Nordic walking – na czym polega?

Czas czytania: 9 minut

Poruszające się osoby z charakterystycznymi kijkami to coraz częstszy widok. Chociaż wielu osobom kojarzy się ze zwykłym spacerem, różnic jest nad wyraz sporo. Co ciekawe, wiek w tym przypadku nie gra roli. Dlatego też ze wspomnianymi kijkami chodzą młodsi, starsi, kobiety, a także mężczyźni. Na czym polega nordic walking? Przekonajmy się!

Dla zachowania zdrowia oraz kondycji ważne jest, abyśmy zażywali różnych form rekreacji. W zależności od wieku oraz stanu zdrowia nie na każdą możemy sobie pozwolić. Inaczej jest w przypadku nordic walking. Taki sposób dbania o kondycję pokochało mnóstwo osób. Próg wejścia w nią pod względem wyposażenia oraz innych warunków jest na tyle niewielki, że kusi każdego. Z tego też powodu popularność nordic walking ciągle rośnie.

Co to jest nordic walking?

Jak wspomnieliśmy we wstępie, nordic walking nie jest typowym spacerem. To coś więcej. Mamy bowiem do czynienia z marszem, podczas którego wykorzystujemy specjalne kijki. Wykonując ruch do przodu, synchronizujemy pracę nóg oraz rąk. Maszerujemy więc w równym tempie, odpychając się jednocześnie kijkami. To z kolei sprawia, że pracuje duża liczba naszych mięśni, a jednocześnie oszczędzane są stawy kolanowe.

W uprawianiu nordic walking nie przeszkadza wiek. To rekreacja, którą z powodzeniem mogą stosować osoby starsze. Co ważne, również stan zdrowia nie jest przeszkodą, aby maszerować z kijkami. Jeśli mamy delikatną nadwagę, także możemy skorzystać z nordic walking.

Sprawdź także: Turystyka rowerowa, co warto zabrać na dłuższą trasę?

Co daje nordic walking?

Okazuje się, że maszerowanie z kijkami niesie ze sobą wiele korzyści. Przede wszystkim poprawiamy naszą kondycję. Jeśli zatem tryb siedzący dominuje w ciągu naszego dnia, warto zabrać kijki i ruszyć przed siebie.

Podczas takiej formy rekreacji pracują różne partie naszych mięśni. Przekłada się to na ich wzmocnienie. Z czasem zauważymy, że mięśnie brzucha, ramion, klatki piersiowej, rąk, nóg, a nawet pleców są w lepszej formie.

Maszerując z kijkami, możemy także schudnąć. W związku z tym, że nordic walking wymusza na nas charakterystyczny sposób poruszania się, pochłania więcej naszej energii. Wtedy też poprawia się trawienie pokarmów, a także spalanie kalorii.

Nordic walking wpływa także pozytywnie na naszą wydolność oddechową. Możemy zaobserwować, że maszerując regularnie, coraz większe dystanse nie będą stanowić dla nas żadnego wyzwania. Pokonując je, będziemy mniej się męczyć. Zauważymy to także podczas innych czynności, które wymagają od nas zaangażowania siły.

Jak uprawiać nordic walking?

Żeby jednak odczuwać powyższe korzyści z nordic walking, trzeba zwrócić uwagę na technikę marszu. Jest bowiem kilka ważnych aspektów, które nadają sens tej formie rekreacji.

  • Stawianie stopy – istotne przy nordic walking jest to, jak nasza stopa uzyskuje kontakt z podłożem. Prawidłowy marsz jest wtedy, gdy najpierw stawiamy piętę, a odpychamy się palcami.
  • Wielkość kroków  – marsz to nie spacer. Zatem kroki w nordic walking muszą być długie. W ich wykonywaniu pomagają kijki.
  • Postawa – bardzo ważne, aby maszerując, nasze ciało było wyprostowane. Możemy obrać sobie punkt na horyzoncie, do którego zmierzamy. Patrząc na niego, będziemy mogli zachować odpowiednią sylwetkę podczas marszu.
  • Kijki – bez prawidłowego korzystania z nich nordic walking nie ma sensu. Kijki wbijamy w połowie naszego kroku. Zwrócić musimy uwagę, że nigdy nie są one prostopadłe do podłoża, tylko przechylone.
  • Praca naprzemienna – prawidłowy sposób uprawiania nordic walking jest tylko wtedy, gdy naprzemiennie ustawiamy kijki w stosunku do nóg. Jeśli zatem podczas marszu lewa stopa znajduje się z przodu, towarzyszy jej prawa ręka.

