Czym różni się kaseta od wolnobiegu?

Czas czytania: 7 minut

Kaseta i wolnobieg to elementy roweru odpowiadające za to samo. Umożliwiają one przeniesienie napędu z korby. Chociaż rola kasety i wolnobiegu jest taka sama, to zachodzą między nimi pewne różnice. Są one na tyle istotne, że jedno z rozwiązań w znacznym stopniu wyparło drugie. O jakich różnicach mowa? Co jest lepsze – kaseta, czy wolnobieg? Przekonajmy się!

Co to jest wolnobieg?

Aby móc wprawić rower w ruch, musimy wykorzystać siłę naszych mięśni. Pedałując, sprawiamy, że jednoślad się rozpędza. Za wykorzystanie wspomnianej siły fizycznej, odpowiada wiele elementów zamontowanych w naszym rowerze. Jednym z nich jest wolnobieg. Za jego pośrednictwem przenoszony jest napęd z korby na tylne koło naszego jednośladu. Wolnobieg jest mechanizmem zapadkowym, który został na stałe połączony z zębatkami umieszczonymi na piaście tylnego koła. Jest to rozwiązanie wykorzystywane od długiego czasu, dlatego możemy je spotkać w wielu używanych rowerach. Musimy jednak zwrócić uwagę, że w porównaniu do lat wcześniejszych, nowych jednośladów z wolnobiegami jest coraz mniej. Raczej są to modele budżetowe.

Przeczytaj także: Czyszczenie łańcucha rowerowego – jak i czym to zrobić?

Co to jest kaseta?

Kaseta i wolnobieg realizują takie same zadania w procesie napędzania naszego roweru. Na pierwszy rzut oka wyglądają też podobnie. Jednak to kaseta jest rozwiązaniem nowszym i wywodzącym się z omówionego wyżej wolnobiegu. Gdy się jej dobrze przyjrzymy, to możliwe, że pierwsze wrażenie dotyczące podobieństw w wyglądzie, odejdzie w zapomnienie. Kaseta jest zestawem zębatek, które są ze sobą połączone, ale montowane są one na piaście, w której to znajduje się bębenek. W nim zaś ukryty jest mechanizm zapadkowy. Co to oznacza dla nas? Kaseta jest rozwiązaniem, w którym wszystkie elementy nie są ze sobą na stałe połączone, jak ma to miejsce w przypadku wolnobiegu, gdzie mechanizm zapadkowy jest zintegrowany z zestawem tarcz.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Centrowanie koła – co to jest i jak je przeprowadzić?

Kaseta, czy wolnobieg – co jest lepsze?

Czytając definicję wolnobiegu i kasety, możemy szybko zauważyć, co jest lepsze. Charakterystyka zdecydowanie przemawia za drugim, a zarazem nowszym rozwiązaniem. Dlaczego?

Waga

Jeśli zdemontujemy kasetę i wolnobieg, to zauważymy pierwszą, ale bardzo ważną różnicę. To waga obydwu rozwiązań. Kaseta jest znacznie lżejsza, niż wolnobieg. Dzięki temu montuje i demontuje się ją łatwiej, a poza tym zmniejsza wagę naszego roweru. Możemy zatem jeździć szybciej. Mniejsza waga ma również spore znaczenie, gdy musimy nasz rower gdzieś wnosić lub znosić.

Naprawy eksploatacyjne

Wolnobieg jest rozwiązaniem, w którym poszczególne elementy są ze sobą na stałe połączone. Jeśli zatem któraś z zębatek ulegnie zniszczeniu, będziemy musieli wymienić całość. Takiego problemu nie spotkamy w kasecie. Kiedy zużyjemy jedną z zębatek, będziemy mogli wymienić tylko ją.

Liczba zębatek

Kaseta jest nowsza i stale rozwijana. Już teraz umożliwia wykorzystanie większej liczby zębatek, niż w przypadku wolnobiegu. Tym samym w naszym rowerze może się ich znaleźć 12. Będziemy zatem posiadać większą ilość biegów. Wolnobieg jest zaś ograniczony do 8 zębatek.

Sprawdź również: Co to jest ostre koło?

Wolnobieg, czy kaseta – co jest zamontowane w rowerze?

Jeśli po przeczytaniu powyższych informacji zastanawiamy się, co mamy zamontowane w rowerze, to możemy to łatwo sprawdzić. Po pierwsze, musimy się przyjrzeć ilości zamontowanych tarcz z zębatkami. Jeśli jest ich maksymalnie 8, bardzo możliwe, że w naszym rowerze jest zamontowany wolnobieg. Dlaczego tylko „możliwe”? Ponieważ producenci stosują różne rozwiązania, które w kilku aspektach mogą zbliżać wolnobieg do kasety. Ale są także inne sposoby rozróżnienia ich od siebie.

Drugim sposobem na sprawdzenie, co mamy zamontowane w naszym rowerze, jest zwrócenie uwagi na nakrętkę umiejscowioną przy najmniejszej zębatce. Jeśli pozostanie ona nieruchoma podczas obracania zębatką do tyłu, to mamy do czynienia z wolnobiegiem. W przypadku kasety element ten kręci się wraz z zębatkami.

Jeśli chcemy wiedzieć, czy mamy w naszym rowerze zamontowany wolnobieg, czy kasetę, możemy też skorzystać z internetu. Wystarczy, że odczytamy numery seryjne, jakie mamy umieszczone na tych rozwiązaniach. Po wpisaniu ich w wyszukiwarkę internetową otrzymamy odpowiedź, czy jest to kaseta, czy wolnobieg.

Zobacz także: Przeskakujący łańcuch w rowerze – jakie są przyczyny?

Kaseta i wolnobieg – o czym jeszcze pamiętać?

Chociaż wolnobieg i kaseta odpowiadają za to samo, to musimy pamiętać jeszcze o kilku rzeczach. Pierwszą z nich jest brak kompatybilności. Jeśli mamy w rowerze zamontowany wolnobieg i chcemy go zamienić na rzecz kasety, będzie to wymagać większych inwestycji. Konieczna bowiem będzie wymiana większej ilości elementów odpowiedzialnych za napędzanie jednośladu.

Drugim aspektem, o którym powinniśmy pamiętać, jest cena. Wolnobieg jest tańszy od kasety. Dlatego też możemy go nadal spotkać w wielu budżetowych rowerach.

Podsumowanie

Kaseta i wolnobieg to rozwiązania odgrywające bardzo ważną rolę w naszych rowerach. Za ich pośrednictwem przenoszony jest napęd na tylne koło. Jeśli nawet przestaniemy pedałować, to nasz rower jedzie dalej, nie zatrzymuje się, jak ma to miejsce w przypadku „ostrego koła”.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.