Bez względu na to, czy jedziemy na rowerze szybko, czy wolno, musimy mierzyć się z wieloma przeciwnościami. Promienie słoneczne, owady i krople deszczu wpadają nam do oczu i uprzykrzają podróżowanie jednośladem. Problem ten można rozwiązać w bardzo łatwy sposób. Wystarczy zaopatrzyć się w okulary na rower. Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze!
Artykuł w skrócie:
Do bardzo rzadkiej, amatorskiej jazdy na rowerze, raczej nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria. Sytuacja zmienia się, gdy podróżujemy bardzo często, pokonując większe odległości. Wtedy też przyda nam się odzież rowerowa i obuwie. Nie możemy też zapominać o jednej bardzo ważnej rzeczy – okularach rowerowych. Są one bardzo przydatne, a kiedy staniemy się ich posiadaczami, będziemy z nich korzystać częściej, niż nam się wydaje. Dlaczego?
Okulary na rower – czy są potrzebne?
Okulary rowerowe kojarzą się jednak w głównej mierze z inną porą roku – latem. Aktywne korzystanie z roweru to podróże nawet kilka razy w tygodniu. W tym czasie pokonujemy sporą ilość kilometrów. Wprawieni rowerzyści jeżdżą tak nie tylko latem, ale także wczesną wiosną i późną jesienią. Są tacy, którzy na wycieczki wybierają się nawet zimą. Każda z tych pór roku inaczej wpływa na nasze oczy. Latem mierzymy się z silnymi promieniami słonecznymi. Jesienią i wiosną z opadami deszczu oraz wiatrem. Zimą ze śniegiem. Dla wielu osób takie warunki są przeciwieństwem przyjemnej jazdy na rowerze.
Właśnie dlatego korzysta się z okularów. Chronią one oczy przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, które mogą wpływać na zachowanie widoczności. Kiedy z nich nie korzystamy, a pada deszcz, krople dostają się nam do oczu. Wtedy też nic nie widzimy, a to zagrożenie dla naszego bezpieczeństwa.
tedy to promienie słoneczne atakują nasze oczy. Z jednej strony to fajna pogoda, ciepło, bez deszczu. Z drugiej jednak wspomniane promienie słoneczne mają negatywny wpływ na nasze oczy. Nie tylko oślepiają w czasie jazdy, ale także niszczą nasz wzrok.
Trzecim, ale równie ważnym aspektem podczas jazdy rowerem są „zderzenia” z owadami. Mniejsze raczej nie stanowią problemu. Z kolei większe, kiedy jesteśmy rozpędzeni, potrafią spowodować ból oczu, kiedy w nie trafią. Najgorzej, że to zazwyczaj dzieje się nagle, a efekt może być bardzo nieprzyjemny. Ból oka to tylko jedna z konsekwencji. Nagłe zderzenie może być w pewnym stopniu szokiem, przez co tracimy kontrolę nad rowerem, a to z kolei może się skończyć źle, np. upadkiem, uderzeniem w pojazd mechaniczny.
Na co zwrócić uwagę przy wyborze okularów rowerowych?
Kiedy udamy się do sklepu rowerowego lub na jego stronę, zobaczymy wiele modeli okularów. Będą się one różniły parametrami technicznymi, wyglądem, kolorami i oczywiście ceną. Wybierając okulary, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii.
Wygoda
Mogłoby się wydawać, że inne kwestie, bardziej techniczne są najważniejsze. Jednak co nam po nich, kiedy okulary rowerowe są niewygodne? Dlatego też w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na to, czy nas nie uwierają. Czy okulary nie spadają nam z głowy, jak układają się na nosie. To ważne aspekty, bo podczas jazdy musimy skupić się na innych rzeczach niż to, że coś nam przeszkadza. W okularach rowerowych musimy czuć się dobrze. Do tego stopnia, że podczas jazdy zapominamy o ich istnieniu. Inaczej dokonamy złego zakupu, którego będziemy żałować, a same okulary wylądują gdzieś w kącie.
Filtr UV
Podczas podróży rowerowych nasze oczy są narażone na negatywne działanie promieni UV. Dlatego też okulary muszą nam zapewniać ochronę przed nimi. Kupując nawet najwygodniejszy model, musimy zwrócić uwagę na to, czy mają filtr UV 400. Chroni on nasze oczy przed promieniowaniem UVA, UVB oraz UVC.
Jakość wykonania
Okulary rowerowe, które zakładamy na podróż jednośladem, muszą być także dobrze wykonane. Nie mogą się rozpaść po kilku dniach używania. Przymierzając je, dobrze sprawdzić, z jakiego materiału zostały wykonane i czy nie mamy wrażenia, że za chwilę się zniszczą.
Soczewki
Ponadto, zastanawiając się, jakie okulary na rower wybrać, musimy rozważyć kwestię soczewek. Dostępne są one w różnych kolorach, a każdy z nich będzie odpowiedni do danej pory roku. Przykładowo, brązowe soczewki w głównej mierze kontrastują to, co widzimy i świetnie sprawdzają się latem. Pomarańczowe przydają się w mniej słoneczne miesiące. Żółte z kolei będą dobre na pochmurne i deszczowe dni. Soczewki zielone zaś rewelacyjnie chronią oczy przed odblaskami, a zatem mniej się one męczą przy bardzo jasnym świetle.
Oprócz koloru soczewek możemy zwrócić uwagę na to, czy są one fotochromatyczne. Okulary takie będą trochę droższe. Ich zaletą jest automatyczne dostosowanie do ilości światła. Kiedy jest go bardzo dużo, soczewki się przyciemniają. Jeśli jest go mniej, rozjaśniają się.
Niektórzy producenci poszli także o krok dalej. W ich modelach okularów soczewki mają niewielkie otwory, umożliwiające lepszą cyrkulację powietrza. Dzięki temu nie pojawia się problem z parowaniem, który powoduje dyskomfort podczas jazdy.
Podsumowanie
Okulary rowerowe to świetne akcesorium, które sprawdza się, kiedy bardzo często jeździmy na rowerze. Chronią nasze oczy przed szkodliwym działaniem promieni UV, ale także kroplami deszczu i owadami. Dzięki nim możemy się poczuć bezpieczniej w trakcie podróży.