimowych. W efekcie podróżowanie rowerem będzie bezpieczne oraz komfortowe. Powinno także pomóc w uniknięciu niespodzianek na drodze.
Konserwacja roweru
Przed zmianą pogody należy przede wszystkim zadbać o konserwację roweru. W zależności od czasu i umiejętności można je zlecić serwisowi bądź wykonać samodzielnie. Na tym etapie niezbędne czynności są takie same jak w trakcie przygotowań do sezonu wiosennego i letniego. Początkiem jest dokładne wyczyszczenie roweru z zalegającego brudu. Wpływa on na estetykę roweru oraz może utrudniać prawidłowe funkcjonowanie osprzętu. Potem przychodzi czas na konkretniejsze prace serwisowe. W pierwszej kolejności warto zadbać o łańcuch oraz zębatki. Podobnie, jak rama roweru, muszą być one przeczyszczone. Do przemycia łańcucha sprawdzi się szmatka polana benzyną ekstrakcyjną. Można także wykonywać okresowe płukanie łańcucha. Natomiast do zębatek trzeba wykorzystać odpowiedni smar. Podobnie rzecz ma się z linkami hamulcowymi, pedałami oraz piastami. Wszystkie te elementy muszą być przesmarowane, żeby odpowiednio pracować. W ramach prac serwisowych szczególną uwagę należy przykuć także do kasowania ewentualnych luzów, regulacji hamulców oraz przerzutek.
Oświetlenie
Wraz ze zmianami pór roku, dzień staje się coraz krótszy. Jesienią i zimą szybciej robi się ciemno, co wpływa na widoczność na drodze. Rowerzyści narażeni są także na nagłe i niespodziewane zmiany pogody. Niezbędne będzie zaopatrzenie się w oświetlenie roweru. Odpowiednie lampki rowerowe na przód i tył pozwolą oświetlić drogę. To bardzo ważna kwestia, której nie można bagatelizować. Właściwe oświetlenie roweru wpływa na bezpieczeństwo rowerzysty oraz pozostałych uczestników ruchu. Przy wyborze lampek rowerowych należy zwrócić uwagę na ich moc. Odpowiednio dobrana wpłynie pozytywnie na widoczność rowerzysty na drodze. Zbyt mocna lampka może być dobra dla kierowcy jednośladu, ale oślepiać będzie innych uczestników ruchu. Ważne jest również zasilanie lampki rowerowej. Do dyspozycji są lampki zasilane z dynama, wbudowanego akumulatora, a także wymiennych baterii. W przypadku wyboru wbudowanego akumulatora trzeba pamiętać o jego naładowaniu. Wymienne baterie trzeba mieć ze sobą na zapas, gdyby poprzednie się wyczerpały. Wybierając oświetlenie rowerowe, zwraca się uwagę też na jego rozproszenie. Rowerzysta decyduje czy światło powinno być skupione w jednym punkcie, czy rozproszone.
Błotniki
W trakcie jazdy rowerem jesienią i zimą nie można zapominać o błotnikach. Są one świetnym rozwiązaniem. Błotniki rowerowe pozwalają uniknąć zabrudzeń pochodzących z nawierzchni. Chronią tył głowy oraz plecy przed błotem, kamieniami, a także wodą. Warto zaznaczyć, że błotniki zapewniają ochronę także pozostałym uczestnikom ruchu znajdującym się w niewielkiej odległości.
Sprawdź jakie będą odpowiednie błotniki do roweru KROSS
Opony
Przygotowanie roweru na jesień i zimę to także sprawdzenie opon. Jeśli wycieczki rowerowe będą odbywać się na drogach asfaltowych, nie ma konieczności zmiany opon. Te, które są aktualnie zamontowane, powinny być wystarczające. Oczywiście, jeśli są w dobrym stanie technicznym. W innym przypadku należy dokonać ich wymiany, bez względu na porę roku.
Kiedy jesienne i zimowe wycieczki rowerowe mają odbywać się po innych drogach niż asfaltowych, warto pomyśleć o innych oponach. Przydać mogą się opony terenowe. Ich wyróżnikiem jest grubszy bieżnik, zapewniający dobrą przyczepność w trudniejszych warunkach.
Można także skorzystać z zimowych opon rowerowych. Charakteryzują się one szerszym bieżnikiem, podobnie jak w oponach terenowych. Jednak zimowe opony wyposażone są dodatkowo w kolce. Pomagają one w poruszaniu się po terenach, gdzie zalega gruba warstwa śniegu i lodu.
Przechowywanie roweru
W trakcie jesieni i zimy rower jest narażony na niesprzyjające warunki pogodowe. W ramach przygotowań roweru na jesień i zimę należy uwzględnić jego przechowywanie. Jesienno-zimowe warunki atmosferyczne mogą wpłynąć na uszkodzenie roweru, jeśli będzie on trzymany na zewnątrz. Deszcz i śnieg mogą wywołać korozję wielu elementów roweru. Począwszy od zębatek, łańcucha, przez obręcze, a na ramie kończąc. Żeby zadbać o rower jesienią i zimą, warto przechowywać go w suchym i ciepłym miejscu. Ewentualne pozostawianie roweru na zimne lub mroźne noce na zewnątrz, może doprowadzić do uszkodzeń, a nawet unieruchomienia jednośladu.