Start w zawodach rowerowych to niesamowite przeżycie. Towarzyszą mu adrenalina i współzawodnictwo. Wygrana w tego typu zawodach jest ogromnym sukcesem. Chociaż samo przystąpienie do nich i pokonanie własnych słabości też jest pewnego rodzaju zwycięstwem. O tym, jak przygotować się do pierwszych zawodów rowerowych, przeczytasz w niniejszym artykule!
Artykuł w skrócie:
Rower doskonale się sprawdza, jako środek codziennego transportu. Wykorzystywany jest także do wycieczek solo, z przyjaciółmi i rodziną. Wspólne spędzanie czasu jeżdżąc jednośladami, potrafi niesamowicie zintegrować.
Jednak to nie jedyne formy aktywności, na które pozwala rower. Możliwe jest również uczestnictwo w zawodach. W naszym kraju odbywa się ich wiele. Dostosowane są one do różnych rodzajów rowerów, terenów, a także poziomu zaawansowania uczestników. Zanim jednak zdecydujemy się na start w którychkolwiek zawodach, trzeba się do nich odpowiednio przygotować. Niezbędna będzie wiedza na temat naszego zdrowia fizycznego – czy pozwala nam na wzięcie udziału w takim przedsięwzięciu. Potem trzeba będzie się do takich zawodów odpowiednio przygotować.
Dlaczego warto startować w zawodach rowerowych?
Wzięcie udziału w zawodach rowerowych to rzucenie sobie samemu wyzwania. Jednak warto to zrobić! Dlaczego? Start w zawodach rowerowych niesie ze sobą wiele pozytywnych aspektów.
Pierwszym z nich jest pokonywanie własnych słabości. Bez względu na to, na jakie zawody się wybierzemy, cel jest jeden. To najszybsze pokonanie określonej trasy. Liczy się zatem umiejętne gospodarowanie siłą, a także prędkość. Nawet gdy nie zajmiemy pierwszego miejsca, a pokonamy dystans w dość szybkim tempie, to mamy powody do radości.
Drugim pozytywnym aspektem jest współzawodnictwo. W wyścigu bierze udział wiele osób. Ścigamy się z nimi, próbując ich pokonać. Nie mamy żadnej pewności, że zajmiemy pierwsze miejsce. Musimy o nie rywalizować z innymi. To z kolei uczy nas dążenia do celu, ale także pokory.
Trzecim ważnym aspektem jest poznanie nowych osób. Zawody rowerowe nie są zarezerwowane dla małych grup. Zazwyczaj bierze w nich udział sporo osób. Wspólne pokonywanie trasy, rywalizacja, potrafią mocno zintegrować. Z takich zawodów często wraca się z nowymi kontaktami w telefonie, a ci, z którymi konkurowaliśmy, stają się naszymi kolegami i koleżankami.
Czwartym powodem, dla którego warto brać udział w zawodach rowerowych, jest zdobycie doświadczenia. Pierwszy start może i jest najtrudniejszy, ale za to procentuje wiedzą przydatną w kolejnych zmaganiach. Będziemy mieć świadomość tego, jak nasz organizm zareagował na udział w zawodach. Dowiemy się, jakie są najlepsze praktyki oraz jak gospodarować naszymi siłami.
Jak przygotować się do startu w pierwszych zawodach rowerowych?
Powiedzmy sobie wprost – bez jakiegokolwiek przygotowania nie mamy po co się rejestrować w zawodach i stawać na linii startu. Nasz organizm może bardzo źle zareagować na uczestnictwo w takich zmaganiach.
Jeśli jesteśmy amatorami, dobrze, abyśmy przed pierwszym startem przynajmniej przez 2 miesiące regularnie jeździli na rowerze. Konieczne będzie także właściwe odżywianie oraz zaopatrzenie się w niezbędny sprzęt. Najważniejszym z nich jest odpowiedni rower, ale potrzebować będziemy także stroju kolarskiego i kasku. Oprócz tego trzeba zadbać o kilka ważnych rzeczy dzień przed startem oraz w dniu odbywania się wyścigu. Wtedy możemy przystąpić do amatorskich zawodów rowerowych.
Przygotowanie do zawodów dzień przed startem
Jeśli nazajutrz mamy zamiar stanąć na linii startu zawodów rowerowych, koniecznie musimy zrobić przegląd naszego jednośladu. Niezbędne jest wyregulowanie przerzutek oraz sprawdzenie poprawności ich działania. Nie możemy zapominać także o hamulcach. Kolejną czynnością jest sprawdzenie poziomu ciśnienia w oponach. W razie konieczności trzeba je napompować. Jeśli znajdziemy jakiekolwiek awarie, należy je usunąć. Na koniec dobrze jest przeprowadzić jazdę testową, aby potwierdzić pełną sprawność swojego roweru.
Dzień przed startem w zawodach rowerowych nie należy konsumować ciężkostrawnych potraw. Warto też nie najadać się do syta. Może to źle wpłynąć na nasz organizm kolejnego dnia i uniemożliwić start lub dojechanie do mety.
Tego samego dnia dobrze jest przygotować ubranie, w którym będziemy uczestniczyć w zawodach. Spakować należy odzież oraz proste narzędzia przydatne w usunięciu ewentualnych usterek na trasie. Przydatne może być także sprawdzenie ustawień licznika rowerowego.
Przygotowanie w dzień wyścigu
Dzień wyścigu należy rozpocząć od lekkiego śniadania. Polecamy szczególnie dobrą jajecznicę lub płatki owsiane. Ten dzień upłynie nam nie tylko pod znakiem wyścigu, ale także odpowiedniego odżywiania. Dlatego też na trasę warto ze sobą zabrać żele energetyczne lub banana. Nie zajmują one dużo miejsca, więc można je schować w kieszonce koszulki. Ważne będzie również zabranie ze sobą bidonów, w których znajdą się izotoniki.
Mniej więcej 2 godziny przed startem można zjeść coś słodkiego. Wspomniany baton energetyczny lub banan sprawdzą się doskonale. Nie będziemy wtedy przesadnie najedzeni, ale za to będziemy mieć więcej siły i zaspokoimy ewentualny głód.
Na miejscu rozpoczęcia wyścigu powinniśmy się pojawić przynajmniej godzinę przed startem. Będziemy musieli bowiem odebrać pakiet startowy, przyczepić numer oraz wysłuchać kwestii organizacyjnych. To także dobry moment do rozmowy z innymi zawodnikami na temat specyfiki pokonywanej trasy wyścigu.
Przed samym startem niezbędna jest również rozgrzewka. Nie zapominajmy o niej, aby nie dopadły nas skurcze lub inne dolegliwości.
Podsumowanie
Do pierwszego startu w zawodach rowerowych trzeba się odpowiednio przygotować. W tym przypadku nie można “iść na żywioł”. Warto wcześniej zadbać o swoją kondycję, a także właściwe odżywianie. Nie powinniśmy także pomijać kwestii sprzętu. W pełni sprawny rower to nasz kompan, bez którego start nie będzie możliwy. Pamiętajmy jednak, że jeśli nawet nie zajmiemy “miejsca na pudle” to i tak powinniśmy być z siebie dumni. Mierzymy się bowiem z własnym organizmem, a start w pierwszych zawodach to doświadczenie, które wykorzystamy w kolejnych wyścigach.