Przejazd dla rowerzystów to powierzchnia, która na stałe wpisała się w krajobraz. Można go spotkać w wielu miejscach i ma ogromne znaczenie zarówno dla komfortu poruszania się po drogach, bezpieczeństwa, jak i kwestii pierwszeństwa. Z tego artykułu dowiesz się, czym dokładnie jest przejazd dla rowerzystów oraz jak jest oznakowany. Wiedza ta przyda Ci się do sprawnego poruszania się swoim jednośladem po mieście!
Artykuł w skrócie:
Od wielu lat w naszym kraju możemy obserwować zwiększającą się liczbę przejazdów dla rowerzystów. Obecność takich miejsc wpływa na zachowanie ciągłości jazdy, jej komfort oraz bezpieczeństwo – nie tylko osób poruszających się jednośladami, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego.
Co to jest przejazd rowerowy?
Przejdźmy zatem do konkretów i odpowiedzmy sobie na kluczowe pytanie postawione w nagłówku. Przejazd rowerowy to wydzielona na jezdni przestrzeń, która jest przeznaczona dla rowerzystów. Może on być również wyznaczony na torowisku. Umieszczenie przejazdu rowerowego na jezdni umożliwia rowerzystom swobodniejsze poruszanie się wzdłuż przeznaczonej dla nich drogi oraz ma ogromne znaczenie dla zachowania bezpieczeństwa.
Przeczytaj także: Jak ubrać się na rower?
Gdzie można spotkać przejazd rowerowy?
Przejazd rowerowy możemy bardzo często spotkać, kiedy poruszamy się po mieście. Wpisał się on już na stałe w otaczający nas krajobraz. Przejazd rowerowy znajduje się tam, gdzie droga lub pas rowerowy, a także droga lub ciąg pieszo-rowerowy przecinają poprzeczną jezdnię. To oznacza, że przestrzeń ta może być wyznaczona samodzielnie, jak i towarzyszyć przejściu dla pieszych.
Jak oznaczony jest przejazd rowerowy?
Wszystkie drogi powinny być odpowiednio oznakowane. Nie inaczej jest z przejazdem rowerowym. W zależności od tego, czy jest on samodzielny, czy nie, widnieje przed nim właściwy znak. Dzięki temu wiadomo, w którym miejscu on przebiega. Przy przejeździe rowerowym samodzielnym widnieje znak D-6a. Innym znakiem, jaki jest wykorzystywany w celu zasygnalizowania takiej przestrzeni, jest D-6b. Oznacza on sąsiadujące ze sobą miejsca, w których mogą przechodzić piesi oraz przejeżdżać rowerzyści. Oprócz pionowych znaków warto także znać poziome. Przejazd rowerowy oznaczony jest znakiem P-11. Często obszar, na którym jest on umieszczony, wypełniony jest dodatkowo czerwonym kolorem.
Ten artykuł też Cię może zainteresować: Ubezpieczenie roweru i rowerzysty
Przejazd rowerowy a pierwszeństwo
Obecność przejazdu rowerowego wpływa na pierwszeństwo na drodze. Kwestię tę regulują przepisy, a dokładnie prawo o ruchu drogowym. W dziale II, rozdziale 3, oddziale 7 znajduje się art. 27 pkt 1, który mówi, że: „Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejazdu dla rowerów, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, znajdującym się na przejeździe”. Warto, abyśmy zwrócili tutaj uwagę na fakt znajdowania się na przejeździe. W przeciwnym razie to kierujący pojazdem ma pierwszeństwo przed rowerzystą.
Przejazdu rowerowego i pierwszeństwa dotyczy także art. 27 pkt 1a: „Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa kierującemu rowerem, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego oraz osobie poruszającej się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch, jadącym na wprost po jezdni, pasie ruchu dla rowerów, drodze dla pieszych i rowerów, drodze dla rowerów lub innej części drogi, którą zamierza opuścić”.
Na podstawie powyższych przepisów możemy wywnioskować, że:
- rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym, jeśli się na nim znajduje,
- rowerzysta ma pierwszeństwo na przejeździe rowerowym, jeśli kierujący pojazdem skręca w drogę poprzeczną, a rowerzysta ją przecina.
Zobacz również: Turystyka rowerowa, co warto zabrać na dłuższą trasę?
Podsumowanie
Przejazd rowerowy jest fragmentem drogi przeznaczonym dla rowerzystów. Może on występować samodzielnie, jak i w towarzystwie przejścia dla pieszych. Przejazd rowerowy sygnalizowany jest poprzez znak pionowy D-6a oraz poziomy P-11. Przestrzeń ta ma istotne znaczenie dla poruszania się rowerzystów po mieście, jak i kwestii pierwszeństwa.