Przeczytaj również: Pierwszy start w zawodach – jak się przygotować?

Jakie kije do nordic walking?

Nordic walking kojarzy się głównie z kijkami. Te z kolei powinny być odpowiedniej długości. Za krótkie lub za długie spowodują, że będziemy mieli problem z dopasowaniem ich do naszego stylu chodzenia. Wybierając kije, możemy wykorzystać wzór matematyczny, aby obliczyć ich prawidłową długość. Wystarczy, że nasz wzrost pomnożymy przez 0,68. Wynik pokaże nam, jaki rozmiar kijków powinniśmy nabyć, jeśli jesteśmy początkującymi użytkownikami. Przyjmuje się bowiem, że osoby bardziej zaawansowane mogą sięgnąć po dłuższe modele. Wtedy też wykonujemy podobne działanie, jednak zamiast 0,68 mnożymy nasz wzrost przez 0,72.

Tu mimo wszystko możemy mieć pewną zagwozdkę podczas zakupu kijków. W sprzedaży są bowiem dostępne modele zwykłe, czyli o stałej długości, a także teleskopowe. Te drugie warto wziąć pod uwagę, jeśli chcemy kupić kijki, które będą miały więcej niż jednego użytkownika.

Bardzo ważny przy wyborze odpowiednich kijków jest materiał, z którego zostały wykonane. Konieczne w tym przypadku jest dobranie go do sposobu naszego poruszania oraz kondycji fizycznej. Najcięższe kijki, czyli wykonane z aluminium, przeznaczone są głównie dla osób, które trenują już jakiś czas nordic walking. Lżejsze modele, wyprodukowane z włókna węglowego, będą świetnym pomysłem dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają przygodę z taką formą rekreacji. Są one wygodniejsze od aluminiowych, a także w inny sposób oddziałują na nasze ręce podczas kontaktu z podłożem.

Jak się ubrać do nordic walking?

Jak do każdej formy rekreacji, tak i do nordic walking powinniśmy odpowiednio się ubrać. Skoro mowa o marszu, pierwszą rzeczą, na którą musimy zwrócić uwagę, są buty. Te powinny być wygodne, a także zapewniające odpowiednią przyczepność. Poleca się, aby ich rozmiar był pół numeru większy, niż zwykle. Podyktowane jest to charakterystycznym ustawieniem stopy podczas wykonywania kroków.

Reszta elementów naszego ubioru powinna być równie wygodna i niekrępująca ruchów. Przede wszystkim musimy zdecydować się na odzież sportową z materiałów, które skutecznie będą pozbywać się potu z naszego ciała. Warto więc sięgnąć po ubrania wykonane z polipropylenu lub poliakrylu. Istotne są również skarpetki, które będą działać podobnie. Jeśli będziemy maszerować z kijkami w trakcie gorszych warunków pogodowych, dobrze jest zaopatrzyć się w dodatkowe ubrania, np. bluzę, kurtkę oraz spodnie.

Podsumowanie

Uprawianie nordic walking może przełożyć się na liczne korzyści dla naszego organizmu. Poprawiamy w ten sposób naszą wydolność oddechową, kondycję, a także siłę mięśni. Musimy jednak zwrócić uwagę, aby maszerowanie z kijkami wykonywać prawidłowo. Istotne jest bowiem odpowiednie ustawianie stóp, a także naprzemienne ruchy. Osoby początkujące muszą również zwrócić uwagę na odpowiednią długość kijków. Nie mniej jednak nordic walking jest rewelacyjną formą rekreacji, z której mogą korzystać wszyscy.

Newsletter

Bądź na bieżąco z naszymi artykułami i zapisz się na newsletter.