W pełni sprawny rower to kwestia najważniejsza, gdy chcemy z niego korzystać. Często jednak bagatelizujemy niektóre oznaki, prowadzące do poważniejszych awarii. Jedną z nich jest przeskakujący łańcuch w rowerze. To, co może wydawać nam się chwilowym problemem, z czasem może przerodzić się w unieruchomienie jednośladu. Poznajmy więc przyczyny przeskakiwania łańcucha i jak je wyeliminować.
Artykuł w skrócie:
Awaria roweru w trasie, to jedna z najgorszych rzeczy, jakie mogą nam się przytrafić. Jeśli nie jest ona zbyt skomplikowana i da się ją usunąć podręcznymi narzędziami, to mamy szczęście. Nie możemy jednak o nim mówić, gdy usterka jest na tyle poważna, że jednoślad jest unieruchomiony. Tak się może wydarzyć, gdy przeoczymy przeskakujący łańcuch w rowerze. To może być sygnał większej usterki. Dlatego też konieczne jest jego kontrolowanie. Częstotliwość tego działania zależna jest od intensywności naszych podróży rowerowych oraz stylu jazdy. W ten sposób możemy uniknąć problemów. Przekonajmy się zatem, dlaczego w ogóle może dochodzić do przeskakiwania łańcucha w naszych jednośladach.
Łańcuch – bez niego nasz napęd nie funkcjonuje
Uświadomić sobie musimy, jak ważnym elementem roweru jest łańcuch. Tak naprawdę bez niego, napęd nie jest w stanie działać.
Łańcuch odpowiada bowiem za wykorzystanie wkładanej przez nas siły w pedałowanie. My oddziałujemy na korbę, ona zaś na kasetę lub wolnobieg, który mamy zamontowany przy tylnym kole. Pomiędzy tymi elementami zamontowany jest właśnie łańcuch. Zatem jego pełna sprawność jest bardzo ważna, byśmy mogli się poruszać rowerem bez większych niespodzianek.
Sprawdź także: Jakie odpowiednie ciśnienie w rowerze?
Przyczyny przeskakiwania łańcucha w rowerze
Skoro łańcuch w rowerze jest taki ważny, musimy szczególnie przyglądać się jego pracy. Jeśli poczujemy, że przeskakuje, powinniśmy skontrolować jego działanie. Okazać się może, że powinniśmy podjąć większe lub mniejsze prace serwisowe.
Rozciągnięty łańcuch
Łańcuch pracuje w rowerze non stop. Jeśli często korzystamy z jednośladu, zwiększa się stopień zużycia tego elementu. Pierwszym więc powodem przeskakiwania łańcucha w rowerze może być jego rozciągnięcie.
Aby to sprawdzić, musimy dokonać odpowiednich pomiarów. Przyda nam się do tego proste narzędzie, którym jest przymiar rowerowy. Składa się on z wypustek, które umieszczone w łańcuchu, wskazują procent jego rozciągnięcia. Przymiar pozwala ustalić, czy jest ono na poziomie 0.75% czy 1%. W zależności od stopnia rozciągnięcia konieczne będzie podjęcie odpowiednich kroków w celu rozwiązania problemu. Tak też, kiedy podczas pomiaru wypustka oznaczona 0.75 (lub 75 mm) schowa się cała w łańcuchu, musimy wymienić tylko ten element. Sprawa komplikuje się przy kolejnym parametrze. Gdy wypustka oznaczona 1 zniknie w łańcuchu, to oprócz niego do wymiany będzie również kaseta lub wolnobieg oraz korba.
Potrzebujesz nowego łańcucha rowerowego? Zobacz modele dostępne w naszym sklepie!
Zużyte zębatki
Możliwy jest także inny scenariusz związany z przeskakiwaniem łańcucha rowerowego. W jego przypadku główną rolę odgrywają wolnobieg/kaseta oraz korba. Kiedy odczuwamy, że łańcuch w naszym rowerze przeskakuje, może okazać się, że nie wpada w zębatki, w którymś z wymienionych elementów. Konieczna będzie wtedy jego wymiana. Przy okazji warto także skontrolować sam łańcuch. Jeśli zamontujemy nową korbę lub kasetę/wolnobieg, a resztę elementów napędu pozostawimy starych, może się okazać, że nie będą one prawidłowo ze sobą współpracować. Zwłaszcza łańcuch, który może być już zużyty.
Zabrudzony napęd i łańcuch
Kolejna przyczyna przeskakiwania łańcucha w rowerze okazuje się prozaiczna. Powinniśmy pamiętać, że użytkujemy nasz jednoślad w bardzo różnych warunkach. Mowa o pogodowych, jak i terenowych. Wtedy też może dochodzić do zabrudzenia napędu, jak i samego łańcucha. Jeśli znajdują się w nim drobinki piasku, mogą powodować przeskakiwanie. Dlatego też po jeździe w takich warunkach należy zweryfikować stan wszystkich elementów napędu. Gdy dostrzeżemy jakiekolwiek zabrudzenia, powinniśmy je wyczyścić.
Niesprawne przerzutki
Kłopot z przeskakiwaniem łańcucha możemy często zauważyć, gdy korzystamy z przerzutek. Wtedy też warto sprawdzić funkcjonowanie prowadnicy, która za to odpowiada. Jeśli nie wykonuje ona właściwego ruchu, czyli nie dociera do odpowiedniego miejsca, łańcuch ma problemy z przeskoczeniem na właściwą zębatkę. Być może wystarczy wyczyszczenie elementów prowadnicy oraz ich przesmarowanie. Szczególną uwagę warto także przykuć do linki oraz jej stanu.
Podsumowanie
Przeskakujący łańcuch w rowerze to problem, z którym spotkała się już spora liczba użytkowników jednośladów. Prędzej, czy później, może on dotknąć każdego z nas. Dlatego też warto kontrolować łańcuch przed dłuższymi wyprawami, ale także co jakiś czas, gdy pokonujemy tylko krótkie odcinki. Na pewno nie możemy lekceważyć takich objawów. Oznaczać one mogą rozciągnięcie łańcucha, wytarcie się zębatek, uszkodzenie przerzutek, a także zabrudzenie napędu. W pierwszych dwóch przypadkach konieczna będzie wymiana zużytych elementów. W następnych najpierw należy wyczyścić przerzutki oraz napęd, potem dopiero zbadać ich stan techniczny.