Zakup roweru na firmę 2025

Czas czytania: 7 minut

Przedsiębiorcy bardzo często wybierają samochód, jako swój główny środek lokomocji. Jest on wygodny i szczególnie przydatny do pokonywania bardzo dużych odległości. Jednak w mieście nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Rower na firmę to pomysł, który zrealizowało już wielu przedsiębiorców, a kolejni się nad nim zastanawiają. Czy to w ogóle możliwe? Sprawdźmy, czy na zakup roweru na firmę pozwalają aktualne przepisy.

Jaki środek lokomocji wybrać do firmy?

Wielokrotnie możemy przeczytać, że przedsiębiorcy najchętniej korzystają z samochodów do przemieszczania się. Są one kupowane na firmę lub brane w leasing. Samochód zapewnia mnóstwo komfortu. Podróż nim z jednego miasta do drugiego na spotkanie z klientem lub z potencjalnym partnerem biznesowym jest szybka i wygodna. Kiedy jednak w grę wchodzi jazda po dużym mieście, pojawiają się wątpliwości. Stanie w korkach oraz problemy z miejscami parkingowymi zniechęcają do korzystania z auta. Co wtedy wybrać? Jak pokonać niewielki dystans z domu do pracy lub na spotkanie z klientem w tym samym mieście? Jedną z odpowiedzi jest zakup roweru na firmę.

Przeczytaj także: Aplikacje rowerowe – 5 najlepszych aplikacji rowerowych

Zakup roweru na firmę – czy to możliwe?

Rower okazuje się również bardzo dobrym środkiem lokomocji dla osób prowadzących biznes oraz pracowników. W aktualnie obowiązujących przepisach nie są zawarte żadne informacje na temat tego, aby jego zakup do celów prowadzenia działalności gospodarczej był zabroniony. Ważne jest jednak to, że rower na firmę musi być faktycznie wykorzystywany do celów, które przyczyniają się do uzyskania przychodu lub zabezpieczenia jego źródła. W przeciwnym razie rower na firmę budzić może wątpliwości pracowników urzędu skarbowego.

Przed zakupem takiego jednośladu warto jeszcze zapoznać się z Ustawą z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 Nr 80 poz. 350 z późn. zm.). Art. 22 wskazuje, że kosztami uzyskania przychodów są te, które zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, ich zachowania lub zabezpieczenia ich źródła. Z kolei w art. 23 znajdują się wyłączenia, w których nie są uwzględnione rowery na firmę. Co za tym idzie, odwołując się do wspomnianych przepisów, można stwierdzić, że zakup jednośladu do przedsiębiorstwa jest możliwy.

Ten artykuł też Cię może zainteresować: Jaki kupić rower do 2000 zł?

Jak uzasadnić zakup roweru na firmę?

Przedsiębiorcy, którzy wiedzą już, że zakup roweru na firmę jest możliwy, zastanawiają się często, jak uzasadnić taki koszt. Jednym z najczęściej poruszanych argumentów jest wykorzystanie jednośladu do dojeżdżania na spotkania z klientami. Uzasadnieniem może być też podróżowanie z miejsca zamieszkania do biura. Warto pamiętać, że w przypadku roweru na firmę może być on wykorzystywany przez przedsiębiorcę, jak i pracowników.

Rower na firmę – jak go ująć w kosztach?

Wybierając odpowiedni rower na firmę, należy pamiętać również o jego cenie. To ona dyktuje dalsze czynności związane z ujęciem jednośladu w kosztach. Jeśli rower kosztuje nie więcej niż 10.000 zł netto, a przedsiębiorca jest czynnym płatnikiem VAT, to procedura jest uproszczona. Wystarczy jednorazowo zaksięgować zakup w kolumnie 13 Książki Przychodów i Rozchodów. Dotyczy ona pozostałych wydatków poniesionych przez firmę.

Sytuacja trochę się zmienia, gdy cena roweru na firmę przewyższa kwotę 10.000 zł netto. Wtedy niezbędne jest uwzględnienie jednośladu w ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności gospodarczej. Co więcej, należy pamiętać o amortyzacji zakupionego roweru. W przypadku takiego jednośladu roczna stawka wynosi 18%. Jeśli jednak przedsiębiorca dopiero rozpoczął prowadzenie działalności lub jest tzw. „małym podatnikiem”, może skorzystać z amortyzacji jednorazowej.

Zobacz także: Jaki kupić rower do 3000 zł?

Rower na firmę – czy można odliczyć VAT?

Podczas zakupu roweru na firmę doliczany jest również podatek od towarów i usług, czyli VAT. Przedsiębiorcy w wielu przypadkach mogą go odliczyć. Czy kupując rower na firmę, również można to zrobić? Okazuje się, że tak. Przedsiębiorcy mogą odliczyć pełny VAT od zakupionego na firmę roweru.

Dlaczego warto kupić rower na firmę?

Zakup roweru na firmę okazuje się możliwy do zrealizowania. Jest on również bardzo sensownym pomysłem. Rower przede wszystkim uwalnia od straty czasu w korkach. Można się nim poruszać sprawnie, szybko, a także wygodnie. Poza tym podróżowanie rowerem do biura, czy też na spotkania z klientami jest działaniem proekologicznym. Świadczy to bardzo dobrze o prowadzonej firmie. Ponadto koszt zakupu roweru na firmę jest znacznie mniejszy niż samochodu – podobnie z jego utrzymaniem.

Przeczytaj również: Kiedy rowerzysta może jechać po chodniku?

Podsumowanie

Przedsiębiorcy, którzy chcą sprawnie i szybko poruszać się po mieście, a ich celem jest dojazd do biura lub na spotkania z klientami, mogą kupić rower na firmę. Możliwe jest również odliczenie pełnej stawki podatku VAT od takiego zakupu. Rower jest znacznie tańszy niż samochód, a także zdrowszy dla jego użytkowników. Poruszanie się po mieście takim jednośladem ma pozytywny wpływ na ekologię, ale także wizerunek przedsiębiorcy.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.